Nick Murphy vytvořil taneční peklo v hudebním ráji

117

Australského muzikanta mnozí znají spíše pod jeho bývalým pseudonymem Chet Faker. Od něj ale v roce 2016 upustil a začal vystupovat pod svým vlastním jménem, čili jako Nick Murphy. S ním vydal i svou druhou desku Run Fast Sleep Naked, kterou přivezl do vyprodaného Velkého sálu pražské Lucerny. A překvapil. Ať už kvalitou hudebního provedení, vizualizacemi nebo skvělou taneční hudbou. 

Úlohy předskokana se obstojně chopil instrumentalista Cleopold. Stylem hudby se blížil Murphymu, takže nedošlo k nemilým překvapením. Publikum příjemně rozpohyboval, i když většina dala přednost tlumenému hovoru a Cleopold jim posloužil spíše jako zvuková kulisa během jejich čekání. Také až během jeho vystoupení, a především po něm, se začali trousit posluchači a zpočátku poloprázdná Lucerna se rychle zaplnila. 

Nick Murphy otevřel své vystoupení se skoro desetiminutovým zpožděním novinkou Heart It Now. Během koncertu převládaly písničky z nejnovějšího alba, přesto se dostalo i na známé skladby, které dostaly publikum do varu. Ze starších skladeb zazněla hned jako druhá Gold za hlasitého doprovodu publika. Svými pohyby ale fanoušci nejvíce odpovídali na The Trouble With Us a navazující Birthday Card, kterými Nick vytvořil skoro desetiminutové taneční peklo. Hřebem večera pak byla akustická verze I´m Into You nebo hit Talk Is Cheap. Skvělou tečkou nakonec pak byla Sanity, se kterou se za hlasitého potlesku rozloučil.  

Přestože nepatří mezi nejotevřenější a nejvýmluvnější muzikanty, odezva od fanoušků byla i tak výborná. Především u starších písniček se mu dostalo hlasité odezvy a fanoušci tak překvapili silnou podporou při technických problémech, když vypadl zvuk. Murphy ale situaci bravurně ustál a nikomu ani tato malá epizoda, stejně jako jeho počáteční zpoždění, večer nezkazila.

Mnozí jistě šli na koncert s obavami, jaké bude hudební provedení a dramaturgie večera. Možná jim zněla hlavou otázka, jestli i přes skvělé písničky možná nebudou trochu usínat. Úplně zbytečně. Murphy vám nedovolil vydechnout. Nejen živým vystoupením, ale i jeho kvalitou. Spolu s dalšími třemi hudebníky tak vytvořil zážitek, na který se bude ještě dlouho vzpomínat. Dojem navíc dotvořily zajímavé projekce a dechberoucí světelná show.

Nicku Murphymu, nebo radši Chetu Fakerovi, se nedá nic vytknout. Svým fanouškům naservíroval jedinečný hudební zážitek, který v nich bude ještě dlouho rezonovat. Ať už kvůli bezchybnému hlasu, projekcím nebo celkovému hudebnímu aranžmá. Přestože jste pomalu potili krev, nutil vás jít dál za vaše hranice a jen zavřít oči, vlnit se do rytmu a vychutnávat si každou vteřinu. Protože jestli jste ho do této chvíle měli jen rádi, tak po pražské premiéře už ho musíte jedině milovat.