Provedu tě Temnými hvozdy, snad nás vlci nechytí

377

I setkala se Kytice, Sin City a pohádky bratří Grimmů a vzniklo Temnými hvozdy. Přívětivě dětské, mrazivě děsivé, s mnohdy otevřeným koncem, vždy ale skvělé. Nejmazlivější komiksová kniha letošního podzimu je něžnou cestou do světa nočních můr.

Čeká vás cesta napříč pěti děsivými příběhy, z nichž každý je z úplně jiné části spektra hrůzy. Sousední dům sází na strach z neznámého, co přichází v noci a když jsme doma sami, aniž by za sebou ve sněhu zanechávalo šlépěje. Mrazivá pustina, tři sestry a žádný Čechov. Dáma, jíž ruce chlad halí, je jakousi fúzí Erbenova Zlatého kolovratu, Žalobného srdce a Zkázy domu Usherů od mistra hororu Poea.

Poetické vyprávění o mladé dívce, jíž nedá spát neklidný duch její předchůdkyně. Povídka O jeho zbrocené tváři vás zavede mezi stěny vesnické hospody a konfrontuje se záhrobím, vinou a trestem a jednou hodně hlubokou jámou. Má nejdražší Jana je bezesporu nejstrašidelnější, protože bere z mísy duchů, kteří se vážou na živé a sají jejich energii.

Využívá viktoriánských klišé, jako jsou duchařské seance, blízká dívčí přátelství a naivita. Pořádně nechutná zápletka přichází až s Hnízdem. Za tohoto parazita by se nestyděli ani tvůrci slavného filmu Věc.

Možná si říkáte, proč na začátku zmiňuji Sin City. Je to kvůli volbě kontrastních barev, kterou Emily Carrollová využívá. Sytě královsky modrá, krvavě rudá, čistě bílá na temně černém pozadí. Bubliny s textem se vlečou jako pomalá píseň, třesou jako nadlidský křik nebo jsou tiché jako šepot – podle jejich tvaru a zabarvení prostě vždy víte, jaké věty před vámi zrovna zní.

Komiks využívá i celostránkových obrázků, na kterých je jen drobný důležitý detail a okolo spousta jednolité plochy. Zdůrazněné pak působí malinké, samo a odsouzené k záhubě. Což je vlastně v pořádku, protože moc hrdinů své příběhy nepřežije.

Za nejpovedenější z povídek po výtvarné stránce považuji Dámu, jíž ruce chlad halí. Historické kostýmy, honosné paláce, křehká krása dívky, to všechno nutí listovat jí zas a znova. Co se děje týče, je nejlákavější Má nejdražší Jana psaná z pohledu její zdánlivě zakřiknuté kamarádky, která celou dobu vidí přízračné stvoření, které Janu pohlcuje. Nejvíce vás však vyděsí úplné finále, krátký závěr připomínající Červenou Karkulku – to, co se objeví za oknem, vám nedá pár nocí spát.

Temnými hvozdy je prostě ideální halloweenská četba. Výborný způsob, jak děsit ty děti, kterým Kytice přišla „v poho“. Jejich kouzlo spočívá v náznacích a všudypřítomném plíživém děsu, který se vám postupně zažírá pod kůži, podobně jako v některých knihách Stephena Kinga.

Komiks: Temnými hvozdy

Scénář a kresba: Emily Carrollová
Překlad: Alexandra Niklíčková
Počet stran: 208
Vazba: vázaná knižní s přebalem, 175 mm x 225 mm x 20 mm
Věkové doporučení: 14+
ISBN: 978-80-88152-34-7
Cena: 419,40 Kč
www.comicscentrum.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
10
Kresba
10
Zpracování
10
recenze-komiks-temnymi-hvozdyJedna žena a taková spousta talentu - nádherné kresby, poutavé příběhy a zježené vlasy na zátylku. Práce s prostorem je dost rozvolněná, autorka se vymanila ze zažitých okének a její práce místy připomíná Sandmana. Komiks nemá jedinou chybu.