Ú.P.V.O. je zase tady!

382

Každý správný fanda miluje dotisky a nová vydání, protože není lepší způsob, jak si doplnit sbírku sérií, které načal v půli. Pokud vám takhle utekl Úřad paranormálního výzkumu a obrany aka Ú.P.V.O., nachystalo vám vydavatelství Comics Centrum štědrou nadílku. První i druhý díl se dočkaly dalšího vydání a my si je taky nenechali ujít.

Ú.P.V.O. 1: Dutozem a další povídky – druhé vydání

Ú.P.V.O. dorostlo svého nejznámějšího člena Hellboye a dočkalo se vlastního komiksu. Bylo to nasnadě, když jim Hellboy dal košem a vydal se bojovat se světem i podsvětím po svém. Abe, Liz i další si získali mezi čtenáři příliš velkou oblibu, a ani sám Mignola by je nenechal zapadat nánosy prachu. Víc než půlku svazku zabírá povídka Dutozem.

Abe chce následovat Hellboyova příkladu a opustit Ú.P.V.O., protože nedůvěřuje jeho vedení a cítí, že bez pekelníka to už nebude ono. Nezbývá mu ale než setrvat, protože Liz je v nebezpečí. Vydala se do dalekého kláštera naučit se ovládat svoji sílu, ale někdo využil jejího potenciálu a udělal z ní králíčka Duracella. Užijte si temnější verzi známé verneovky Cesta do středu Země a objevte, kam až se dostali démoni a „nácci“.

Vrah v mý hlavě a Abe Sapien versus věda jsou krátké příběhy, po kterých následuje kulervoucí Bubny mrtvých – směsice voodoo, pirátských povídaček a pořádné akce.
Začátek Ú.P.V.O. prakticky startuje hellboyovým suchým prohlášením: „Končím.“ Což znamená, že už čtenáře nečekají žádné suché a trefné vály při masakrování nejrůznějšího hnusu.

Je mu to ale vynahrazeno bohatou dějovou linkou, spoustou retrospektivy a sondou do duše a života každého člena týmu. Prostor k manévrování je veliký a uslyšíte i o něčem jiném než o Pravé ruce zkázy. O absurdní situace stále není nouze a o zajímavý vývoj se stará neustálé napětí, které panuje mezi vedením celého oddělení a postavami.

Ú.P.V.O. 2: Duše Benátek a další povídky – druhé vydání

Povídka Duše Benátek, po které se druhý díl série jmenuje, vás zavede do italského klenotu protkaného kanály. Kanály, které jsou v poslední době pořádně znečištěné. Městem zmítá vlna zvláštních nesvárů a násilí a je jasné, že potíže mají nadpřirozený původ. V následujících Temných vodách je v provinčním americkém městečku Shiloh po odčerpání zaneseného jezera nalezena trojice žen.

Jejich těla musela být pod vodou snad století, přesto jsou naprosto netknutá a dívky, ač nehybné, jako by čekaly na polibek probuzení. Stihnulo i Shiloh vražedné běsnění honů na čarodějnice?

Až uslyšíš hvízdání, přivádí na scénu hrdinu Humra Johnsona a prokletí vlaku plného lidí odpáleného nacisty. Něco je pod mojí postelí, je mignolovská varianta Příšerek s.r.o. Jeho verze je ale mnohem nebezpečnější. Všední den v úřadu dodá klasickou chutnou „zombíkárnu“, kterou způsobil mocný artefakt v nepovolaných rukou. Na konci se jako vždy můžete potěšit skicářem, z něhož je nejzajímavější vizualizace hnojových magických červů z Temných vod.

Svazek Duše Benátek považuji za zatím nejpovedenější svazek Ú.P.V.O., zvlášť kvůli jeho bohatosti. Plejáda scénáristů a kreslířů stvořila kupu příběhů, které vám zůstanou v hlavě ještě dlouhou dobu.

 

Komiks: Ú.P.V.O. 1 a Ú.P.V.O. 2

Scénář: Mike Mignola, Christopher Golden, Tom Sniegoski, Brian McDonald
Kresba: Ryan Sook, Curtis Arnold, Matt Smith, Mike Mignola, Derek Thompson
Překlad: Jan Kantůrek
Počet stran: 128 barevných
Věkové doporučení: 14+
Cena: 419,30 Kč
Scénáře: Mike Mignola, Miles Gunther, Michael Avon Oeming, Brian Augustyn, Geoff Johns, Scott Kolins, Joe Harris
Kresba: Michael Avon Oeming, Guy Davis, Scott Kolins, Adam Pollina, Cameron Stewart
Překlad: Jan Kantůrek
Počet stran: 128 barevných
Věkové doporučení: 14+
Cena: 359,40 Kč
www.comicscentrum.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
10
Kresba
7
Zpracování
8
recenze-komiks-upvo-1-a-2-recenzeJe dobré vědět, že i kanály mají očividně své bohyně… Komiksy jsou nadupané kvantem originálních příběhů, potěší zejména cesta do středu země bez dinosaurů, ale zato se spoustou rohatých a ve stopách nacistů! Výborné Bubny mrtvých se četly doslova jedním dechem.