Módní návrhář Milan Flíček, který žije v Kodani, se stal vítězem nejen kategorie Fashion Design, ale i držitelem titulu Best in Design 2020. Na vítězný post dosáhl s kolekcí During the sunset. Jak se k módě dostal, co je mu inspirací a co by si na sebe nikdy neoblékl?
Jak ses dostal k designu oděvů?
Měl jsem to štěstí, že mě na základní škole vzali ukázat oděvní školu v Třeboni, do které jsem se téměř ihned zamiloval a kde jsem se našel. Nesmírně mě začaly bavit konstrukční střihy oblečení, pro někoho je záživné rozumět motorům, pro mě to bylo vyřešit, jak udělat klínové rukávy. Avšak moje máma vám řekne něco jiného. Prý když byla těhotná, tak v den, kdy jí to lékař potvrdil, si koupila šicí stroj, na kterém jsem celou střední školu šil. Prý mi to předurčila (úsměv).
Vzpomeneš si na svůj první návrh, a pokud ano, o co konkrétně šlo?
Od dětství jsem maloval, ale až ve 14 jsem si ušil převlek na “Válku růží”, což byl Larp, a šli jsme se s klukama mlátit na pole s dřevěnými meči, sekerami a štíty obalenými v molitanu. Upřímně skvostné ani praktické to nebylo (smích).
Zmiňuješ malování, co jsi maloval?
Maloval jsem všechno, co mi přišlo pod ruku. Od různých zvířat po různé příšerky z her. Ale vždy jsem měl nějakou tendenci k tomu oblečení, udivovalo mě, kolik tam jde najít stínů a jak se každý materiál chová jinak. Tak jsem začal malovat akty a zátiší a zjistil jsem, že se kvůli tomu dokážu dostat do té “flow” chvíle, která je k nezaplacení.
Co tě inspiruje v práci v módním průmyslu?
Vidím, že průmysl potřebuje změnu a my s naší značkou tou změnou jsme. V jedné naší kolekci jsem řešili pálení oblečení a nazývali jsme se Fashion Firefighters. Jelikož dokážeme uhasit ty ohně, které ničí náš jinak překrásný průmysl.
Také díky zmiňované “flow” se dokážu této činnosti na 100 % odevzdat a nic jiného neřešit či nad něčím jiným přemýšlet. Taky ten pocit toho, když jdete večer spát a víte, že jste něco během toho dne fyzicky učinili, ať už návrh či produkt. A navíc když to někdo ocení a nosí s láskou?
Jaké ohlasy jsi měl na „pálení oblečení“?
Ohlasy byly jako vždy různorodé. Jak říká Božena Němcová: „Není na světě člověk ten, aby se zavděčil lidem všem.“
Jaké změny by měly v módním průmyslu proběhnout?
Kvóty, limity… ale hlavně ty kvóty. Všechna odvětví je mají, jen my v módě ne. Když se teď rozhodnu koupit 1 metr látky na jedno jediné tričko, nikdo mě v tom nezastaví.
Jak navrhuješ nové kolekce? Co tě inspiruje, máš nějaký zvláštní rituál, který ti při tvorbě pomáhá?
Inspiruji se často naší historií či osobnostmi z historie a těmi, které mám tu čest poznat během svého života. Rituál nemám, ale mám u sebe vždycky notýsek, do kterého si píšu nápady/skečuji, a pak je házím do takového skleněného akvárka na nápady. Když mám projekt, kde mě nic aktuálně nenapadá, tak kouknu do těchto nápadů a skicáků. Nápady přichází samy a v těch nejzáhadnějších situacích. Často mě múza políbí během běhání.
Jsou nějaké prvky nebo témata, která se ve tvých kolekcích opakují a pokud ano, proč tomu tak je?
Jak jsem už zmiňoval, je to téma naší země. Dle mého si zasloužíme být ve světě též oceněni a pyšní, jako jsou třeba Dánové (úsměv).
Co by podle tebe nikdy nemělo v kolekci chybět?
Inspirace a určitý přesah. Nedělat kolekci jen kvůli tomu, že chceme nové oblečení.
Jaký je tvůj přístup k udržitelnosti v módním průmyslu?
Značky by měly mít plán, jak se stát udržitelnější. Chápu, že změna nejde jen tak a především ve velkých korporacích, avšak kde jest vůle, tam je cesta, tam se člověk může činit. My se snažíme našimi aktivistickými akty, kolekcemi a dalšími věcmi sdílet a poukazovat na problémy v naší společnosti. Možná trochu provokovat, ano, i to děláme. Ale především se snažíme najít řešení jak upcyclovat a znovu využít věci, které by jinak byly spáleny či skončily na skládce. Dost nám k tomu nyní napomáhá i EU s jejich novou legislativou ohledně textilního průmyslu.
Snažíš se integrovat nějaké ekologicky šetrné postupy do své tvorby?
Ano, do všeho, co děláme s naší značkou Our Shift, kterou vlastním s kolegyní Barborou Surou, se snažíme vždy řešit kolekce co nejekologičtěji a nejšetrněji tak, jak nám to naše prostředky a aktuální doba dovolí.
Jaké materiály používáš nejraději a proč?
Vlna je dokonalá v mnoha ohledech. Skvěle se s ní šije, vydrží, dá se dobře opravit, když je potřeba. Jsem si vědom negativ při získávání vlny, avšak pokud se se zvířaty jedná eticky a nezabijí se jen pro jejich kůži, přijde mi to jako velmi adekvátní a cirkulární systém.
Existuje módní návrhář, který je – řekněme – tvým idolem, inspiruje tě a ovlivňuje tvoji práci?
