- Reklama -

Mladí, krásní a talentovaní. Již jednou jsem takhle o Mydy Rabycad psala. Bylo to před půl rokem a tehdy křtili v Lucerna Music Baru svoje druhé album Glamtronic. Pak přišlo léto a téhle kapely bylo všude plno. K vidění byli dokonce i na největším evropském festivalu, maďarském Szigetu. Na české fanoušky však nezapomínají a v úterý 27. října se vrací do Lucerna Music Baru, aby předvedli pořádnou show. Společně jsme se setkali a já se jich zeptala, jak se na tento koncert těší. A na pár dalších věcí…

Mydy Rabycad

❖ Když o vás člověk čte, působíte jako docela bláznivá banda. Je to tak, nebo je to jen zdání?
Žofie: Že by? To snad ne, my moc blázniví nejsme.
Nèro: Možná, když se sejdeme spolu, tak trochu jo. Ale každý zvlášť jsme normální. Třeba já a Honza jsme docela introverti.
Honza: Ale baví nás to propojení. Přes týden být normální a o víkendu Mydy Rabycad. Užíváme si obojí.

Mydy Rabycad

❖  Moc se mi líbí vaše promo fotky s autem. Určitě se k tomu ale váže nějaká vtipná historka.
Mikuláš: Každé naše focení je v podstatě vtipný. Pravidelně nás fotí naše dvorní fotografka a kamarádka Nina, která na nás vždycky strašně křičí, aby nás usměrnila. Ale to je v pohodě, ona ráda křičí na lidi, takže jí to nevadí.
Žofie: V době vzniku těchto fotek jsem bydlela na Václaváku a jednoho dne jsme se tam sešli a začali se hrabat ve věcech, co si vezmeme na focení. Samozřejmě většina jich byla moje. Ještě jsme volali spolubydlící, jestli si můžeme půjčit její košili. Byla pak překvapená, když zjistila, že nebyla pro mě, ale pro Honzu.
Mikuláš: Celkově to byla hodně spontánní akce. Celé focení jsme upekli asi za týden. Dofotili jsme a rovnou jeli na koncert do Brna.

Mydy Rabycad

❖  A jak u vás probíhá nahrávání desky? Obdobně?
Nèro: Určitě ne. Teda ano, první desku jsme nahráli za týden, ale nebylo to uspěchané z hlediska kvality, písničky vznikaly delší dobu. Ale samotné nahrávání proběhlo rychle, protože tenkrát jsme si sami pronajali studio, takže jsme potřebovali mít hotovo v co nejkratší době, aby nás to zbytečně moc nestálo.
Mikuláš: Hlasy jsme tenkrát nazpívali za jediný den. Naprostý nesmysl. Druhou desku už jsme dělali víc v klidu, na hlasy jsme měli celý týden. Taky jsme už kolem sebe měli skvělý tým producentů a našeho manažera. Ti za nás vyřešili spoustu věcí a my se mohli věnovat jen hudbě.

Mydy Rabycad

❖  Druhá deska se od té první liší. Myslíte, že třetí bude zase v jiném stylu, nebo jste našli „to pravé“?
Žofie: Já si nemyslím, že je to o hledání toho pravého, ale o vývoji. Nabíráme zkušenosti a ty nás neustále někam posouvají. Takže třetí deska bude určitě jiná, než Glamtronic. Jen zatím nevíme jaká. To se teprve uvidí, kam se dostaneme.

❖  Jakým způsobem nabíráte zkušenosti?
Žofie: Například máme trestné poslechy. Každý koncert si nahráváme a pak ho zpětně rozebíráme, řekneme si, kdo udělal co špatně. Máme štěstí, že máme v týmu Tomáše Konůpku, který nás upozorní i na chyby, které sami neslyšíme.
Honza: A když se setkáme s jinými hudebníky, bavíme se s nimi o muzice a čerpáme jejich zkušenosti.

Mydy Rabycad

❖  Letos v létě jste hráli na Sziget festivalu, jak vnímáte tuhle zkušenost? Je to pro vás určitá dosažená meta?
Nèro: Meta úplně asi ne. Takhle to zrovna nevnímáme. Nerozlišujeme mezi koncerty, jestli je jeden menší, další větší. Mety si nevytyčujeme podle toho, kde chceme vystupovat, ale na čem u sebe chceme ještě zapracovat.
Mikuláš: Na druhou stranu jsme samozřejmě rádi, že jsme tam mohli být. Po vydání Glamtronicu dal náš distributor desku programovému řediteli festivalu. Ten si ji poslechl a okamžitě nás vzal. To se mladé kapele zase tak často nestává, takže za splněný sen se to určitě považovat dá.

❖  Jak hodnotíte českou hudební scénu?
Honza: Určitě pozitivně, je tu spousta mladých a dobrých kapel. Jen je třeba se o nich dozvědět.
Mikuláš: Nemyslíme si, že by česká hudební scéna byla špatná, jen lidé poslouchají špatnou hudbu. Bojí se objevovat nové věci.
Žofie: Tohle můžou hodně ovlivnit producenti festivalů a rádia. Tlačit lidem ty nové kapely.
Nèro: Což už se děje. Dokonce jsou festivaly, které se zaměřují pouze na začínající muzikanty.
Honza: No jasně, třeba United Islands of Prague podporuje mladé a neznámé umělce.

Mydy Rabycad

❖  V úterý hrajete v Lucerna Music Baru, jak se těšíte?
Žofie: Moc! Bude to zase jednou náš večer a bude to velký.
Nèro: Pozvali jsme si několik hostů, DJ Akvamena, DJ Mackieho Messera, Jager Vibes Orchestru a další. A druhý den je státní svátek…
Mikuláš: Přesně tak, takže to zamkneme a lidi si budou muset kupovat propustky, aby mohli odejít domů. Jsme fakt rádi, že se 20. narozenin Lucerny účastníme. Hrajeme mezi dvaceti dalšími kapelami, jako jsou Asian Dub Fundation, Wombats, Monkey Business a další. Z těch dvaceti je jen šest českých a z těch šesti jsme jedna my. Neuvěřitelný.

❖  A jak jste na tom s volným časem? Máte nějaký?
Všichni: Jasně, máme.

Mydy Rabycad

❖  Skvělý, tak kam se v blízké budoucnosti chystáte a doporučíte našim čtenářům?
Nèro: Prago Union v Lucerna Music Baru 19. listopadu, tam určitě jdu. Já je neviděl snad dva roky. Na festivalech jsme se vždycky míjeli.
Žofie: A nezapomeň na Kraftwerk 3. prosince. Ale hlavně ať se lidi přijdou podívat na nás, třeba hned v úterý do Lucerny.

Autor fotografií: Petr Semrád