Když jsem byl malým chlapečkem, četla mi moje maminka před spaním pohádky. A už tenkrát se mi na nich něco nezdálo. Pohádka o krásném princi, který přijede do zakletého zámku, porozhlédne se, odjede a spící princezně se po čase narodí robě. Co že to? Pohádka o kuplířském princi (Princ a Večernice)? Ale no to snad ne! A co taková Sněhurka se sedmi trpaslíky, a-ha? Prej otrávené jablíčko! Nejsem včerejší, vážení. Částečně můj hlad po vyplnění bílých míst v pohádkách ukojil český seriál Arabela, ale ten je jen slabým čajíčkem. Tím pravým ořechovým je komiksová série Mýty, kterou u nás vydává Crew.
Představme si, že všechny pohádky, které kdy byly vyprávěny a nebyly zapomenuty, mají svůj svět, ve kterém žijí pohádkové bytosti (Mýty) i po „zazvonil zvonec a pohádky je konec.“ To není zas tak těžké, máme Arabelu a někteří z nás četli Les mytág od Roberta Holdstocka nebo Americké bohy od Neila Gaimana. A představme si, že mezi pohádkovými říšemi existují portály. Co se asi stane, jestliže jeden mocichtivý a na první pohled neškodný mýtus zatouží rozdrobená království sjednotit pod svou ocelovou pěst?
A je překvapivě úspěšný? Není-li možné Nepřítele porazit, nezbývá Mýtům, než utéci a věřit, že v budoucnu se jim podaří své državy dobýt zpět. A ideálním světem pro exil se stává náš lidský svět. Konkrétně americká půda. Mýty, které vypadají jako lidé, žijí v uzavřené komunitě v New Yorku už od doby, kdy se jmenoval New Amsterdam. Nehumanoidní Mýty se pak skrývají na nepříliš vzdálené farmě pod ochranou maskovacích kouzel.
V první knize Legendy v Exilu je čtenář v detektivním příběhu zručně seznámen se situací – kdo jsou Mýty a proč jsou ve vyhnanství, dále s prostředím (New York konce minulého tisíciletí) a s hlavními charaktery – se Sněhurkou, která fakticky vládne přeživším Mýtům, se sestrou Sněhurky Růženkou (ne Šípkovou), kterou, jak se zdá, někdo brutálně zavraždil a se Zlým vlkem (ano, to je ten, který chtěl sežrat Karkulku) v roli výkonné moci, která případ vyšetřuje. V druhé knize Farma zvířat se seznámíme se strastmi nespokojených nehumanoidních Mýtů, kteří po vzoru soudruhů ze Sovětského svazu plánují revoluci proti svým soukmenovcům.
A tímto geniálním nápadem si v prvních dvou knihách americký scénárista Bill Willingham připravil svět, který mu dává úžasnou tvůrčí svobodu. Základem zůstává popis běžného života nepříliš početné komunity, která se snaží skrýt před okolím svoji pohádkou povahu, vztahy mezi Mýty, které v minulosti nebyly vždy přátelé, a boj s Nepřítelem. A to není vše, Willingham s až neuvěřitelnou lehkostí do komiksu vpašoval reflexe na aktuální dění ve světě (obsazení Iráku vojsky USA).
Také si zahrává s roztomilými „what if“: co kdyby se schopnosti Šípkové Růženky daly využít při únosu příliš čmuchavého novináře, co kdyby se jeden z mýtů pokusil prorazit v Hollywoodu, co kdyby Zlý vlk potkal Frankensteinovo monstrum, co kdyby Kráska nezlomila trvale kletbu Zvířete, ale Zvíře ztrácelo svoji lidskou podobu pokaždé, když na něj bude Kráska naštvaná? A mohl bych pokračovat ještě dlouho. Je neuvěřitelné, jak úžasně Willignam využil potenciál pohádkových postav ve světě dospělých. A navíc – to vše podpořeno brilantními dialogy. Žasnu, kde se tolik nápadů z tak odlišných prostředí a žánrů našlo v jednom člověku. Kdybych měl na Billa Willinghama najít příměr ve sportovním prostředí, tak by byl špičkovým desetibojařem.