Jednoznačně matka punku Vivienne Westood, její aktivistické přehlídky a kolekce jsou dle mého doposud nepřekonány.
Jaká byla tvoje nejobtížnější výzva jako módního návrháře a jak jsi ji překonal?
Nebát se vyjít s kůži na trh. Stále to překonávám.
Jaký je tvůj názor na budoucnost módy? Vidíš nějaké nové trendy nebo směry, které se budou nadále rozvíjet?
Určitě online fashion. Díky technologiím se stále posouvá.
Existují šaty, které jsi navrhl a které bys dnes zcela předělal?
Inu… upřímně pokaždé, když něco vytvořím a pošlu na molo, tak vidím, jak jsem to mohl udělat lépe, je to takovej můj blessing and curse. Ale věřím, že to má většina umělců. Jelikož být s výtvorem vždy aspoň trochu nespokojený tě motivuje vytvářet další a lepší, tím se človek učí (úsměv)!
Co je pro tebe jako pro módního návrháře při tvorbě to nejtěžší?
Eliminovat nápady, je jich vždycky moc a ne na všechno je čas.
Na Zlín Design Weeku jsi získal řadu ocenění, jaká to byla a kterých si nejvíce vážíš?
BEST in Design, a 2x kategorie Fashion Design. Za každé ocenění jsem nesmírně rád, a polichocen, že někdo ocení moji tvorbu jako adekvátní a zajímavou. Proto je to těžké srovnávat a vážím si všech!
Ty ses dostal díky svojí tvorbě do zahraničí… Kde to bylo a co ti to do další tvorby přineslo?
Nejdříve to bylo do Anglie na Arts University Bournemouth na bakalářské studium, během něho jsem byl zaslán na reprezentaci univerzity na 4 měsíc do Šangaje, kde jsem dělal přehlídku na SFW. Posléze magisterské studium v Kodani na Royal Danish Academy. Toto cestování mi přineslo nejdůležitější uvědomění v životě, a to je, že mám být pyšný na to, že jsem Čech. Přijde mi, že většina Čechů jsou bohužel stále srovnáváni s “velmocemi” a zapomínají, že my jim máme plno co nabídnout. Jak říkal Jan Werich v Lekci svobody (kde četl dopis od Čapka, který hovořil s TGM): „Starý pán nikdy nepřestal věřit, že mrňouskové mají na světě zrovna tak své poslání, jako ti velcí. Mrňouskové se mohou od těch velkých naučit hodně, ale taky je můžou lecčemu naučit…” Řekl jsem si, že chci být přesně tento mrňous. (smích) Čapek v tomto dopisu ještě dodává, že “Velké myšlenky se mohou zrodit zrovna tak dobře v poslední české nebo slovenské vesnici jako v nějaké té metropoli s miliony obyvatel.” Proto teď bydlím v jedné této metropoli s touhou dalších “mrňousů“ a vzájemně se inspirujeme (smích).
Kdybys měl zcela neomezené možnosti, jak by vypadala tvoje přehlídka?
Byla by úderná, provokativní a vzrušující. Vždy jsem chtěl udělat kolekci, kde modelové vyjdou a nacvičí choreografii na moji nejoblíbenější skladbu – Arrival of the Birds od The Cinematic Orchestra. Modelové by se procházeli po hladině Vltavy a lidé by se na ně mohli dívat z břehu. A finále přehlídky? To zatím neprozradím, abyste se měli na co těšit, až se ty neomezené možnosti naskytnou!
Zmiňuješ Anglii, Shaghai, sám žiješ v Kodani. Jaké jsou zásadní rozdíly v módě tam a v Čechách?
V Anglii si designéři více věří, jelikož se mohou opřít o minulost a univerzity, kam chodili. Šangaj se snaží budovat něco, co ještě nikde nebylo. Dánové řeší ve velkém udržitelnost a čistý, upravený design. A s Čechy to bohužel nemohu moc srovnat, jelikož jsem od svých 18 let na oné scéně nebyl.
Co pro tebe znamená slovo „vkus“? Co je vlastně vkus a co je „nevkus“?
Vkus a nevkus jsou individuální názory. A každý z nás má 100% pravdu.
Jaký máš názor na plus-size modelky na mole?
Každý člověk vypadá jinak. Byla by dobré, kdyby se na mole začali reprezentovat všichni, například i lidé menšího vzrůstu. Ne jen ti, které z nějakého důvodu označuje naše společnost za krásné.
Co bys sis nikdy neoblékl?
Obléknu si vše. Pokud mi to samozřejmě padne do oka. (úsměv)
Je někdo/něco, co tě v módě doslova irituje? Teď je v Čechách hodně kontroverzní Balenciaga…
Cristóbal Balenciaga zvaný „The Master of haute couture“. Byl dokonalý umělec a návrhář, ale to, co se s jeho značkou stalo, je škoda. Myslím, že to, co mě irituje, je, když do módy přijdou lidé, které zajímá jen a jen profit. Zajisté je důležité vydělávat, jinak se nemůže tvořit, ale když je to ta hlavní věc, nezbyde místo na design a v tom případě je oblečení jen produkt a s módou nemá nic společného.
Kdyby se tě začínající návrhář zeptal na jednu jedinou radu, co bys poradil?
Nauč se šít a ne jen navrhovat. Navrhovat a plánovat umí každý. Tím, že se naučíte šít, stříhat a dělat konstrukční střihy, tak pochopíte, jak úžasné je to řemeslo a zjistíte, jak je možné navrhnout věci, o kterých se ostatním ani nesnilo.