Divadelní spolek Kašpar, který hraje v Divadle v Celetné, před rokem otevřel novou scénu – bytové divadlo Ferdinanda Vaňka. Na konci roku 2014 zde měla obnovenou premiéru komedie současného amerického dramatika Davida Ivese s názvem To nemá chybu.

Krátká anotace na stránkách divadla nám tvrdí, že hra „je o mladém páru – Jack a Ruth jsou partneři spokojeně žijící na Manhattanu, ona židovka, on katolík a vše začíná tak krásně…“ Ihned mě to zaujalo. Američané jsou známí svou religiozitou. Obyvatel bez vyznání je ve Spojených státech přibližně 14 %. Očekávala jsem vtipné představení, jehož jádrem bude náboženský svár protagonistů a případně jeho následné vyřešení. Zde přichází první zklamání. Náboženská tematika se ve hře objevuje okrajově; navíc jsem nezískala pocit, že Jack by byl křesťan. Rozhodně ne z jeho názoru, že náboženství rovná se „tmářství a pověry“. Hlavním problémem páru je manželství. Ale nepředbíhejme.

David Ives To nemá chybu_Divadelní spolek Kašpar/ Bytové divadlo 23.11.2014

Jak anotace tvrdí, vše začíná tak krásně – v posteli. Repliky „to nemá chybu“ a „ráj na zemi“ nám evokují přešťastný milenecký pár. Toto štěstí má už od začátku výrazný postkoitální nádech. Touha zastavit čas, setrvat v té posteli už navěky a vytváření utopických představ dokonalého světa bez „rodičů a polyesterů“ nás v tom jen utvrzuje.

David Ives To nemá chybu_Divadelní spolek Kašpar/ Bytové divadlo 23.11.2014

Již od začátku je vidět, že představy dokonalého světa se u obou liší. Ruth je miláček svých rodičů a lpí na nich stejně, byť zrovna teď s ní neudržují příliš vřelé vztahy, právě kvůli Jackovi, který nepředstavuje ideálního partnera jejich dcery… není totiž žid.

David Ives To nemá chybu_Divadelní spolek Kašpar/ Bytové divadlo 23.11.2014

Jack je cynický, samotářský, o nic se nestará a myslí jen na sex. Nesnáší přátele své milé. Ona jeho naopak nemůže nemít ráda, ale to jen proto, že on žádné přátele nemá. Pomyšlení na rodiče je u Jacka spojeno s nějakým traumatem. Ačkoli Jack a Ruth na traumatický prožitek (vzpomínku na rodiče) naráží v průběhu celé hry, nedozvíme se jeho příčinu.

David Ives To nemá chybu_Divadelní spolek Kašpar/ Bytové divadlo 23.11.2014

Ruth nesnese tento Jackův požadavek na svět bez rodičů a otravných přátel. Ještě v posteli tedy začíná hádka. Zpočátku působí jako rozverné dohadování – dialog je prošpikován přehnaně intelektuálními výrazy, působí dost nepřirozeně a celkově tak divák získá dojem, že jde o hrané provokování partnera a broušení ostrovtipu.

David Ives To nemá chybu_Divadelní spolek Kašpar/ Bytové divadlo 23. 11.2014

Během dohadování se Ruth i Jack začnou oblékat. Následuje totiž narozeninový večírek pro Ruth. Po přípravách je přestávka a diváci se přesouvají do vedlejšího pokoje. Zde se odehrává druhá část děje, která začíná po večírku, kdy jsou Ruth a Jack opět sami. Ruth po šestiměsíčním vztahu požádá Jacka o ruku, ačkoli ví, že on s institucí manželství zásadně nesouhlasí, neboť má za sebou rozvod (v čem a proč se první manželství nepovedlo, se nedozvídáme). Vypukne hádka… Hádka o tom, proč Ruth potřebuje jejich vztah stvrdit manželstvím, když jim to funguje i bez něj, se přelévá do hádky o něčem jiném. Jack podléhá Ruthině žádosti a ta vyrukuje s podmínkami – Jack si najde pořádnou práci (aby ho konečně přestala živit), pořídí si s ní ihned po svatbě dítě (Jack žádné děti nechce) a sám se začne chovat jako dospělý a zodpovědný jedinec.

David Ives To nemá chybu_Divadelní spolek Kašpar/ Bytové divadlo 23.11.2014

Jack na to, vcelku logicky, odpoví, proč si ho tedy chce brát, když na něm vidí tolik chyb a tolik toho na něm chce změnit. Načež se dostáváme zpátky k hádce o manželství. Celá druhá půle je tedy jednou velkou, úmornou hádkou, v níž se řeší ta samá pitomost pořád dokola. Jak to ostatně i v reálných hádkách bývá, o tom žádná. Úmornost pro mě však brzy přešla v nudu a obrovskou touhu říct Jackovi (když ho Ruth už asi podesáté vyhazovala z bytu): „Boha jeho, tak už táhni!“ Skrz tuto zdánlivou nekonečnost hádky přišel závěr nečekaně. „Počkej, přeci to takhle neskončí.“ – „To nemá chybu.“ – „Ráj na zemi.“

 

Divadlo: To nemá chybu

Režie: Jakub Špalek
Hrají: Barbara Lukešová, Adrian Jastarban
Překlad: Hana Ulmanová
Hudba: Petr Malásek
Scéna: Petra Krčmářová
Kostýmy: Ivana Kanhäuserová
Fotografie z představení: Michal Hladík
www.divadlovceletne.cz