- Reklama -

Dvě legendy světového filmu, Liv Ullmann a Ingmar Bergman, není třeba představovat a dokument Liv & Ingmar se o to ani nesnaží… Diváky vtáhne do vyprávění o vztahu plného vášně, nenávisti, osamocení a velké touhy.

Stále šarmantní a krásná Ullmannová vypráví svůj příběh, kdy se s o 20 let starším Bergmanem seznámila během natáčení filmu „Persona“. Oba rázem ukončili svá manželství a začali žít v domě na ostrově Fårö u jihovýchodního pobřeží Švédska, na místě, kde Ingmar Liv poprvé vyznal svou lásku.

Časové úseky jsou rozděleny do jednotlivých kapitol umocněné krásnou a syrovou skandinávskou přírodou a útržky z jejich 12ti společných filmů, které vlastně korespondují s osudem vztahu. Film prokreslují i záběry z natáčení, fotografie, úryvky z knihy „Proměny“ od Ullmannové, z osobních listů Bergmana, i četba romantických dopisů, které si milenci posílali během jejich celého dvaačtyřicetiletého vztahu. Ty ve snímku zastupují již nežijícího režiséra († 2007) a je z nich cítit, že šlo o člověka pozoruhodného, geniálního, citlivého, ale i depresivního, sžíraného vlastními démony. Mnohdy vysvětluje svou krutost vůči Liv jako svou vnitřní rozervanost.

Liv a Ingmar

I přesto, že se po mediálně propraném rozchodu každý vydal svou cestou, dál se přátelili a vlastně se nikdy neopustili. Liv byla i u Ingmarova konce… realita tohoto okamžiku připomíná scénu z jejich posledního filmu Saraband (z roku 2003).
V závěru se Liv přiznává, jak moc ji unavují věčné otázky, jaký Bergman byl. Vždy si ale vzpomene, jak velký obdiv jí vyznal sám Bergman, když řekl, že je jeho stradivárkami.

Liv a Ingmar

Mladý indický režisér Dheeraj Akolkar (také scénárista, kameraman, producent) má „na kontě“ jen několik krátkých filmů, ale vždy si jich všimly filmové festivaly po celém světě. Liv & Ingmar je jeho první celovečerní dokumentární film a je velkolepým holdem norské herečce a režisérce Liv Ullmannové a švédskému legendárnímu režisérovi Ingmaru Bergmanovi, je pohledem na dvě spřízněné duše.

Liv a Ingmar

Doporučení:) – vezměte svůj protějšek na dobrou večeři a poté si zajděte do kina. Protože láska není jen o chemii a prvotním pobláznění, ale o toleranci a pochopení nedostatků toho druhého – a pokud se to podaří, pak teprve jde o skutečnou lásku… to vnímám jako poselství. A jestli to někomu přijde jako klišé, měl by si uvědomit, že láska je nejdůležitější součástí našich životů.
Snímek byl v roce 2012 nominován na cenu Zlatý Hugo na Mezinárodním filmovém festivalu v Chicagu.

 

Film: Liv & Ingmar

Dokumentární
Norsko / Velká Británie / Indie, 2012, 84 min
Režie: Dheeraj Akolkar
Scénář: Dheeraj Akolkar
Kamera: Hallvard Bræin
Hudba: Stefan Nilsson
Hrají: Liv Ullmann, Ingmar Bergman (a.z.), Samuel Fröler, Erland Josephson (a.z.), Kari Sylwan (a.z.), Bibi Andersson (a.z.), Ingrid Thulin (a.z.), Max von Sydow (a.z.), Harriet Andersson (a.z.)
www.filmeurope.cz


PLUSY

Sžíravý a pohlcující příběh velké lásky, který je zajímavý i pro diváka, který nezná tyto dvě velké filmové ikony.

Obrazové dokreslení záběrů s překrásnou skandinávskou přírodou.

MÍNUSY

Chybějící dobové záběry, které by pomohly příběh dokreslit.