- Reklama -

Jablářství F. H. Prager je mladý, rodinný nápojářský podnik. Jejich hlavní surovinou jsou jablka, tradiční česká plodina. Sídlí v prostorách bývalého Kročehlavského pivovaru, v jeho starých, hlubokých, ležáckých sklepích. Kromě nízkoalkohololického nápoje cider (Pragercider) nabízí také osvěžující limonády (Pragomošt), které jsme jedno nedělní poklidné odpoledne ochutnali.

K dispozici jsme měli šest příchutí – Zázvor, Sedm bylin, Šípek, Maté, Anýz a Jablečný originál.Pragomošt

Posledně jmenovaný – Jablečný originál – u nás zvítězil na plné čáře. Klasický čistý mošt zředěný vodou má nejsladší chuť z celé série, je osvěžující a mohli bychom jej pít každý den. Vynikající chuť limonády podtrhuje vůně čerstvých jablek, která jí dodávají onu zmiňovanou sladkou chuť. Nápoj neobsahuje cukr, umělá sladidla ani aromata, přirozeně však obsahuje vitamín C, železo, vápník, hořčík a draslík.

Pragomošt

Druhou příčku obsadilo Maté. Nápoje jsme ochutnávali ve třech a po prvním doušku jsme se všichni shodli, že je to limonáda, která směle konkuruje Jablečnému originálu. Po rozlití nápoje do sklenic nás příjemně povzbudila vůně máty, která převažuje i v samotné chuti. Nápoji dodává také přirozený kofein, jde tedy o skvělý zdroj energie. Vynikající osvěžující limonáda, která se skvěle hodí do letních horkých dní.

Pragomošt

Na třetím místě skončil Zázvor. Jedná se o lehkou limonádu s jemnými bublinkami, kde silně vyniká chuť i vůně zázvoru. Nápoj je slazený jablečným moštem a třtinovým cukrem, přesto sladká chuť nepřebíjí ostatní složky zázvorovky, jako tomu bývá u jiných značek. Odpovídá přesně našim představám o zázvorové limonádě, naše očekávání naplnil do puntíku. Pít bychom ji mohli ve všech ročních obdobích, ať už při posezení v kavárně nebo na party.

Pragomošt

Sedm bylin je limonáda s převažující vůní heřmánku a heřmánek převládá i v její chuti. Ta je kyselejší, není zbytečně přeslazená, podobá se heřmánkovému čaji. Ocení ji milovníci výrazných a osvěžujících chutí.

Pragomošt

Šípek díky své výrazné vůni a chuti připomíná babí léto. Obsahuje vysoké množství vitamínů, v zimním období je zdrojem zejména vitamínu C. Vzhledem ke specifické nakyslé chuti šípku nás limonáda příliš neoslovila, nepochybně ji však ocení každý, kdo má k plodu růže vřelejší vztah než my.

Pragomošt

Anýz je první limonáda svého druhu na světě, která potěší milovníky lékořice. Ta je patrná jak z vůně, tak i z výrazné chuti nápoje. Přestože máme lékořici rádi, shodli jsme se, že nealkoholický pastis je určen spíše na chuť, nejedná se o limonádu, která by se dala pít často a ve velkém množství.
Ze všech recenzovaných limonád má bezesporu nejkrásnější etiketu, na které je vyobrazena Kathleen Neal Cleaver, členka vedení Black Panther Party a zakladatelka oboru Gender Studies na Yaleské Univerzitě.

Pragomošt

Podtrženo, sečteno – limonády Pragomošt si získaly naše srdce. Velice si ceníme kvalitního provedení, použití prvotřídních surovin, vysokého obsahu vitamínů a absence barviv, aromat a dochucovadel.
Takto výjimečné limonády by si podle nás zasloužily originálnější láhve a jejich zavírání, ale to nejdůležitější – chuť a složení – bychom rozhodně neměnili.

 

Limonády: Pragomošt od F. H. Prager

Příchutě: Jablečný originál, Zázvor, Maté, Anýz, Šípek, Sedm bylin
Autor fotografií: Kamil Pekař
www.pragercider.cz

PŘEHLED RECENZE
Chuť
10
Design
6
Originalita
10