Knihy, které ve vás odhalí srdce dobrodruha

236

V posledních letech nám přišla jako naprostá samozřejmost si ze dne na den koupit letenky do téměř jakékoliv země na světě. Rok 2020 však všem cestovatelům výrazně pozměnil plány a v rámci cestovní horečky se tak nyní spíše objednáváme na testy, kontrolujeme stránky ministerstva zdravotnictví a řešíme zrušené lety. Vyrazit za dobrodružstvím však můžeme i díky knihám, které nám připomenou, že jednou bude zase všechno v pořádku. Negarantuji vám, že si v průběhu čtení některého z níže uvedených svazků nebudete balit kufr, co je však lepšího než se ztrácet v příbězích, které napsal sám život v nejroztodivnějších destinacích naší planety?

DobroDruhům – Tereza Ramba

Herečka Tereza Voříšková se sice psaní věnuje od mládí, zatím však všechny texty putovaly do šuplíku. S prvotinou DobroDruhům konečně vyšla ze své komfortní zóny a všem milovníkům spontánního cestování umožnila nahlédnout do dvaceti zemí po celém světě a částečně i do své duše. Útržkovité zápisky, velké fotografie, ilustrace a odhalující japonská vazba. Vizuálně se jedná o opravdový skvost, který na českém trhu jen stěží hledá konkurenci. Ani obsahově ale nezaostává. Nečekejte žádné vyčerpávající fakta jako z Wikipedie, autorka totiž vsadila na sílu okamžiku a upřímnost, která čiší z každé věty. Protože láska je.

Honest Guide Praha – Janek Rubeš, Honza Mikulka, Eliška Podzimková

Myslíte si, že Prahu znáte jako své boty? A jste si opravdu jistí? Honest Guide alias Janek Rubeš spolu s Honzou Mikulkou natáčí videa, v nichž ukazují jak turistům, tak také místním naše hlavní město z trochu jiné perspektivy. V jejich netradičním průvodci na čtenáře čeká 49 tipů. Popisků se chopil Janek, fotky pořídil Honza a vše doplnila Eliška Podzimková dechberoucími ilustracemi. Tak zkuste příště Starbucks vyměnit třeba za kubistický věneček a kávu v Grand Café Orient a místo na Karlův most zamiřte na ochozy věží, které se nachází na jeho koncích. Stojí to za to. Stověžatá skrývá spoustu neokoukaných zákoutí.

Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii – Ladislav Zibura

Tento mladý český cestovatel už je v knižním rybníčku známou tváří. Aktuálně má na kontě čtyři cestopisy, ve kterých čtenáře baví svým humorem a nevšedními zážitky, které občas vznikají díky přemíře alkoholu. Mašina Ladislav, jak se autor sám občas nazývá, vyráží vstříc dobrodružství po svých a ani v případě putování po kavkazských zemích tomu není jinak. Místo vyumělkovaných frází volí spisovatel realistické vyprávění o tamních lidech a kultuře s příměsí pozoruhodných zamyšlení. Navíc v kontextu aktuální situace je svazek Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii o to zajímavější.

Coachsurfing v Rusku – Stephan Orth

Coachsurfing. Pamatuji si, jak jsem o tomto projektu četla před lety v hodině angličtiny na střední škole a říkala si, jak to asi v reálu funguje a zda to není nebezpečné. Německý novinář Stephan Orth mi ukázal, že není. A že i v zemi, která je opředena mýty a neuvěřitelnými historkami, se není čeho obávat. Po této knize jsem sáhla ještě předtím, než jsem vyrazila Rusko prozkoumat sama a zpětně můžu pohostinnost a dobrosrdečnost místních, se kterou se autor setkává, potvrdit. Cestovatel nám servíruje spoustu zapadlých koutů, obyčejných lidí a neotřelých postřehů. Mimo to si také rozšíříte slovní zásobu. Znát slova jako gopnik se totiž vyplatí.

V zajetí geografie – Tim Marshall

Víte, kde jednotlivé státy světa leží, ale lehce se ztrácíte ve světové politice? Britský novinář Tim Marshall v knize V zajetí geografie obyčejným čtenářům pomocí deseti map jednoduše, ale v souvislostech, představuje fungování světa. Svým způsobem žijeme ve velmi nepokojné době a sám autor se zúčastnil několika konfliktů, jež zpravodajsky pokrýval – od války na Balkáně až po tu v Sýrii. Pokud chceme cestovat, měli bychom geografický, historický a geopolitický kontext moderních dějin ovládat.

Legenda H+Z: První a Druhá cesta – Miroslav Zikmund

Duo cestovatelů Zikmund a Hanzelka asi nemusím nikomu zdlouhavě představovat. Na přelomu 40. a 50. let 20. století se vydali Tatrou 87 do Afriky a Jižní Ameriky. O svém dobrodružství sepsali přes deset svazků. Ve dvou knihách Legenda H+Z vybral Miroslav Zikmund ty nejvíce podmanivé a fascinující příběhy z obou cest a nabízí čtenáři exkurzi do světa, ve kterém se cestovalo bez internetu a mobilních telefonů. A to bylo teprve to pravé dobrodružství.