Deset srpnových videoklipů, které nás v roce 2019 zaujaly

252

Léto je oficiálně u konce, krátké šaty za chvíli vyměníme za teplejší kabátky. Válení se v plavkách na lehátku u moře nahradí školní lavice a písničky se postupně začnou naplňovat lehkou podzimní depresí. Teď vám ale přinášíme kvalitní dávku vyletněných videoklipů, kterou tentokrát ovládly ženy, konkrétně Lana Del Rey. Léto zkrátka patří ženám. 

1Lana Del Rey – Fuck It I Love You & The Greatest

Začínám mít pocit, že ze všeho, čeho se jen Lana Del Rey dotkne, je masterpiece. To platí i o tomto desetiminutovém videoklipu, který vznikl spojením hned dvou jejích skladeb z nejnovějšího alba Norman Fucking Rockwell, které vyšlo teprve 30. srpna. První polovina je zahalená do tmavších barev, kde jako surfařka balancující na vlnách zpívá „drug in my veins, running out of time“. V druhé polovině navenek působí jako typická kalifornská holka, která se však místo žití svého amerického snu utápí ve vlastním smutku. Lana je zkrátka bohyně.

2Jorja Smith – Be Honest

Jedná se o první singl od doby vydání jejího debutového alba Lost&Found a hned žhavá letní pecka. V překladu by mohlo jít o krátký návod, co dělat v horkých letních dnech uprostřed Londýna. Při zapojení představivosti v úvahu rozhodně připadá pozdní noční plavání v bazénu nebo prohánění se na motorce ulicemi města. A dejte si pozor, její hlas je silně návykový!

3The 1975 – People

Varování: toto video může potenciálně vyvolat záchvaty u lidí s fotocitlivou epilepsií. Jedná se však jen o způsob odporu kluků z The 1975, kteří se tímto staví proti světovým problémům zahrnující tzv. generation gap, konzervatismus a další politické problémy, jen trochu netradičním a dost výstředním způsobem (což u The 1975 není nic moc zvláštního). Pokud teď ale máte pocit, že jste právě viděli nějakou novou šílenost od Marylina Mansona, tak jste na omylu.

4Ariana Grande, Social House – boyfriend

Boyfriend je další zajímavou kolaborací popové princezny Ariany Grande a nováčků na hudební scéně Social House. I přesto, že se v refrénu přiznávají „ty nejsi můj přítel a já nejsem tvoje holka“, je pro obě osoby těžké vidět toho druhého s jiným člověkem. A jak už to v takových příbězích chodí, Ariana se v roli zhrzené přítelkyně připravuje na pomstu, on se vidí jako nepřemožitelný silák a všechno skončí šťastně na podlaze zdemolované koupelny. Fin.

55 Seconds of Summer – Teeth

Hudební magazín Rolling Stone tento videoklip popsal jednoduše dvěma slovy „dark“ a „creepy“, tedy temný a děsivý a přesně takový je. 5 Seconds of Summer se po svých popových začátcích v poslední době orientují spíše na drsnější stranu, kterou podtrhují výraznou kytarovou linkou. Tento videoklip zobrazuje následky neúspěšného pokusu, které vyústí v osobní myšlenkové projekce každého člena. Skladba se mimo jiné objevila i na oficiálním soundtracku ke třetí řadě seriálu 13 Reasons Why. 

6Missy Elliott – Throw It Back

Jak je řečeno na začátku videoklipu „the innovator of all innovators“ (zjednodušeně řečeno průkopnice), tak to je Missy Elliott. Touto novinkou se v podstatě snaží dokázat, že ani zdaleka není jako ostatní rapperky, s čímž nemůžu jinak než souhlasit. Throw It Back s sebou přináší neskutečně pozitivní vibe, a ani se u toho nemusíte 4 minuty dívat na twerkující pozadí. Ke zpracování byla zapotřebí jen dobrá hra s barevným spektrem a hrstka šikovných tanečníků. Tímto výkonem strčila do kapsy kdejakou dvacítku.

7Taylor Swift – Lover

Musím se přiznat, že nejsem zrovna fanynka této blonďaté krásky. Taylor se ve svém nejnovějším videoklipu proměnila v panenku žijící na první pohled dokonalý život v domečku uvnitř sněžící koule. Všechno se tentokrát obešlo bez zbytečného kýče a sklonu k excentričnosti, který se opět proměnil v prototyp decentního romantického videoklipu, což je příjemná změna. V jednoduchosti se ještě stále skrývá krása.

8Charlie Puth – I Warned Myself

Charlie Puth je pověstný tím, že hlavní role v jeho videoklipech zosobňují krásné ženy a ani tentokrát neudělal výjimku. I Warned Myself je o začarovaném vztahu dvou lidí, kteří i když ví, že pro sebe nejsou ti praví, se k sobě neustále vracejí. V různých situacích se tak po jeho boku nachází právě taková žena. Ať už vedle sebe leží uprostřed červeného koberce nebo stojí před fotografickým plátnem a vypadají, že tvoří dokonalý pár, Charlie sám sebe varuje, že pro sebe zkrátka nebyli stvořeni. 

9A$AP Rocky – Babushka Boi

Tento vysoce stylizovaný vizuální klenot je oficiálně prvním vydaným songem, který vyšel po jeho propuštění ze švédského vězení. Pár týdnů pauzy a spolupráce s režisérkou Nadiou Lee Cohen dal za vznik tomuto bizarně zpracovanému videoklipu. Větší ironie, než A$AP v roli kriminálníka, který ve svém ikonickém šátku vyloupí banku a snaží se uniknout skupině policistů v prasečích maskách, už to asi být nemohla. Ale nejlepší zprávou zůstává, že A$AP Rocky je zpět!

10Lana Del Rey – Doin‘ Time

A na závěr ještě jedna Lana Del Rey. Den před vydáním svého nejnovějšího alba Norma Fucking Rockwell vypustila další nový videoklip k písničce Doin‘ Time. Jako ztělesněná monstrózní (avšak mírumilovná) žena se v béčkové klasice prochází ulicemi Los Angeles, vystoupí z plátna a jde na pomoc blonďaté dívce (také ztvárněná samotnou Lanou), aby dala za vyučenou jejímu příteli, který se na ni v den jejich společného rande vykašlal. Stará dobrá klasika.