Zdá se, že u každé skvělé komiksové série je nutné, aby ji měl pod palcem pouze jeden scénárista, který si svůj svět a příběh vypiplá od malého roběte v dospělého jedince. Pár příkladů, se kterými nemůžete v českém jazyce šlápnout vedle, přestože jste obdivovatelem podivných týpků, kteří mají nutkání nosit slipy přes tepláky: Sandman – Neil Gaiman, Lucifer – Mike Carey, Sin City – Frank Miller, Hellboy – Mike Mignola, Goon – Eric Powel, Zámek a Klíč – Joe Hill, Transmetropolitan – Warren Ellis. A konečně americký autor Bill Willingham (* 1959, Fort Belvoir, Virginia), kterému v roce 2002 začaly Mýty (Fables) vycházet u amerického vydavatelství DC Comics/Vertigo a tento rok byl příběh dovyprávěn 149. číslem. Ano, je to krásných třináct let.
Nakonec celá série bude mít 22 booků a rád bych upozornil i na Deluxe Edici, která obsahuje dva booky. Samo sebou mraky cen, po dlouhou dobu nejprodávanější komiks Vertiga – než Mýty porazila série Americký upír (u nás vydává BB Art). Komerčního úspěchu komiksu si všimla herní společnost Telltale Games a vydala pětidílný interaktivní film The Wolf Among Us.
U tak rozsáhlé komiksové série nebývá zvykem, že by ji zvládl celou nakreslit stejný autor. A Mýty nejsou výjimkou. Většinu práce odvedl precizní Mark Buckingham (* 1966, Clevedon, Velká Británie). Musím se přiznat, že pokud nejde o excelentního a specifického kreslíře (např. Dave McKean), mám problém dnes už standardní kresbu správně ohodnotit. Vnímám tlak na kreslíře, který každý měsíc musí nakreslit sešit, a dobrou práci s vymýšlením podob charakterů, mraky detailů a vykresleným pozadím nejsem s to řádně docenit.
Proto bych se, jako zhýčkaný čtenář, pouze omezil na to, že Mark Buckingham je mistrem svého řemesla, který na sobě poctivě pracuje a na jeho kresbě je to sakra znát. Pár sešitů nakreslil Bryan Talbot (je na něm vidět, že jako malý si rád kreslil středověké bitvy) a Philip Craig Russell. Tyhle kreslíře jsem poznal okamžitě. Inu, mám je už zažité.
V češtině jsme s Mýty za první třetinou – u osmého booku (51. číslo). Stejně jako u komiksu Lucifer Crew přebrala Mýty v roce 2013 po brněnském vydavatelství Netopejr a začala ji vydávat dvakrát ročně. Což je naprostá paráda, protože mezi druhým a třetím dílem byla nekonečná tříletá pauza.
Malou nevýhodou pro českého čtenáře jsou pochopitelně americké pohádky. My jsme vyrostli na Erbenovi, Němcové, Werichovi, Grimmech. Část čtenářů proto nebude znát Jacka Hornera, Modráka, Věrného Jana, Kaje, Modrovouse a tucty dalších. Ale myslím, že to není na škodu, protože tato série díky své rozmanitosti a chytrosti bude bavit. Doporučuji všemi deseti s vírou, že dalších čtrnáct booků se budu bavit stejně jako u prvních osmi. Jen se konce v češtině při stávající periodicitě dočkáme za dlouhých sedm let. A to je běh na skutečně dlouhou trať.
Komiksová série Mýty:
Mýty #01: Legendy v exilu
Mýty #02: Farma zvířat
Mýty #03: Láska jako z pohádky
Mýty #04: Pochod dřevěných vojáčků
Mýty #05: Trpká období
Mýty #06: Domovina
Mýty #07: Arabské noci (a dny)
Mýty #08: Vlci
Scénář: Bill Willingham
Kresba: Mark Buckingham, Lan Medina, Lan Medina
Překlad: Viktor Janiš, Ľudovít Plata
Lettering: Karel Petřík
Obálky: James Jean
Rozměry: šířka 165 mm, výška 252 mm, šířka hřbetu 7-12 mm
Počet stran: 128–240 barevných stran
Vazba: měkká
Cena: 389–599 Kč
Za recenzní výtisk děkujeme nakladatelství Crew.
PLUSY
Mimořádně propracovaný a chytrý scénář.
Čím dál lepší kresba.
Všechny zatím vydané díly se dají koupit.
MÍNUSY
Občas, na můj vkus, je příliš mnoho prostoru věnováno milostným pletkám mezi mýty.