Nizozemští Within Temptation ve Foru Karlín dokázali, že stále patří na světová pódia

- Reklama -

Naprosté opojení a odevzdanost publika. Tak by se dala v jedné větě charakterizovat atmosféra koncertu nizozemské symfonic metalové kapely Within Temptation, pro kterou bylo pražské Forum Karlín jednou ze zastávek turné k představení nového alba. Nadšení nebylo jednostranné, a tak se úterý 11. prosince stalo svědkem oslnivé show dokazující, že Within Temptation stále patří na světová pódia.

Within Temptation brázdí metalová pódia po celém světě už přes dvě dekády a můžou se pyšnit šesti studiovými alby. Nahrát novou desku jim trvalo dlouhých pět let, ve hře byl i rozpad kapely, když se u jejích členů objevila naprostá tvůrčí vyhořelost. Zpěvačka Sharon den Adel mezitím vydala autorské album svého vlastního projektu My Indigo, co mělo s hudbou její domovské kapely máloco společného. Nakonec se naštěstí podařilo vzkřísit Fénixe z popela a energií znovunabytá skupina vyjela na turné k dalšímu studiovému počinu s názvem Resist. Vydání alba se však posunulo a fanoušci si ho budou moci plně vychutnat až v únoru.

Před samotným vystoupením Within Temptation se představila mladá a nadějná kapela z Německa Beyond the Black. I když spolu hrají teprve od roku 2014, na pódiu působí jako suverénní profíci. Z energické zpěvačky Jennifer Haben sálalo nadšení, které nakazilo všechny v sále. Dokázala, že naživo umí být vokálně stejně čistá jako na albu, bohužel její zpěv trochu zanikal v přezvučených bicích. I tak bylo brzy jasné, že mladí Němci si získali spoustu nových fanoušků. Jejich melodický metal se silným ženským vokálem je pro fanoušky hlavních hvězd večera jako stvořený.

Když na pódium přišlo všech šest členů Within Temptation, odhalila se velká a promyšlená scéna se sci-fi kulisami, malými promítacími plátny na vyvýšených pódiích i velkou obrazovkou vzadu, kde se po celou dobu promítaly tematické klipy doplňující jednotlivé písně. Skladby na novém albu mají vědecko-fantastický nádech, čemuž byla celá scéna přizpůsobena. Zpěvačka Sharon vtrhla na pódium v kápi a s vlajkou, aby demonstrovala nejnovější singl Raise Your Banner. A od té chvíle jí celé Forum Karlín zobalo z ruky, stala se téměř na hodinu a tři čtvrtě královnou všech svých poddaných v sále, kteří pro ni křičeli, zpívali, tleskali, skákali. Češi celou kapelu s jednou z nejsympatičtějších metalových zpěvaček jednoduše zbožňují, o tom svědčilo i vyprodání vstupenek více než půl roku předem.

Nových písní zaznělo několik, mezi nimi The Reckoning, Endless War či Supernova. Zdá se, že album Resist bude rockovější a skladby níže položené, což Sharon bohužel naživo sedí méně, a tak měla občas s hlasem problémy. To jí ovšem absolutně odevzdané publikum rádo odpustilo. Ve vyšších polohách byla naopak naprosto nedostižná. Dokázala to u starších fláků Stand My Ground, Mother Earth či The Promise. Velké zastoupení v setlistu měla i deska The Unforgiving z roku 2011, energické skladby In The Middle Of The Night, Shot In The Dark nebo Faster přiměly diváky šílet a skákat, možná i tančit. Ten večer bylo možné snad všechno.

Přišly i poetické chvilky zklidnění, akustickou verzi Ice Queen si zpěvačka střihla s kytaristou Stefanem Hellebladem, Forgiven zase s klávesistou Martijnem Spierenburgem, příjemným překvapením byla i balada All I Need. Zajímavým se ukázalo zpestření koncertu dalšími pěveckými hlasy, i když jen virtuálně na plátně. Skladbu Paradise (What About Us?) doplnila Tarja Turunen, hitovka What Have You Done by se zase neobešla bez hlasu Keitha Caputa.

Koncert měl zkrátka vše – promyšlenou scénu, dobře sestavený a pestrý setlist, který ani chvilku nenudil, skvělé efekty a kreativně provedené osvětlení, v hlavní části i dobrý zvuk, kdy hlas holandské frontwoman opravdu vynikl. Velký podíl na obrovské pozitivní energii valící se ten večer ze všech stran mělo české publikum. Díky takové podpoře hrála kapela s upřímnou radostí, Sharon se smála, dělala vtípky a občas se její proslovy skoro až ztrácely v tom ohlušujícím řevu a skandování. Na přídavek se převlékla ze svého sci-fi oblečku do bílých šatů a za zpěvu Stairway To The Skies se na připravených lanech vznesla do vzduchu jako skutečný anděl mající za sebou zářící svatozář. Troufám si říct, že většina příchozích se nemůže dočkat léta, kdy si Within Temptation střihnou na vizovickém festivalu Masters of Rock repete.