Vlajka smrti (2022): Hledání sebe sama v pirátském dobrodružství

301

Popularita pirátské tématiky se do filmového a televizního mainstreamu vrací pravidelně. Tentokrát se na moře vydalo HBO Max s Vlajkou smrti, která nahlíží na pirátský svět s nadhledem i neočekávanou laskavostí.

Stede Bonnet (Rhys Darby) měl na první pohled vše – pohlednou manželku, dvě děti a peněz a majetku, že by do konce života nemusel pracovat, přesto se necítil šťastný. Jeho srdce vždy toužilo po lásce a svobodě, což mu jeho dohodnutý sňatek nedokázal poskytnout. 

Autor fotografie: Aaron Epstein, HBO Max

Jednou v noci proto uteče a stane se kapitánem pirátské lodi. Jeho dobré srdce a starostlivost ho ale v pirátském životě přivádějí spíše do problémů. Když málem zemře při střetu se Španěly, je zachráněn obávaným pirátem Černovousem (Taika Waititi) a dostane nabídku – on Černovouse naučí aristokratickým způsobům a on ho na oplátku naučí, jak být pravým pirátem. Mezi oběma muži vzplane přátelství a postupně i něco více.

V hlavní roli Steda se objevil Rhys Darby, herec doposud spíše malých, ale výrazných rolí (Anton v Co děláme v temnotách, 2014, Nigel v sérii Jumanji, 2017, 2019). Ten dodává hlavní postavě nepřeberné množství šarmu. Jeho komediální talent se zde mísí s emocemi a sympatiemi, které v nás jako Stede dokáže probudit a lehce z něj dělá nejvýraznější postavu.

Autor fotografie: Aaron Epstein, HBO Max

Výborně mu zde sekunduje Taika Waititi, který přes své tvrzení, že vždy hraje jen sám sebe, je v roli nepoznatelný. K uvěřitelnosti pocitů, které se během příběhu mezi oběma postavami probudí, dopomáhá i dlouholeté přátelství obou herců a s tím spojená velká míra improvizace, a to jak v dialozích (scéna s Černovousovou restaurací), tak i v gestech (dotek nohou na konci epizody osm).

Přestože je Stedova posádka poměrně početná (a k tomu jsou tam také ještě členové té Černovousovy), každá postava dostává dostatečný prostor, abychom ji poznali a vytvořili si k ní vztah. Nejvýraznější z nich je Lucius v podání Nathana Foada a Černovousův první důstojník Izzy (Con O’Neill). Lucius je postava především komická. Jeho vtipné hlášky a reakce ale neubírají jeho postavě na hloubce.

Izzy je na druhou stranu především záporná postava, která Steda z celé duše nenávidí. Postupně ale zjišťujeme, že za Izzyho nenávistí je ještě něco více než jen pouhopouhá nevraživost k aristokracii. Con O’Neill dokázal výrazně ztvárnit Izzyho dualitu, jeho postavu tak nejprve nenávidíte a následně ji milujete právě proto, že ji nenávidíte.

Autor fotografie: Aaron Epstein, HBO Max

Za zmínku stojí i nejvýraznější ženská postava seriálu – Stedova manželka Mary (Claudia O’Doherty). Její postava je skvělým příkladem, s jakou citlivostí k nim seriál přistupuje. Mary není zlá, nenávistná či jinak protivná, aby se odůvodnilo Stedovo opuštění rodiny. Ne, Mary je sympatická žena, která se ocitla ve stejně bezvýchodné situaci jako Stede – dohodnutý sňatek a vztah mezi nimi není nenávistný, jen nepochopený, protože jsou oba příliš odlišní. Její dějová linka je stejně zajímavá jako ta Stedova, přestože má pochopitelně podstatně méně prostoru.

Nelogičnosti ději odpustíte

Přestože může příběh působit neuvěřitelně, autor seriálu David Jenkins se při psaní inspiroval životem skutečného Stede Bonneta. Ačkoliv seriál není historicky přesný a ani se tak nikdy neprezentuje, v mnohém se blíží skutečnosti. První řada totiž více méně kopíruje skutečné události, od Bonnetova opuštění rodiny až po setkání s Černovousem.

Příběh je působivý, mnoho dějových linií je stavěno po několik epizod. Jenkins se vyžívá v paralelách a symbolech. To ale občas vede k některým nelogičnostem.

Autor fotografie: Aaron Epstein, HBO Max

Všechny pramice vždy vědí, kam mají doplout (jako v pohádce), přestože královské lodi mají problém piráty dohnat. Další nelogičností je absence Černovousovy lodi. Ta se zde na počátku sice objeví, ale od té doby, co je Černovous na Stedově lodi, ta jeho jako by neexistovala. Navíc je na Stedově palubě také jeho první důstojník Izzy, který by logicky měl loď převzít v případě jeho absence. Jedná se ale jen o drobné nesrovnalosti, které seriálu s až mírně pohádkovým dějem odpustíte.

Vlajka smrti byla převážně točena ve studiu před promítacím plátnem, i tak ale nepůsobí levně či kompletně neuvěřitelně. V některých záběrech je sice jasně vidět, že lodi v pozadí jsou pouhou animací, vzhledem ke stylizaci seriálu jde ale o drobný a ne příliš rušivý detail.

Seriál pro všechny

Vlajka smrti je seriál především o tom, kým jsme a kým se můžeme stát, a že není nikdy pozdě jít za tím, co chceme. Příběh se vyznačuje i neobvyklou laskavostí. Hlavní postavy jsou sympatické, i když s mnoha chybami a komplikovanou minulostí a výběr herců jim dodává ten pravý šarm.

Autor fotografie: Aaron Epstein, HBO Max

Seriál se právoplatně stal fenoménem sociálních sítí a ve sledovanosti překonal i Marvelovského Moon Knighta či Star Trek: Strange New Worlds a stal se po sedm týdnů nejsledovanějším novým seriálem v USA.

Vlajka smrti je seriál pro všechny, i když je jasné, že pro některé bude znamenat více než pro druhé, a doufejme, že jeho úspěch otevře trh více podobným projektům.

SERIÁL: VLAJKA SMRTI

Tvůrci: David Jenkins
Režie: Taika Waititi, Nacho Vigalondo, Fernando Frias, Bert, Bertie, Andrew DeYoung
Scénář: David Jenkins, Adam Stein, Eliza Jiménez Cossio, John Mahone, (více)
Kamera: Mike Berlucchi, Cynthia Pusheck
Hudba: Mark Mothersbaugh
Hrají: Rhys Darby, Taika Waititi, Fred Armisen, Nat Faxon, Leslie Jones, Samba Schutte, Samson Kayo, Ewen Bremner, Joel Fry, Rory Kinnear
www.hbomax.com

PŘEHLED RECENZE
Příběh
9
Herecké výkony
10
Vizuální zpracování
9
Hudba
10
recenze-serial-vlajka-smrtiVlajka smrti přináší pirátský příběh plný dobrodružství, humoru i romance. Seriál vyzdvihují dobře napsané a sympatické postavy a jejich kvalitní obsazení v čele s Rhysem Darbym a Taikou Waititim, kteří zvládají jak komediální, tak i vážnou stránku svých postav. V ději se čas od času objeví několik drobných nesrovnalostí, ale vzhledem ke kvalitnímu zbytku tyto nedostatky lehce prominete.