Ms. Marvel 1: (Ne)Normální. Komiks pro správné a odvážné holky

355

Pokud hledáte komiks pro mladou slečnu, která se se světem kreslených superhrdinů a superhrdinek teprve seznamuje, tak je Ms. Marvel 1: (Ne)Normální docela rozumnou volbou. Jedno je ale důležité; nepleťte si hlavní hrdinku s Carol Denversovou alias Captain Marvel, jež toto jméno původně nosila. I když s ní má něco společného, rozhodně to není ona.

Kamala je šestnáctiletá studentka z Jersey, která řeší podobné problémy jako většina holek v jejím věku. Rodiče jí všechno zakazují, má sice kamarády, ale populární moc není, a k tomu se potýká se svým pákistánským původem, který jí ostatní neustále připomínají.

K tomu všemu získá díky zvláštní mlze superschopnost, a stane se tak jednou z jejích superhrdinských vzorů, Ms. Marvel.
Kromě nové vysněné podoby získá i další schopnosti, díky kterým může pomáhat svému okolí, a hlavně svým přátelům.
Už jen způsob, jak ke svým schopnostem přišla, je dost zarážející. Jak je možné, že mlha, která pokryla část New Yorku, změnila jenom ji? A jaké jsou její schopnosti kromě změny podoby, síly, hojení a zvětšování končetin?

Už tak je to na jednu osobu dost a výčet nebyl stále u konce. Navíc velice podstatnou roli u ní hraje její původ. Je skvělé, že dostala prostor další žena, a ještě z přistěhovalecké menšiny, ale bohužel zde tvůrci tlačí na pilu víc, než by bylo vhodné.

Neustále zmiňují její původ a jak je dobrá, že jde proti zavedeným pořádkům. Ano, my to chápeme. Nemusíte nám to opakovat na každé stránce.

Dějová linka je v řadě případů prvoplánová, určitě ji ale docení zejména náctileté slečny. Navíc se s ní možná i lépe ztotožní. Nelze ale říci, že komiks je určen jen pro dívky, své si v něm najdou i chlapci, ovšem pokud jsou klasickými milovníky komiksů a pár jich už stihli přečíst, bude to pro ně spíše nuda postrádající nápad a překvapivé zvraty v ději.

Většinou se setkáváme u komiksů s tímto rozsahem s brožovanými výtisky, příjemně proto v tomto případě překvapila pevná vazba. Kresby jsou povedené a zajímavě barevně řešené. Jemné tónování se k příběhu hodí, detaily jsou hezky zpracované.

Pokud bychom však měli Ms. Marvel hodnotit jako celek, byli jsme jí zklamaní.
Ačkoliv má dobře našlápnuto, málo akce utopené v neustálé sebelítosti a vytahování jiného původu zbytečně celý komiks shazuje.

Přes velmi slabý začátek si však dokázal najít cestu k mnohem lepšího závěru, kterým si otevřel vrátka pro pokračování, které by mohlo dojmy z prvního dílu napravit.
Jak už bylo řečeno – komiksoví znalci a nadšenci si z Ms. Marvel příliš zážitků neodnesou, ale mohou si alespoň lehce rozšířit obzory.

 

Komiks: Ms. Marvel 1: (Ne)Normální

Scénář: G. Willow Wilson
Kresba: Adrian Alphona, Jake Wyatt
Překlad: Anna Křivánková
Cyklus: Ms. Marvel
Počet stran: 120
Formát: 171×216 mm, pevná
Vydání: první
Rok vydání: říjen 2018
www.crew.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
5
Kresba
8
Zpracování
7
recenze-komiks-ms-marvel-1-nenormalniSuperhrdinka pro slečny, se kterou se mohou ztotožnit a která může dobře nakopnout jejich lásku ke komiksům. Oceňovaný komiks s průlomovým zpracováním ale zase až taková pecka není. Pokud jste za svůj život pár komiksů přečetli, budete se nudit, možná vás i pár věcí rozčílí.