Necháváte se rádi pohltit dějinami? Kvalitní historický seriál jistě přijde vhod

14885

Je všeobecně známo, že historie je velmi vděčné téma a mezi fanoušky stále patří mezi nejoblíbenější žánry. Historický seriál nabízí velkou spoustu možností, jak dílo pojmout a ztvárnit pro televizní obrazovky. Ať už se tvůrci inspirují adaptacemi slavných románů, nebo rekonstruují stěžejní i méně známé události světových dějin, jde o nevyčerpatelnou studnu zajímavých a silných příběhů. Doporučujeme vám rovnou jedenáct seriálů, díky kterým si historie užijete dosyta.

1Anne with an E

Anna ze Zeleného domu je velmi oblíbenou knižní předlohou, podle níž vzniklo již několik filmových ztvárnění. Na konci 19. století se osiřelá dívka shodou náhod ocitá v adoptivní rodině dvou postarších sourozenců. Je velmi upovídaná, chytrá, a hlavně se často nechává unášet vlnami své nekončící fantazie. Netflix pojal příběh o mladé éterické dívence po svém a vnáší do seriálu přidanou hodnotu v podobě problematických témat dnešní generace. V chystané třetí sérii se tvůrci hodlají více zabývat dnes tolik diskutované šikany, rasové i genderové rovnoprávnosti a feminismu.

2Call the Midwife

Stanice BBC se na počátku roku 2012 ujala námětu autorky Jennifer Worthové, která ve své knize Zavolejte sestřičky líčí vlastní vzpomínky na raná 5O. léta z londýnské části East End, kde se ocitla coby mladá vyškolená porodní asistentka. Sledujeme tehdejší těžké podmínky poválečné doby, za které nebylo zdaleka tak snadné přivést na svět děti bez možnosti tišících prostředků nebo perfektně sterilního prostředí.

3Outlander

Oblíbený romantický seriál o cestovatelce a léčitelce Claire Randallové se těší již čtvrté odvysílané sérii a není se čemu divit. Úspěšné jsou již knižní předlohy od známé autorky Diany Gabaldonové, která stále vytrvává se psaním pokračování příběhu. Pokud máte rádi skotské tradice a hudbu, bude pro vás tento seriál to pravé ořechové. Claire se přes magické kameny přenese do 18. století a ocitá se tak ve zcela neznámém prostředí, jehož historický kontext zná jen díky zájmům jejího manžela Franka o dějiny Skotska. Zamiluje se do urostlého nebojácného Jamieho a začíná být na pochybách, zda se vůbec touží vrátit zpátky do své doby k manželovi. Společně procházejí trnitou cestou společného soužití, chvíle štěstí střídají chvíle zoufalství a my vám můžeme s klidným srdcem zaručit, že se při sledování nebudete nudit.

4The Tudors

Jindřicha VIII. známe především coby panovníka často střídajícího své drahé polovičky, se kterými se nejen rozváděl, ale nechával je bezlítostně popravovat, jak se mu zrovna zlíbilo. Jen málokdo by věřil, že bude zrovna on lamač dívčích srdcí. Svým vzezřením masivního tlouštíka s obrovskými bércovými vředy vzbuzoval v lidu spíš odpor než obdiv. Jonathanu Rhys Meyersovi to však věřit budete, zhostil se totiž hlavní role s plnou parádou a svým sexappealem vás rozhodně okouzlí od prvního okamžiku. Ve čtyřech po sobě navazujících sériích budete svědky nejen královských milostných pletek, ale také zrodu anglikánské církve, nikdy nekončících intrik, a hlavně Jindřichových mnohdy nesmyslných rozmarů.

5Wolf Hall

Na dvoře krále Jindřicha VIII. ještě chvíli zůstaneme, avšak tentokrát se do čela sedmidílné série staví jeho věrný tajemník a ministr Thomas Cromwell. Pro herce Marka Rylanceho toto nebyla první role zaměřující se na rod Tudorovců. Ve filmu Králova přízeň si již vyzkoušel postavu Thomase Boleyna po boku Natalie Portmanové a Scarlett Johanssonové, které ztvárnily jeho sesterské duo. BBC se v sérii Wolf Hall inspirovalo stejnojmennou knižní předlohou, která bohatě popisuje Cromwellův postupný politický úspěch, zapříčiněný zesilujícím přátelstvím s Jindřichem VIII. a následně jeho překvapivý pád. Zkuste zhodnotit, nakolik se adaptace díla tvůrcům podařila.

