Kde se objeví, tam sklízí úspěch. Ženská obdoba Indiana Jonese, odvážná Lara Croft, je už legendou. Skrze počítačové hry, komiksy a filmy už ovládla srdce miliónů fanoušků. Chodící tank, mistr bojových umění a ostrostřelec s úctyhodnými airbagy, které nenechají v klidu žádného člověka, nehledě na věk či pohlaví. Comics Centrum jí věnovalo prostor, který si zaslouží. Doslova…


Následující slova zde ještě několikrát zazní, ale Tomb Raider I je obří. Tak obří, že číst si ji ve stoje je velice špatný nápad. Stejně tak snažit se ji nosit s sebou pro případ nudy a potřeby čtení. Takže si laskavě doma sedněte na prdel a s posvátnou úctou začněte otáčet ty plachty. A doufejte, že si u toho moc neposlintáte tričko. Jsem sice zvyklá, že Comics Centrum svým komiksům věnuje obzvláštní péči (vázané pevné vazby, kvalitní papír, nezbytné záložky, časté překlady od Jana Kantůrka,…), ale u Tomb Raideru se vyšvihli. A ještě jej nacenili okolo tisícovky, což z něj činí docela dostupný komiks. Kresba Andyho Parka je plná výrazných inkoustových linií a sytých barev. Ty svědčí častým změnám prostředí, přestřelkám plných výbuchů i klidnějším stránkám s Larou hovící si ve vaně.

Příběhy Lary Croft nejsou kdovíjak propracované a originální. Vždy krade nebo pátrá po mocném artefaktu a snaží se ji sejmout nejrůznější padouši. A ona pokaždé úspěšně vyvázne za doprovodu spousty střílení a létání vzduchem. Občas se potopí do 40 metrů jen v bikinách a pořádně tam zbije hejno žraloků, jindy zase zvládá sprint džunglí v negližé a dlouhatánském plášti. Ač tedy nedisponuje žádnou oficiální superschopností, je stejně nezničitelná jako Supermanovy kulky. Určitou plytkost ale autorům s lehkým srdcem odpustíte. Tomb Raider je totiž akční nadupaná jízda. A ve chvílích pochyb vás suverénně umlčí Lařiny vnady. Na nich je totiž celý její fenomén postavený.

Krásná vyrýsovaná postava s pevným (a neustále odhaleným) bříškem, kulatými melouny a dlouhým zrzavým copem je něco, čemu neodolají ani ti nejzatvrzelejší puritáni. Zvlášť, když se Lara na všech místech od himalájských jeskyní až po džungle plné moskytů pohybuje vždy velmi spoře oděna. Tady oceníte fakt, že jste s komiksem zůstali doma. Nikdo vás nebude soudit za to, že už pět minut nablble zíráte na tutéž (obří!) stránku se zhruba třemi slovy, ale jednou pořádnou Larou Croft. Dialogy postav jsou plné úsečných promluv a docela břitkého, ač předvídatelného humoru. Chase je věčný puberťák, Lara drsňačka a ovládá spoustu jazyků, vedlejší postavy jsou více či méně hloupé. Každý záporák pravidelně odhalí své plány všem v dosahu.

Následující odstavec je plný dějových spoilerů. První archivy obsahují několik na sebe navazujících příběhů. Hledání masky edusy, které Croftku zavede až do Nepálu, odhalí zradu jednoho z jejích nejbližších. A setká se zde znovu se svým bývalým milencem Chasem. V dalším dobrodružství se dostane do země, kterou si to nerušeně štrádují dinosauři. Objeví bájnou Šangri-Lu, uteče tajemné mocné organizaci, která jí jde po krku, a najde si novou asistentku. Komiks zakončuje výprava do Hondurasu, na které přijde o Chase a objev Luciferovy bible, která se dostane do nepovolaných rukou.

Archivy Tomb Raider jsou monstrózní bonboniéra plná potěšení, určená každému správnému geekovi. Nebo aspoň milovníkovi ženských vnad. Lehká četba v těžkém provedení, která vás na zabaví na dlouhé hodiny.

 

Komiks: Tomb Raider: Archivy S. 1

Scénář: Dan Jurgens
Kresba: Andy Park, Billy Tan a další
Překlad: Alexandra Niklíčková
Vazba: vázaná, 220x325x36
Strany: 416
Cena: 910 Kč
www.comicscentrum.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
5
Kresba
10
Zpracování
8
recenze-komiks-tomb-rider-archivy-s-1Kolosální formát dá vyniknout Lařině perfektní figuře, dynamická kresba, šikovný inker a dobře zvolené syté barvy dělají komiksu výbornou službu. Kousavé poznámky a ostré výměny názorů mezi Larou a Chasem nepostrádají vtip. Příběhy jsou co do děje přepálené a docela plytké. Přesto - taková byla Lara vždy. A malý vzkaz na závěr: Laro, prosím, přestaň už mluvit o Monaku...