Již počtvrté ožilo město Liberec ve znamení animovaného filmu, tentokrát na téma Japonsko. Návštěvníci festivalu, který se konal ve dnech 2.-7. května, si mohli dopřát nejen značné množství animované kinematografie pro všechny věkové kategorie, nýbrž i přátelskou atmosféru, krásné počasí, večerní koncerty v rámci doprovodného programu a plno další zábavy.
Mohlo by se na první pohled zdát, že jsou animované filmy určené převážně pro děti a mladistvé, ale ve skutečnosti tomu tak není. Mezinárodní festival animovaného filmu je toho důkazem. Program složený ze soutěžní a nesoutěžní sekce je věnován nejen dětem, ale převažují snímky, které zaujmou především dospělého diváka. V hlavní sekci mohli návštěvníci zhlédnout filmy, které se dostaly do užší nominace na mezinárodní soutěže celovečerních animovaných filmů pro dospělé diváky/dětské diváky, studentských animovaných filmů, abstraktních a nenarativních animací, videoklipů, VR filmů, počítačových her nebo také Českého obzoru, který zahrnoval několik podkategorií od českých tvůrců. Mě osobně nejvíce zaujala svým výběrem soutěž krátkých filmů, které bych rád věnoval tento článek.
Program Mezinárodní soutěže krátkých filmů se skládal z 36 snímků, které byly rozděleny do časově vyhovujících sekcí Krátké filmy A-E. Důvodem rozdělení byl pravděpodobně čas, který je během festivalu důležité dodržovat, neboť právě čas je to nejnáročnější a nejhektičtější, co na festivalu diváky, ale i pořadatele potká. Hlavním prostorem k projekci byl zvolen sál Malého divadla DFXŠ, dále se promítalo i v Kině Varšava a multikině Cinema City ve Forum Liberec. Roli porotce pro letošní soutěžní sekci krátkých, ale i studentských snímků, přijaly významné osobnosti českého a světového animovaného filmu. V sálech, kde se zrovna jedna ze sekcí této soutěže promítala, jste tak mohli narazit na českého režiséra a animátora Davida Súkupa, belgickou režisérku a animátorku specializující se na stop-motion animaci Kim Keukeleire a Martu Pajek, významnou polskou animátorku, jejíž snímek Nemožné tvary a jiné historky II získal přes 20 ocenění.
Filmy, které se do soutěže dostaly, byly vskutku pozoruhodné. Pro porotce muselo být obtížné vybrat jeden výherní. Tím se nakonec stal snímek Obchodníci s ledem (Ice Merchants) sedmadvacetiletého portugalského režiséra Joãa Gonzaleze. „Příběh dojemného a důvěrného vztahu mezi otcem a jeho potomkem, kteří se společně musí vypořádat se ztrátou a postavit hrozbě. Příběh je podán jednoduše a něžně, ale působí na naše základní instinkty,“ odůvodnili porotci ANIFILMU svou volbu.
Film vznikl v koprodukci s Francií a Velkou Británií v roce 2022 a už tentýž rok vyhrál několik ocenění, mimo jiné i Leitz Cine Discovery Prize na festivalu v Cannes. Silný příběh zobrazuje nejen sílu a důvěru rodinného pouta, v tomto případě vztahu otec – syn, ale také odkazuje na současnou problematiku globálního oteplování. Otec, živící se prodejem ledu, žije se synem vysoko v horách, kde jsou pro přípravu ledu ideální podmínky. Bydlí sami dva, protože matka nejspíš zemřela. Divák se nedovídá, co přesně se s ní stalo, jelikož film je němý, ale brzy zjišťuje, že ji obě postavy postrádají. Odkaz na ztrátu matky je velmi dobře zřetelný, ať už v podobě třetího hrnku nebo později v podobě čepice. Kvůli značnému oteplování se přichází otec o práci. Jejich pád ale nakonec není tak tvrdý, jak by se mohlo zdát.
Snímek dokázal diváky velice zasáhnou svou jednoduchostí a city pro vyvolání základních lidských emocí a pocitů, jako jsou strach, stesk, bolest, láska nebo soucit. V jednoduchosti se často ukrývá krása a Obchodníci s ledem jsou toho důkazem.
Mimo to mohli diváci v sekci krátkých filmů vidět geniální Ze dřeva (Of Wood) amerického animátora Owena Klatteho, Noční hlídku Aieshy Penwarden a Johna Stevensona, Debutantka Elizabeth Hobbs a spoustu dalších skvělých děl. Zvláštní uznání poroty si vysloužil Psobyt (Dog-Apartment), loutkový snímek Priita Tendera, který nás vtahuje do absurdisticky surrealistického světa „obyčejného člověka žijícího v neobyčejném bytě.“
Letošní ročník ANIFILMU byl velmi vydařený. Skvělou atmosféru dodávalo nejen slunné počasí, a tak není divu, že byla účast hojná. Doufám, že i příští ročník se do Liberce sjede co nejvíce účastníků a hostů, aby si užilo skvělých pět dnů obklopených českou a světovou animací.