6Cable Girls

Ve španělské sérii z produkce Netflixu sledujeme příběh čtyř žen, které ke konci třicátých let zavítají do telefonické společnosti v Madridu jako čerstvě zaměstnané operátorky. Vytvoří se mezi nimi velice silné pouto, díky němuž mohou společně čelit jak problémům v práci, tak v milostným strastím. Ženy si v této době naplno uvědomují svá práva, nebojí se čelit mužům a s velkým odhodláním bojují za svou nezávislost.

7Alias Grace

Margaret Atwoodová je nyní velice populární autorkou pro adaptace knižních předloh. Ve stejném roce, kdy byla spuštěna první série The Handmaid’s Tale, spatřila světlo světa i minisérie Alias Grace, která je pro změnu inspirovaná skutečnými událostmi. Mladá irská imigrantka Grace pracuje jako služebnice a čelí obvinění z vraždy svého zaměstnavatele a jeho hospodyně. Mezitím, co si odpykává svůj trest ve vězení, přijíždí za ní psychiatr Simon Jordan a snaží se, aby si vzpomněla, co se přesně tehdy stalo. Chce totiž zjistit, zda je Grace skutečně vinna, nebo by měla být propuštěna na svobodu. Má před sebou však nelehký úkol, protože Grace trpí velkými výpadky paměti. Jestli si vzpomene, či nikoliv, musíte už zjistit sami.

8El Hipnotizador

Latinsko-americká minisérie zachycuje život podivného hypnotizéra Arenase. Ten se stěhuje do nového města, kde je pro všechny jednou velkou záhadou. Nikdo o něm nic neví, kromě toho, že trpí nespavostí a umí uvést každého člověka do hypnotického transu. Tímto způsobem dokáže pomoci komukoliv, s téměř jakýmkoliv problémem. Díky svým schopnostem nahlédne do nitra člověka a vytáhne z něj ty nejskrytější vzpomínky a obavy. Sám sobě však pomoci neumí. Často totiž neví, co je skutečné a co je pouze přelud jeho fantazie.

9Tiempos de guerra

Píše se rok 1921 a skupinka zdravotních sester z Červeného kříže je vyslána do španělského města Melilla v severní Africe, bez jakýchkoliv předchozích zkušeností či profesního certifikátu. Otevírá se totiž nová nemocnice ve zkrachovalé škole, kde se mají sestry adaptovat a pomoci doktorům s pacienty, kteří byli zraněni ve válce. Sestry jsou pod neustálým napětím a stresem, ale nesmí ztrácet špetku naděje a podléhat vlivům války. Mimo to jsme svědky začínajících milostných příběhů. Ty se na pracovišti tu a tam objeví jako příjemné rozptýlení.

10Hartfields & McCoys

Pokud byste raději dali přednost kratší minisérii, aby vám nezabrala příliš mnoho času, zkuste tento třídílný počin o autentickém sporu dvou rodin z doby americké občanské války. O kvalitu se může zaručit už jen samotné obsazení hlavních rolí dvou protagonistů. Anse Hartfielda se ujal Kevin Costner a Bill Paxton září coby Randall McCoy. Oba se vrací z fronty domů za rodinou, jeden do Západní Virginie a druhý za hranice Kentucky. Původně dva dobří přátele se dostávají do nenávistného boje mezi dvěma klany, který se následně táhne po několik let. Co bylo příčinou jejich krvelačné hádky? Přesvědčte se na vlastní oči.

11Banished

Na závěr bychom rádi zmínili sedmidílný seriál Banished (česky Vykázáni), který nás vezme do doby 18. století za vyhnanci v Austrálii. Britové zde nechali vykázat zloděje, sirotky, prostitutky a další trestance, kvůli nimž v Sydney vznikla první vězeňská kolonie.

Stěžejní je příběh tří přátel – Elizabeth, Tommyho a Jamese, okolo nichž se točí hlavní dění. Dva z nich se do sebe zamilují, a i přes přísný zákaz dozorců se rozhodnou tajně zasnoubit. Nemají však nejmenší tušení, jaké problémy svými skutky způsobí nejen sobě, ale také ostatním.