Letošní ročník hudebního festivalu Prague Proms připravil opravdovou senzaci pro milovníky špičkových bigbandů, ale i pro ty, kteří ocení dobrou hudbu a ještě lepší hudebníky. Do Prahy zavítal výběr nejlepších jazzových hráčů z Los Angeles neboli Gordon Goodwin´s Big Phat Band. Smetanova síň se otřásala dynamickými skladbami ve stylu latinskoamerickém, bluesovém, klasickém, swingovém i rockovém, a diváci tak byli vtaženi do jedné obrovské show.

Orchestr Big Phat Band založil před osmnácti lety klavírista a saxofonista Gordon Goodwin, který také celý orchestr vede, diriguje a jeho tvorba tvoří celkový repertoár. Zaměřuje se na nejsoučasnější podobu jazzu ovlivněnou rockem i latinskoamerickou hudbou. Hraje s neskutečnou energií, pohrává si s různými motivy, improvizuje.

Gordon Goodwin se může také chlubit mnohými oceněními, z dvaceti nominací vytěžil celkem čtyři Grammy, včetně té za hudební aranže písně The Incredits z filmu Úžasňákovi. Je také držitelem tří cen Emmy.

Smetanova síň byla až po okraj obsazená, když se za obrovského potlesku objevili na pódiu vytoužení jazzmani v bílých košilích. Jakmile dorazil i samotný energický Goodwin, pořádná show mohla začít. Žestě se rozezvučely, bubeníci nažhavili paličky a samotný šéf orchestru přiskočil ke klávesám, později ke klavíru. V tu chvíli byli diváci vtaženi do smrště melodií a zvuků, které rozproudily krev v žilách.

Gordon Goodwin každou skladbu uvedl a u mnohých se rozmluvil o historii či o jiných jejích souvislostech, vždy s humorným nádechem. Zaznělo například jeho vlastní velmi dobré zpracování tradiční Gershwinovy Rapsodie v modrém, nebo, jakožto pocta Buddymu Richovi, Buddy Complex s vynikajícími sóly obou bubeníků.

Koncert byl opravdu velkým zážitkem, všichni muzikanti se představili s neskutečnými sóly a dokazovali tak své obrovské nadání. Zaujali též saxofonisté, trombonisté i trumpetisté. Oživením bylo sólo výborného kytaristy (Andrew Synowiec).

Během večera panovala velmi příjemná atmosféra, muzikanti, zejména Gordon Goodwin, komunikovali s diváky, bavili improvizovanými kousky, a dokázali tak vyvolat zájem a nadšení i u těch, kteří se na koncert dostali snad náhodou. Gordon Goodwin´s Big Phat Band lze v současnosti označit za naprostou špičku.

 

Autor fotografií: Jan Malý (www.fotomaly.cz)