- Reklama -

Říká se, že trojka je šťastné číslo a taky, že do třetice všeho dobrého a zlého. Třetí díl zaklínačské počítačové hry byl neskutečná bomba, která se stále drží mezi nejlepšími hrami, které jste kdy měli tu čest mazlit. O posledním dílu komiksu Zaklínač 3 to ale rozhodně neplatí. Právě naopak, kdyby ho Dark Horse nevydalo, vůbec nic by se nestalo…

Prokletí vran nedosahuje ani zdaleka kvalit svých dvou předchůdců. Což o to, Piotr Kowalski jej nakreslil opravdu dobře. Byl věrný ztvárnění postav tak, jak je známe z her od CD Projekt. Kostýmy i účesy postav dokonale odpovídají. Dočkáte se Ciri, Yennefer i Geraltovy nejoblíbenější zbroje.

Problém je s příběhem, který je šitý poněkud horkou jehlou. Geralt se chová jako omezený tupec, Yennefer je hysterická a své jednání vůbec nepromýšlí a Ciri vyvádí jako hloupý spratek. Ne, že by všichni neměli své mouchy, ale určitě nebyli banda bezprizorních bláznů. Komiks vyvolává pocit, že si autor pustil pouze pár náhodných videí ze hry a podle toho vyhodnotil, co jsou zač. (To, jak vzdálení jsou všichni knihám, raději nekomentuji…)

Další věc, která mi nedá spát, je trochu divná. Co to mají pořád všichni s koupelemi? Ne že by nebylo fajn vidět Geraltovu muskulaturu a nahou Yennefer, ale vážně – osmkrát během stodvaceti stran? Nikdo nedělá nic jiného, než že se cachtá, mele hlouposti anebo se snaží nechat zabít. Nevím, jestli tomu tak je ze snahy zalíbit se a dát lidu chléb a hry (rozuměj spoustu krve a Ciriina prsa), nebo jen pro nedostatek představivosti.

Hlavní zápletkou je hon na domnělou strigu, která sužuje město. Samozřejmě se ukáže, že situace není tak jednoduchá. Příběh se nastokrát zamotá a zláká vás, aby na konci podal nepřesvědčivé vysvětlení, které ani zdaleka není dostačující. Na to, jaké možnosti měla hlavní příšerka, se skoro nepředvedla (taky nebylo kdy, byl totiž čas na LÁZEŇ!). Provázání příběhu s Geraltovým vlastním honem na strigu aka Foltestovu dceru je sice milý pokus, ale nefunguje. Slouží spíš jako berlička někoho, kdo už opravdu neví kudy kam.

Jestli milujete Sapkowského a výtvory CD Projekt stejně slepou láskou, oželte Prokletí vran. Sice vám to naruší celistvost sbírky, ale ušetříte si spoustu vytrhaných vlasů a vrásek. Tentokrát se mistr tesař utnul, přišel o nohu a udělal mrzáky i ze všech okolo…

Komiks: Zaklínač 3

Scénář: Paul Tobin, Borys Pugacz-Muraszkiewicz, Karolina Stachyrová
Kresba: Piotr Kowalski
Počet stran: 128
Vydání: první
Rok vydání: 2017
Cena: 296 Kč
www.crew.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
3
Kresba
8
Zpracování knihy
7