Recenze: Planeta Nippon odhaluje japonskou popkulturu

- Reklama -

Málokde na světě najdete tak mnohovrstevný svět popkultury jako na japonském souostroví. Crew přineslo na český trh novou knihu Planeta Nippon od tria odborníků přes Japonsko. Věci, které se v ní dočtete, dávají dohromady špičkově zpracované téma s detailnějšími informacemi, než byste se nadáli.

Společný projekt kolektivu autorů – Anna Křivánková, Karel Veselý a Antonín Tesař – jsme mohli zhlédnout už v roce 2014, kdy vydavatelství Labyrint poslalo do světa v edici Labyrint Fresh Eye drobnou, ale zato graficky krásně zpracovanou knížku Made in Japan. Na esejích o japonské popkultuře v několika kapitolách se podílelo celkem šest autorů. Tři se oddělili a přináší na český trh druhou a obsáhlejší knihu na stejné téma.

Tentokrát jde o obsáhlejšího průvodce. Planeta Nippon je výpravná publikace stojící na dvanácti kapitolách, kde jsou všechna do hloubky rozebraná témata od světa mangy, anime a jejich fandomů přes videohry, japonský hudební pop, erotiku až po fascinaci roboty nebo přístup k homosexualitě doplňována spoustou dokumentujících černobílých obrázků a fotografií. Zklamaní sice nebudou ani jedinci, kteří to raději barevně – uprostřed svazku je totiž 32 stran doslova napěchováno barevnými fotografiemi – tohle řešení se mi ale úplně nelíbí. Je škoda, že nebyla grafika navržena podobným stylem jako u výše zmíněné knihy Made in Japan.

Knížku můžou vzít bez obav do rukou i čtenáři, kteří nečtou mangu, nehrajou na PlayStationu, ani obsesivně nesledují hentai porno. O to tady nejde. Vše je výborně strukturované. Všechny texty jsou podané čtivě a zároveň jde po faktické stránce o velmi precizně zpracovanou látku. Já osobně oceňuji i celou řadu vhledů z jiné perspektivy – především zasazení do sociologických a historických kontextů.

O manze a anime má dnes základní povědomí asi většina mladých, ale co ortodoxnější milovníci Japonska? Je Japonsko nejvyspělejší civilizací a kulturou v naší galaxii? A jak s tím vším souvisí letitá izolace země od okolních států a kultur? Jakou roli hraje v dnešní japonské společnosti kodex Bushido, přístup k robotům, samurajská historie a Yakuza? Na tohle všechno vám tento průvodce odpoví a těch „zákulisních“ perliček je tu opravdu dost.

„Ideál heroismu a bojového ducha ve všech jeho podobách rezonuje s jednou z klíčových charakteristik japonského ducha – odhodláním nevzdat se a pracovat na dokončení vytyčeného úkolu až do posledního dechu…“

Většina lidí, kteří Japonsko navštívili, poví, že nikde jinde nezažili tak milé a uctivé chování a ať budete jakkoli jemní a ostražití turisté, mnohdy si nakonec stejně budete připadat jako buran ze Západu, který nic nechápe. Navíc zmíněná historická izolace Japonska od okolí je v současnosti zřejmě opět na mírném vzestupu. A co vyplývá z téhle knížky?

Že jedno je i tak jisté. Platilo to vždycky a platit bude nadále. Cizinec v Japonsku vždycky pozná něco zcela odlišného od kultury starého kontinentu nebo Ameriky. Něco neopakovatelného i rozporuplného. Něco, co si bude pamatovat do smrti. A pokud vám Japonsko učarovalo, knihu Planeta Nippon byste prostě neměli obejít ani minout. Střetněte se s ní, prolistujte a uvidíte sami. Japonsko je skutečně jak mimozemský svět a věřím, že globalizaci nikdy nepodlehne tak jako Evropa nebo USA.

 

Kniha: Planeta Nipon

Kolektiv autorů: Anna Křivánková, Karel Veselý, Antonín Tesař
Žánr: kulturní průvodce
Nakladatelství: Crew s.r.o.
Datum vydání: říjen 2017
Počet stran: 312 černobílých stran + 32 stran barevná příloha
Formát: 215×146 mm / paperback
ISBN: 9788074494918
Cena: 399 Kč
www.crew.cz

PŘEHLED RECENZE
Zpracování
6
Obsah
10
Informační hodnota
10