KOMIKSOVÁ RECENZE: První díl edice Moebius Library vás vtáhne do snů

V roce 1983 se zrodil v mysli francouzské kreslířské legendy Jeana Girauda nádherný komiksový svět The World of Edena. V listopadu loňského roku vyšlo u amerického vydavatelství Dark Horse první sebrané vydání vůbec poprvé v angličtině a my vám nyní osvětlíme zajímavý příběh vzniku tohoto komiksu.

Na počátku kontaktovali lidé zodpovědní za reklamní oddělení Citroënu legendu mezi komiksovými výtvarníky. Tím nebyl nikdo jiný než Jean Moebius Giraud. Citroën chtěl ve Francii spustit novou propagační kampaň zaměřenou – jak jinak – na posílení pozice na trhu. Oslovili Moebia, zda by pro ně nemohl nakreslit krátký komiksový příběh.

Nejprve pár faktů z úst samotného mistra: „Zpočátku jsem byl trochu neochotný, pak jsem o tom přemýšlel a začal jsem si uvědomovat, že Citroën pro mne není jako ostatní výrobci automobilů (minimálně v rámci Francie). Byli trochu jako básníci. Udělali 2CV! Udělali DS!“

„Najednou jsem byl přesvědčen, že by to mohla být skvělá příležitost k vytvoření něčeho zábavného a odlišného. Zejména Traction – vůz, který můžete vidět v příběhu, mě vždy fascinoval. Je to takový mýtický automobil. Takže jsem to odsouhlasil a začal jsem hledat nějaký nápad.

Citroën po mně chtěl sedmistránkový příběh a mně se to podařilo usmlouvat na dohodu o třech nebo čtyřech stranách – to čistě proto, že jsem nepociťoval žádnou velkou inspiraci. Jenže pak ke mně ten příběh nějak přišel. Stránka následovala stránku a rostlo to. Tak se zrodil první příběh Světa Edeny – Upon a Star.

Za půl hodiny jsem nanečisto nakreslil celou story a byl to asi nějaký druh tvůrčího transu. 20, 30, 40 stran! Původně jsem chtěl pracovat jen s tužkou a moji dva přátelé z branže by obstarali vytažení tuší a koloring. Pak jsem však změnil názor a rozhodl se, že vše vyhotovím sám.“

U Citroënu byli potěšeni, okamžitě se přizpůsobili a komiks nechali vytisknout a svázat jako luxusní limitovanou edici v pevné vazbě. Moebius si vždy myslel, že část skutečné motivace člověka, který s tímto marketingovým projektem přišel, byl ten, že šlo prostě o sběratele.

Fanouška, který byl náhle v pozici vydavatele jedinečného sběratelského předmětu s naprostou kontrolou distribuce. Limitovaná edice byla po vydání distribuována výhradně nejlepším prodejcům automobilky Citroën, což znemožnilo přístup ke komiksu všem tradičním komiksovým sběratelům ve Francii.

„Jednou za čas, když podepisuji své věci na autogramiádě, přijde ke mně kdosi – většinou jde dotyčný velmi soustředěně, jako by nesl něco nesmírně drahocenného – a pak na stůl položí tuto „citroënovu knihu“. Když se těchto lidí zeptáte, jak se jim povedlo tuhle raritu získat, jsou často velmi bledí a neodpovídají.“

Gir byl v této době po tvůrčí stránce hodně hladový a protože byl při práci na Upon a Star spokojený, navázal z vlastní iniciativy dalšími příběhy, což zašlo tak daleko, že vzniknul komplexní grafický román. Moebius si později uvědomil, že téměř nevědomky vytvořil báječné kosmické drama se dvěma dobrosrdečnými postavami, které znovuobjevují pravý smysl bytí lidstva.

Své vědomé myšlenky i prvky z podvědomí ztvárnil svým typickým a dokonale čistým stylem s jednoduchými a uvolněnými kresbami, které způsobují to, že jakmile se dáte do čtení, jste odnášeni do jiného světa. Jako kdyby některé věci v Moebiových příbězích byly jen šeptané, jiné se zpívají, některé jsou velmi dramatické a vážné, a to pro změnu střídá jasný vtip či satira.

Vypráví mimo jiné o vizi lidstva zcela odpojeného od svých prastarých kořenů, kdy se autor zajímá o to, jak by se lidé mohli navrátit k úplně přirozenému životu včetně duševních bloků, obav a strachů. Vidíme zde charaktery, které se navzájem milují. Moebius zde poprvé použil sentimentální emoce i jinak než ve vlastní sarkastické perspektivě a tak jeho postavy objevují různé pocity, jenž se stávají hlavními motivy příběhu.

Moebius byl umělec, který nikdy nedával klíče nebo návody ke svým příběhům. Jeho příběhy zkrátka nikdy nebyly jako krabice těstovin s pokyny, jak dlouho se mají vařit, než je můžete sníst. Čtenáři jako by Moebius říkal – svou část jsem udělal a teď je řada na vás, abyste probouzeli svou kreativitu.

 

Komiks: Moebius Library: The World of Helena HC

Autor: Moebius
Umělec: Moebius
Obal komiksu: Moebius
Žánr: science-fiction, komiks, akce/dobrodružství
Datum vydání: 26 října 2016
Cena: 49,99 USD
www.darkhorse.com

 

PŘEHLED RECENZE
Příběh
10
Kresba
10
Zpracování
10