Od 27. 6. do 1. 7. jsme měli jedinečnou možnost navštívit festival iberoamerických kultur Ibérica. Mimo koncertů či přehlídky iberoamerických filmů se diváci v rámci festivalu mohli zúčastnit řady workshopů zaměřených na flamenkový tanec, salsu, tango, kytaru nebo třeba na španělskou kuchyni. Na tradičním galakoncertu, na nádvoří brněnského hradu Špilberk, se setkaly hvězdy současné flamenkové scény, Sergio de Lope a Paco León. Sergio de Lope se svým instrumentálním kvartetem (Gema Moneo – flamenkový tanec, Javier Martínez – perkuse, Román Vicenti – flamenková kytara, Juanfe Pérez – basová kytara) se následující den přesouvá do pražského klubu Jazz Dock, kde se setkává s nadšením.

Sergio de Lope je andaluský saxofonista a zároveň patří mezi nejlepší flétnisty současné flamenkové scény. V rámci prestižní soutěže Festival del Cante de Las Minas de La Unión loni získal nejvyšší ocenění. Tento znamenitý muzikant spolupracoval s celou řadou špičkových flamenkových umělců (Chano Domínguez, Javier Latorre, Estrella Morente, Diego Amador, Josemi Carmona, Javier Limón) a vystupoval na významných festivalech v mnoha zemích (Festival d’Aix-en-Provence, Lyric Theatre v Johannesburgu, Teatro Bolívar v Quitu, Elisabeth Murdoch Hall v Melbourne nebo Flamenco Festival v Montrealu). Do Česka přijíždí vůbec poprvé a zapisuje se zde jako „andaluský showman“.

Sergio de Lope spolu s dalšími třemi hudebníky, baskytaristou, kytaristou a bubeníkem rozehráli Jazz Dock v rytmu flamenka střiženého jazzem až bluesem. Koncert byl celkově koncipován v improvizačním duchu, jednotlivé skladby se táhly často i přes malou pauzu, kdy se naše hlavní hvězda večera odebrala k baru a nechala „vyřádit se“ své kolegy.

Přibližně za půlkou Sergio představil své kolegy a po česku poděkoval za skvělé publikum. Mimo jiné také představil své album A night in Utrera z roku 2015.

Jednotlivé skladby nám během koncertu ale představeny nebyly, stejně tak nebyl připraven žádný program. Byli jsme jednoduše zataženi do jednoho dlouhého pásma flamenka. Temperament až divokost ze všech sršel a nenechával diváky v klidu.

Všichni hudebníci excelovali, každý z nich měl sólo, které vyvolalo obrovský aplaus a nadšení. Nejvíce zaujal Sergio de Lope spolu s baskytaristou, společnými silami zajistili patřičnou španělskou show. Spolu s příjemným prostorem se jednalo o velmi povedený kulturní zážitek a Sergio de Lopa můžeme k poslechu jen doporučit.