Na svět se vyklubal již třetí český překlad komiksu Strážci Galaxie. Nejenže navazuje na předchozí komiksy ze série, navíc se dočkáme crossoveru s neméně známým týmem z Marvel Universe. Důležitá je ale jedna věc – dočkáme se konečně odpovědí na události z předchozích čísel?

Po týmovce s Iron Manem přibrali Strážci do party další super hrdiny. Už podle názvu mohlo některým dojít, že se jedná o hvězdné X-Meny. Přestože se v komiksu objeví Jean Greyová, Scott Summers a další zakládající členové X-Menů, nejedná se o ty samé.

Toto číslo také totiž navazuje na sérii All New
X-Men, která představuje další generaci slavného týmu.
Ústřední postavou je Jean Greyová, jejíž mladší já bylo přeneseno z minulosti do budoucnosti. V té se ale musí zodpovídat za své činy, které provedla v podobě Phoenix. A soudit ji bude samotný vesmír. Jakou úlohu v tom ale hrají Strážci?

Jako vždy se k něčemu přichomýtnou a nikdy neváhají pomoci člověku v nouzi, zvláště, když se jedná o někoho ze Star-Lordovy domoviny. Vznikne tak skvěly tým spojený ze Strážců a X-Menů, který jede zachránit Jean až do dalekého vesmíru.

Základní znalosti příběhu X-Menů jsou v tomto případě užitečné. Příběh je sice trochu vysvětlen, ale pro pochopení moci Phoenix, která Jean posedla a kvůli které se vše děje, jsou znalosti dobrá věc. Vzhledem k tomu, že dojde k propojení dvou sérií, můžou být někteří čtenáři poněkud zmatení. Navíc se objevují i postavy z předchozích dílů Strážců Galaxie, jako je například božská postava Angel, což je k pochopení tohoto dílu poměrně důležité, proto by čtenáři měli sérii číst od samého začátku.

Stále se nedočkáme pořádných odpovědí. Tvůrci kolem rozuzlení krouží, ale nic se pořádně nedozvíme. Jsme ale blízko. Přesto se jedná oproti předchozímu dílu o velké zlepšení. Minulé číslo bylo trochu zklamáním, ale v tomto jsme na zpět na vlně, na kterou jsme naskočili v prvním sešitě. Postavy Strážců jsou sice trochu upozaděny na úkor X-Menů, přesto mají stále svou důležitou roli a rozhodně se neztratí. Spojením těchto dvou týmů dojde naopak ke zpestření.

Kresby navazují na předchozí čísla a jsou opět povedené. Tvůrci ale upustili od střídání více autorů a podílí se na nich jen jeden. Komiksu to tak dodává celistvost a čtenáři nejsou tolik zmatení. Krásně jsou zpracovány části s Jean Greyovou a Phoenix s barevnými kontrasty. Umělecké zpracování se tentokrát velice povedlo a pozvedlo komiks o level výš.

Ve třetím díle jsme dočkali překvapení v podobě X-Menů. Poněkud neobvyklá týmovka skvěle zafungovala a otevírá se prostor pro další spolupráci. Tvůrci se poučili z chyb z předchozího sešitu. Jedná se o dějově a zpracováním celistvý komiks s dobrými úseky. Má ovšem jedinou chybu – stále se točíme kolem dokola otázek, u kterých už moc dlouho čekáme na odpověď. Tak snad už se příště dočkáme.

 

Komiks: Strážci galaxie/New X-Men: Soud s Jean Greyovou

Scénář: Brian Michael Bendis
Kresba: Sara Pichelliová, Stuart Immonen
Obsahuje sešity: Guardians of the Galaxy, vol. 3, č. 11-13 a All-New X-Men č. 22-24
Překlad: Ľudovít Plata
Cyklus: Strážci Galaxie
Autorka fotografií: Sára Chalupová (Kulturio.cz)
Počet stran: 144
Formát: 257×167 mm, brožovaná
Vydání: první
Rok vydání: březen 2018
Cena: 329 Kč
www.crew.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
8
Kresba
9
Zpracování
8