Syrová a surová Tajná večeře

Brazilský spisovatel Raphael Montes (* 1990) má na svém kontě již tři romány a jednu sbírku povídek. Za svůj debut Ruleta (Suicidas) byl dokonce oceněn. Známější je však pro svou druhou knihu Báječné dny (Dias perfeitos), jež podobně jako jeho poslední román vyšla v nakladatelství XYZ spadající pod Albatros Media.

Tou zatím poslední knihou je Tajná večeře (Jantar Secreto). Montes bývá přirovnáván k Alfredu Hitchcockovi, Quentinu Tarantinovi nebo ke Stephenu Kingovi. Z toho vám může být jasné, že jeho romány nejsou o lásce a nekončí větou „a žili šťastně až do smrti“. Ne, Raphael Montes, který je mimochodem také právník, nabízí román plný zločinu, násilí a pokleslé morálky. Až si říkám, jestli záměrně nevytváří ty nejhorší zrůdy lidské společnosti a pak nepřemýšlí, jak by je obhajoval. Ačkoli nikde jsem nenašla, že by se opravdu zabýval trestním právem.

V Tajné večeři se vše točí kolem čtyř přátel, kteří se z malé vnitrozemské vesnice společně odstěhují do Ria de Janeiro, aby zde studovali a následně dobyli svět. Jenže Brazílii zachvátila krize, takže ani jeden z nich – kuchař Hugo, doktor Miguel a Dante, který vystudoval marketing – nezíská práci odpovídající jejich kvalifikaci. A pak je tu ještě Vepřek, 170kilový drobek, který nedostudoval, ale i tak se stal počítačovým mágem. Spíše v tom negativním, hackerském slova smyslu. Přesto se jim nějakým způsobem stále daří platit nájem za byt, o což se stará právě Vepřek. Všechny potíže nastanou, když Hugo s Miguelem přesvědčí Danteho, že nejlepším dárkem pro Vepřeka k nadcházejícím narozeninám bude děvka. Dante najde Coru, která se pak s Vepřekem schází i nadále. A aby na ni Vepřek měl, přestane platit nájem. Náhle přátelé dluží nájemné za půl rok a netuší, kde seženou peníze. Řešení přináší Hugo, který vymyslí koncept drahých pop-up večeří u nich v bytě. Jenže nebyl by to Vepřek, aby i tohle nějak neposral…

Děj románu se nabaluje kolem známé hádanky o albatrosovi (v knize se hovoří o rackovi) z Černých historek. Že ji neznáte? Pak aspoň nebudete připraveni o moment překvapení. Pokud ji však znáte, nyní už asi chápete, co je hlavním chodem tajné večeře. Samozřejmě se to všem vymkne z rukou, což může dopadnout jedině špatně.

Ačkoli zpočátku se může jednat o příběh plný černého humoru, jak avizuje anotace, brzo se veškerý humor vytratí a vás začne mrazit. Případně se vám bude dělat špatně. Tajná večeře opravdu není pro slabé povahy. Montes místy vše popisuje dost naturálně a drsně, nebojí se přehánět a vyhnat vše do extrému. Ke stylu knihy se to však hodí.

Autor si také moc neláme hlavu s náhodou, někdy jeho postavám vše vychází a prochází tak, jak potřebuje, aby je následně mohl nechat brodit ve sračkách až po to nejcennější, co mají mezi nohama. Osobně mě bavila i vložená konverzace z WhatsApp včetně různých obrázků. Je znát, že autor je z nové generace spisovatelů a technologické vymoženosti a moderní sociální sítě mu nejsou cizí.

Tajná večeře je velmi dobře napsaná, není divu, že i přes své kontroverzní téma je považována za nejlepší z dosud publikovaných Montesových knih. Mírnou vadou na kráse je pár překlepů (zejména co se uvozovek u přímých řečí týče) a jedna až neuvěřitelná hrubka (vynit). Přesto věřím, že pokud na příběh budete mít dostatečně silný žaludek, užijete si jej.

 

Kniha: Tajná večeře

Autor: Raphael Montes
Překlad: Martin Illek
Počet stran: 368
Rok vydání: 2018
Formát: 145×205 mm
EAN: 9788075970237
Nakladatelství: XYZ / Albatros Media
Cena: 279 Kč
www.albatrosmedia.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
10
Práce s jazykem
9
Originalita
10