V sobotu 23. května otevřela pražská Novoměstská radnice své brány všem milovníkům rumu. Konal se totiž druhý ročník RUMFESTU pořádaný společností Barlife. Návštěvníci mohli vybírat a ochutnávat ze sto padesáti druhů rumu různých značek. Degustované vzorky bylo možné zpestřit rumovými koktejly i karibskou kuchyní. Nechyběl doprovodný program v podobě seminářů a k doladění dojmu pravé karibské atmosféry vyhrávala na nádvoří kubánská kapela.

Mezi vystavenými rumy se pro znalce nacházelo pramálo překvapení. Značky jako Havana Club, Bacardi a Legendario zná dnes snad každý. Ani Sailor Jerry, Plantation, Mount Gay, Ron de Jeremy, nebo Flor de Caña nejsou leckomu neznámé. Nejvíce novinek představila mladá společnost Rumako, která dováží rumy z rodinné destilerie Oliver & Oliver. Vedle Rumaka vystavovaly své produkty i Bartida a Premier Wines & Spirits. Přestože se díky těmto dodavatelům sešlo na festivalu přes sto různých druhů tohoto příjemného spiritu, absence rumů dodávaných společnostmi Ultra Premium Brands a Kratochvílovci byla znát.

Rumfest

Více zajímavostí poskytly semináře. Jaroslav Modlík z AnonymouS baru představil rum Mount Gay, který se svou výrobou od roku 1703 řadí mezi nejstarší rumy na světě, zřejmě je on sám tím nejstarším. Viktor Gleich z Bartidy a Lukáš Koudelka z čokoládovny Jordi’s předvedli, jak se dá rum výtečně kombinovat s čokoládou, zvlášť je-li čokoláda „ušita“ rumu na míru. Pro kolumbijský rum La Hechicera vytvořili v Jordi’s čokoládu s třtinovou šťávou a vanilkou. Pro výrobu čokolády používají v Jordi’s vždy třtinový cukr a jejich čokoláda tedy k rumu sedí dokonale.

Rumfest

Dalšímu spojení – rumu a tapas – se věnovali Petr Vopálenský z Premier Wines & Spirits a Miguel Innela, šéfkuchař tapas baru Monarch. K degustaci spárovali Flor de Caña 18y se slaninou marinovanou ve skořici a hřebíčku, zapečenou s anýzem a ananasem. Druhým degustovaným vzorkem byl Flor de Caña 7y a bílek vyšlehaný do pěny s cukrovým sirupem a limetovou šťávou, podávaný ve vydlabané polovině limetky. Propojení chutí rumu a tapas bylo zajímavým zážitkem.

Semináře Iana Burrella jsou kapitolou sama pro sebe. Expert a mezinárodní rumový ambassador přijal opět pozvání do Prahy a přichystal si tři semináře. První seminář s názvem „Deset největších mýtů o rumu“ se nesl v odlehčené a zábavné formě. Jedním z mýtu je, že rum je pouze karibský spirit, přičemž se vyrábí po celém světě – v Indii, Japonsku, Austrálii a dalších netypických destinacích. Vysvětloval také, proč číslice na láhvi nemusí vždy znamenat minimální stáří rumu, ale třeba průměrné. Na závěr si rýpnul i do české pomýlenosti považující Tuzemák za rum: „Is Tuzemsky rum? NO! Just NO!“ V dalším semináři představil řadu rumů Dos Maderas: 5+3y, P. X. (5+5y) a Luxus (10+5y). Co znamená rozdělení let? Dobu zrání v různých oblastech. První počet let představuje dobu zrání v Karibiku, odkud jsou pak sudy převezeny do Španělska, kde dozrávají dalších několik let (druhé číslo).

Rumfest

Posledním seminářem večera byla master class opět s Ianem Burrellem, na níž představil historii pěti největších rumových koktejlů. Nečekejte ovšem žádnou pecku, dějiny drinků z rumu ovládají takové „obyčejnosti“ jako Mojito, Piña Colada, Daiquiri, Rhum Punch a Mai Tai. Nuda, že? Naštěstí je Ian velký showman, takže budiž mu to odpuštěno.

 

RUMFEST 2015 @ Praha