- Reklama -

Kdo ve světě módy něco znamená, sleduje přehlídky z první řady přímo pod molem. My ostatní napjatě čekáme v „podhradí“, jestli nám vrchnost předhodí nějaké ty módní „drobečky“, na kterých bychom si mohli pochutnat.

Původní představa o zpracování reportáže z této akce byla zcela jiná. Co Michael Kors, Ralph Lauren, Marc Jacobs nebo Donna Karan přichystali na příští podzim a zimu? To se v článku nakonec nedozvíte – pardon. Jako kompenzaci nabízím postřehy z pozice plebsu, který se do přehlídkových stanů Mercedes Benz New York Fashion Weeku rozhodně nedostane. S kamarádkou jsme se rozhodly nedělní odpoledne v New Yorku strávit pozorováním vyfešákovaných lidí, kteří se pohybovali kolem míst, kde v té době probíhal týden módy. K lovu „fashionistů“ v ulicích NY mě inspirovala fotografie šíleně oděného pána, který vypadal jako Umpalumpa z filmu o Willy Wonkovi – něco takového jsem chtěla vidět na vlastní oči (a pro vás aspoň vyfotit).

Mrazivá a zároveň prosluněná neděle se zdála být příslibem úspěšného lovu „stylových“ lidí ochomýtajících se kolem dějiště přehlídek. Už při výstupu z metra jsem natrefila na „načančané“ paničky v lodičkách – a jak jinak, než naboso (připomínám, že bylo asi tak mínus pět). Pro krásu se musí trpět, že. Musím podotknout, že mezi Američankami je zcela běžné, že pokud zrovna nesněží, tak se to všude hemží holými nožkami v balerínkách a lodičkách. To, že nesněží, ale přeci neznamená, že nemrzne. Mrzne. Už jen při pomyšlení na ty jejich bosé nohy se třesu zimou.

Vzhůru na prostranství před budovou Metropolitní opery, která je součástí Lincolnova centra, kde vyrostl přehlídkový stan pro newyorský týden módy s logem Mercedes-Benz. Všude samý fotograf s „profi fotoaparáty“. Rozuměj: v dnešní době si zrcadlovku může dovolit skoro každý. Opravdový profík se pozná snad už jen podle delšího objektivu. Cíl mají ale všichni stejný: vycvaknout co nejvíc vystajlovaných lidí, postávajících a producírujících se před Met.

Sledujeme, jak před objektivy nastupuje cool černoušek v dlouhé šik sukni, kterou jsme o pár hodin později zahlédly na jiné paní. Dále potkáváme dámu, která si místo klobouku na hlavu nasadila ptačí pera – a hele, funguje to! Už ji pronásledují. V tu chvíli ještě nemáme odvahu si kohokoliv fotit. Jednak protože jsme skromné Češky, taky protože ani jedna nemáme tu superkvalitní zrcadlovku, abychom vypadaly jako profíci (a nenápadně). No a navíc jsme naprosto nevhodně oblečeny. Nemáme na sobě nic šíleného a nevypadáme jako hipsterky s čepicí proklatě vysoko. Můj leopardí šátek je nuda, nuda, šeď.

Po chvíli překonáváme ostych a stavíme se téměř pod schody přehlídkového stanu, odkud vychází vymóděné osoby. Jakmile sejdou těch pár schůdků, bez mrknutí oka nahodí pózu, beze slov vyzývají: „Tady jsem a jsem in, foťte si mě!“ Hlavně být vidět a ukázat se v outfitu, nad kterým někdy zůstává rozum stát a za který by si člověk v Česku koupil například levný automobil. Život je ale otázkou priorit. V New Yorku auto není potřeba, tak proč si nekoupit pár loubutinek nebo kabelku Chanel za několik tisíc dolarů?

Před Met se celé odpoledne procházela slečna v úděsných žlutých šatech a strašidelně bledém „mejkapu“, kterému dominovala červená rtěnka. Svou vizáž a celkovou image dívka korunovala maxi klapkami na uši. Sama si fotila ostatní fashionisty, ale právě ona byla s největší pravděpodobností nejfotografovanějším objektem. Touha po slávě a pozornosti je mocná. Jinak si nedovedu vysvětlit, že by slečna kanárek dobrovolně venku mrzla několik hodin. Trpělivost (a utrpení v mrazu) přináší růže: žlutá slečna upoutala oko Brandona Stantona, který fotí pro svůj blog Humans of New York. Slečnu jste mohli vidět na webu HoNY 9. února.

Brandon z HoNY byl toho dne první a poslední celebritou, kterou jsme viděly. Konkurovat mu snad může jen dvojník Baracka Obamy nebo paní v leopardí teplákovce s leopardí čepicí a leopardími botami. Šelmička každým coulem. Když jsme u té fauny… Kanárek, leopard, ale i papoušek přiletěl na Fashion Week. Kolem excentricky vyhlížejícího mladíka v duhovém kožichu (a s vějířem, co si každý vozí z dovolené ve Španělsku) se srotili fotografové a reportéři. Šla jsem blíž, abych zjistila, kdo pan papoušek je a zaslechla jsem, jak vypráví slečně reportérce: „Jsem tu dnes na Týdnu módy, protože miluju módu…“. Nic hlubšího a duchaplnějšího jsem v životě neslyšela 😀 Mám silný pocit, že mladý pán si přišel vystřelit z celého toho povrchního pokryteckého pozlátka módního světa. Prozradily ho naprosto obyčejné plátěné kalhoty a boty, které by si pravý „fashionista“ pravděpodobně neobul.

Toto je pár mých postřehů z akce, které jsem se v podstatě nezúčastnila. (Třeba jednou…?) Zatím můžu jen přihlížet z řad obyčejného lidu a obdivovat svět módy, který se někdy bere až příliš vážně. Vždyť jsou to jenom hadry! Lidi, neblbněte. Anebo jo – blbněte, ať je co fotit během letního vydání této módní akce.
P.S.: Ralph, Marc, Michael i Donna vzkazují, že příští podzim a zimu nebudeme chodit nazí, ale pekelně styloví!