Animáky mají ve světe filmu výsadní postavení. Ačkoli se tváří, že cílí hlavně na děti, spoustu narážek a vtípků docení spíše dospělí. Rodina na baterky je unikátní v tom, že je nacpaná univerzálními hláškami, gagy a situačním humorem, který potěší úplně všechny. A korunku tomu nasazuje český dabing, který zase jednou předčí originál…

Já, robot v animované podobě

Rodina na baterky je bezpochyby originálním počinem, ale pozornější divák si může všimnout jisté příběhové inspiraci u staršího filmu s Willem Smithem v hlavní roli. Rodina na baterky nabízí možná i stejnou porci akce a příběhově si s kultovkou Já, robot také v ničem nezadá. Její originalita ale tkví hlavně v animaci, respektive v kombinování animačních praktik. Když si vzpomenete na Spider-Man: Paralelní světy, kde nám byla představena vcelku zajímavá a nevídaní technická stránka, která byla jak vytržená z komiksových sešitů, jisté podobnosti naleznete i zde. K tomu všemu tvůrci lehce zabrušují i do reálného světa, kdy nám představí sérii memes, fotky reálných postav či záběry opičáka z YouTube. To vše je vždy nečekané, překvapivé a hlavně originální. Kdo za tím tedy stojí?

Režisérské duo vám možná nic neřekne, ale když se mrknete mezi producenty, zazáří na vás profláknutá jména Phila Lorda a Christophera Millera, kteří za svou kariéru již několik kvalitních animáků natočili a jejich rukopis je vidět i zde, byť jen z producentského křesla.

Bláznivé, vtipné a dojemné

Rodina na baterky má v popředí velice sympatické postavičky, jejichž vzájemná chemie a charakteristické rozdíly dokáží vykouzlit opravdu zábavný a podmanivý děj. Velice často se do příběhu prolíná složitý vztah mezi otcem a dcerou, taktéž se poukazuje na závislost na technologii a její stinné stránky obecně, ale v prvé řadě je to hlavně naprosto šílené a zběsilé. Animák dokáže neustále překvapovat, vhodně mixovat humor s napětím, ale především neustále posouvat příběh vpřed až k důstojnému vyvrcholení. Nechybí akce ani drama. 

Ultimátní český dabing

Když jsem se dozvěděl, že jednu z hlavních postav dabuje Bohdan Tůma (což je mezi aktuálními českými dabéry skoro stejný pojem jako František Filipovský), výjimečně jsem se rozhodl zkouknout film v češtině. A nelitoval jsem. Nejen Bohdan, ale i ostatní čeští dabéři hravě překonávají originál, kdy se do svých animovaných rolí dokáží vžít o něco lépe než anglicky mluvící herci. Poctivě jsem srovnával jednotlivé sekvence v angličtině a češtině a zase jsem musel smeknout. Češi dabovat umí. Je to procítěnější, vtipnější a výstižnější. Jasně, některé vtípky jsou v českém jazyce značně překroucené, ale jak můžete vidět třeba na příkladu Simpsonů, vůbec ničemu to nevadí. A právě na tomto filmu je vidět, jak dabing dokáže ze skvělého animáku udělat úžasný animák. 

FILM: RODINA NA BATERKY

Režie: Michael Rianda, Jeff Rowe
Scénář: Michael Rianda, Jeff Rowe
Hrají: Abbi Jacobson, Danny McBride, Maya Rudolph, Michael Rianda, Eric André, Olivia Colman, Fred Armisen, Beck Bennett, Chrissy Teigen, John Legend, Charlyne Yi, Conan O’Brien, Sasheer Zamata, Madeleine McGraw, Alex Hirsch, Jay Pharoah
Producenti: Phil Lord, Christopher Miller
www.netflix.com

PŘEHLED RECENZE
Příběh
9
Herecké výkony
9
Vizuální zpracování
10
Hudba
8
recenze-rodina-na-baterkyRodina na baterky je humorem a originalitou natřískaný počin, který potěší milovníky popkulturních odkazů, memů a praštěné zábavy. V kombinaci s českým dabingem, který hravě překoná originál, se jedná jistojistě o zatím nejlepší animák tohoto roku, který dojme příběhem i zpracováním.