- Reklama -

Dav čuňačinek chtivých lidí sedících ve velkém sále Kongresového centra dnes už dávno neznamená straníky dychtící po představení plánu další pětiletky, ale fanoušky jízlivého komika Louise C.K. Vyvstávaly otázky: Má ještě co říct o svém sexuálním životě? Může být ještě nechutnější než dříve? Bude tento stand-up lepší než jeho předchozí? Všichni si v duchu odpovídali… Ne, kecám. Seděli jsme tam natěšení jako prcci, kteří už objevili, že k Vánocům dostanou robota s laserovými bouchačkami (případně si dosaďte svou oblíbenou hračku z dětství). Nicméně na otázky, které jsme si před vystoupení vůbec nepoložili, si odpovíme nyní.

On vypráví o mně

O tom, že byl Louis zamlada sexuální mašinou, se nikde nepíše, protože to zkrátka není pravda. O to vtipnější však jeho peprné zážitky, kterými zahájil svoji první pražskou show, jsou. A i když se člověk směje jeho těžkému sbírání zkušeností, přesto se chvílemi neubrání sondě do své vlastní duše a vzpomínkám, na které by raději zapomněl. Pak ale vidí někoho, kdo si na trapných okamžicích z mládí staví úspěšnou kariéru, a pak mu i ty vlastní přijdou mnohem zábavnější než kdy dříve. Ano, sex prodává, ale namísto fotografií vnad modelky se částečně tlemíte jemu a částečně také sami sobě, ať už si to přiznáte, nebo ne. A právě to je na vystoupeních Louise C.K. to, co jim přidává pomyslnou třešničku na dortu. Formuluje vaše i svoje zkušenosti do příběhu, po kterém si řeknete: „Jo, takhle nějak to bylo.“ Poprvé musím vytáhnout souhlasné slovo. Ano, téma intimního soužití muže a ženy nevyčerpal a stále sype jednu pecku za druhou.

Nejen děti, ale i prarodiče

Kdo si myslel, že už se děti neobjeví, musel se nad svojí naivitou pozastavit. Tentokrát jsme však byli přizvání do širšího rodinného kruhu. Tématu výchovy dětí jsme se samozřejmě dotkli a od Louise víme, že i kdybychom jim zařídili nesmrtelnost, stejně budou držkovat. Mimo to jsme se ale seznámili i s Louisovým dědečkem. Co na něm může být zvláštního? Na příbuzných Louise spíš těžko hledat něco normálního. Jednonohý promiskuitní Maďar studující na Karlově univerzitě, který před mexickou manželkou zapřel, že je Žid jenom proto, aby ji dostal do postele, nabízí dostatečný prostor pro sérii vtípků. A ačkoliv se o jeho studiu v Praze zmínil Louis jen krátce, přece jen oceníte, že jeho příběhy dostávají, byť jen decentní, český rozměr. Osobně jsem uvítal rozšíření záběru a jsem rád, že jsem mohl proniknout blíže do rodinných pout Louisova života. Ano, o dětech toho má hodně co říct. A nejen o nich.

Už jen při té představě bych… se musel smát

Člověk by řekl, že popis scény, ve které vaše malá dcera právě zaneřádila podlahu na chodbě svojí potřebou, bude ta nejméně vhodná příhoda k nedělnímu obědu. Přesto tato výzva nepředstavuje pro Louise C.K. nic nepřekonatelného. Zkrátka se ponoří do lidského nitra a vytáhne představu, kterou sami sobě zakazujete, vezme ji a vymáchá vám v ní obličej. A tentokrát se vydal snad ještě hlouběji.

Měli jste někdy chuť slyšet svého kolegu, kamaráda, partnera nebo náhodného kolemjdoucího vyprávět o penisu svého otce? Odpovědět si nemusíte, ale pokud stand-up Louise navštívíte, pak se vám klidně může stát, že budete znát nádobíčko jeho mexického otce mnohem lépe než to svoje. Kromě toho také získáte představu, jak dlouhých může být 20 sekund, během nichž orálně uspokojujete muže s tou nejkrásnější chloubou ze všech synů Adama, co jich jen na světě běhá. Ženy možná nezaznamenaly nic zvláštního, avšak pro muže Louis zařídil, soudě dle ticha a nehybnosti v sále, nejdelší čtvrt minutu jejich života. A do třetice ano – nechutnější byl.

Tak teda jak?

Osobně jsem velkým fanouškem představení Shameless, zatímco například Chewed up mi přišel nejslabší. Ačkoli i u něj jsem se chlámal jak záporák pitvající Supermana. A přišlo mi tohle dílko lepší? Diváci talentových soutěží a příznivci ministra financí vytuší pozitivní verdikt, neboť padlo třikrát ano. Hluchá místa se téměř nevyskytovala, případně jsem je opravdu nezaznamenal.

Doufám, že se brzy dočkáme na jeho stránkách odkazu na zakoupení DVD, neboť udržet pozornost celou dobu představení bylo místy obtížné a občas jsem nezaslechl pointu, kterou do mikrofonu pouze špitl. Nechci porovnávat vystoupení Louise s jinými těžkými váhami komedie, neboť – ať už se jedná o Dylana Morana či Jimmyho Carra – ti mají naprosto odlišný styl a přijde mi to jako srovnání prvního alba Black Sabbath a novinky od Skrillexe. Nejblíže stylu Louise C.K. má zřejmě Bill Burr, ale zdá se, že na jeho české vystoupení si budeme muset ještě počkat.

Zajímavé v tomto směru určitě může být porovnání s listopadovým vystoupením Daniela Slosse. Na fanoušky bezprostředního humoru čeká ještě na konci září očekávaná show Billa Baileyho. Nicméně už teď jsme dostali pořádný nášup od krále stand-upu. A jestli skutečně smích prodlužuje život tak my, kteří na přestavení chodíme, výrazně zvýšíme průměrnou délku dožití.