Třetí vydání světoznámé Carrolovy Alenky v klasickém překladu Aloyse a Hany Skoumalových. Alenka v říši divů je dílo anglického matematika a logika Lewise Carrolla, který příběh údajně napsal pro malou holčičku jménem Alice neboli Alenka.

alenka-1

Ta je také hlavní postavou knihy. Dívka se nečekaně octne v záhadné krajině divů, kde se střetává s vymyšleným světem plným podivuhodností. Poněkud tvrdohlavá Alenka přichází s dětsky rázným řešením fantazijních zápletek, jež mají na svědomí svérázní obyvatelé říše divů.

alenka-2

Tato ochotná a přívětivá, současně však také neústupná až tvrdošíjná dívka přitom stále zůstává dětsky sympatická. Lewis Carroll zde předvádí svoji schopnost logicky svázat absurdnosti světa a současně také důkladnou znalost dětského chování.

alenka-3

Právě tyto schopnosti společně s básnivou imaginací zaručily jeho dílu světové uznání a vstup mezi literární klasiku.
Ke knize Alenka v kraji divů a za zrcadlem jsem se dostala v podstatě náhodou. Nikdy jsem se s tímto příběhem nesetkala (samozřejmě zhruba vím, o co se jedná) a nikdy o něj nejevila valný zájem.

alenka-6

Jakmile jsem však zjistila, že nakladatelství Slovart vydalo dílo, které získalo cenu za Nekrásnější vydání na světě v roce 2015, v roce 2005 to byla Nekrásnější kniha Slovenska, v roce 1988 Cena Hanse Christiana Andersena v Oslu, v roce 1983 Grand Prix Bienále ilustrací Bratislava, v 1982 Stříbrná medaile Internationale Buchskunst-Ausstelung v Lipsku a ve stejném roce také Cena Nejkrásnější kniha roku a Cena Nakladatelství Mladé letá, musela jsem ji zkrátka mít.

alenka-7

Když jsem knihu konečně našla v poště, s radostí ji rozbalila a prolistovala pár stránek. A připadala jsem si přesně jako hlavní hrdinka, která se ocitla v divotvorné krajině, která je hravá, barevná, roztomilá a zábavná.
Dušan Kalláy, který knihu ilustroval, se narodil v roce 1948 v Bratislavě. V letech 1966 až 1972 studoval na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě u prof. Ladislava Čimického, prof. Jána Želibského a prof. Vincenta Hložníka.

alenka-8

Krátce po ukončení vysokoškolského studia už získával první mezinárodní ocenění. V roce 1973 dostal za ilustrace ke knize J. Horáka Letěli sokoli nad Javorinou Zlaté jablko BIB ’73. Stejné ocenění obdržel v roce 1975 za knihu Václava Cibuly Rytíř Roland. V roce 1983 získal za ilustrace ke knize L. Carrolla Alenka v kraji divů (o které zde píšu) Grand Prix Bienále ilustrací Bratislava ’83.
V následujících letech s úspěchem ilustroval knihy pro slovenské i zahraniční vydavatele.
Publikace s jeho ilustracemi vyšly v České republice, Francii, Holandsku, Japonsku, Itálii, Německu, Polsku, Rakousku, Řecku, Švýcarsku i USA.

alenka-9

Zúčastňoval se mezinárodních výstav v Evropě, Asii a Americe a získal mnoho významných ocenění v oblasti grafiky, ilustrací, známkové tvorby a jiné.
V roce 1988 mu byla v Oslu udělena cena Hanse Christiana Andersena za celoživotní ilustrační tvorbu. Cenu převzal z rukou švédské spisovatelky Astrid Lindgrenové.

alenka-10

V roce 2015, u příležitosti 150. výročí prvního vydání Alenky v kraji divů, se v New Yorku konala výstava různých vydání této knihy ve 174 jazycích. Hlavní cenu získalo slovenské vydání s ilustracemi právě Dušana Kalláye a v překladu Juraje a Viery Vojtkových.
Grafické zpracování knihy je skutečně překrásné. Neotřelé a nadčasové ilustrace přesně znázorňují krajinu divů, do jaké se Alenka vydala a dokonale podtrhují Alenčina dobrodružství.

alenka-11

Zatímco s neobvyklými ilustracemi jsem se sžila poměrně rychle, s příběhem to tak jednoduché nebylo a stále není. Z četby mám pocit, že Lewis Carroll si dal vagón LSD a rozhodl se napsat tuto pohádku. Nikdy bych neřekla, že kniha pro děti mi dá tolik zabrat. Prazvláštní dialogy, slovní hříčky, děj, který nedával úplně smysl… Ale možná jen postrádám onu kouzelnou dětskou fantazii, díky které děti Alenku milují.

alenka-12

Až povyroste moje malá neteř, zkusím s ní knížku přečíst. Třeba mě naučí dívat se na celý příběh z jiného úhlu pohledu a nadchne mě jako miliony dalších lidí po celém světě.
Každopádně když jsem bloumala nad otázkou, zda mi kniha připadá mimořádně ošklivá, nebo geniálně krásná, zvítězila druhá možnost. A krásné knihy chce ve své knihovně každý 🙂

Kniha: Alenka v kraji divů a za zrcadlem

Autor: Lewis Carroll
Ilustrátor: Dušan Kállay
Vazba: tvrdá
Počet stran: 192
Formát: 20,5 x 29,5 cm
Překladatel: Aloys Skoumal, Hana Skoumalová
Rok vydání: 2016
www.slovart.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
10
Práce s jazykem
10
Originalita
10