Deset tipů na nová podzimní alba pro fanoušky tvrdší hudby

256

Podzimní sychravé dny a dlouhé noci jsou jako dělané k poslechu trochu temnější hudby. Co pro nás chystají kapely hrající rock a metal? Vybrali jsme pro vás deset alb, které by žádný „tvrďák“ neměl přehlédnout.

1Marilyn Manson: Heaven Upside Down – 6. října 2017

Antikrist, král gotického rocku, noční můra všech matek? Možná v minulé dekádě, ale má Manson (a jeho celá kapela) ještě co říci? V dnešní době nás už moc věcí šokovat nedokáže, ale Marilyn Manson stále zůstává ikonou.

Zejména je to ovšem geniální skladatel a hudebník, který reaguje na to, co se ve světě kolem nás děje. Dle zpěváka je jeho jubilejní desáté album nejkomplikovanější, jaké kdy vytvořil. Obsahuje spoustu námětů k přemýšlení, metafor a politicky laděných textů.

Manson zde reaguje i na smrt svého otce. Rozhodně to nebude jednoduchý poslech, ale právě proto je zpěvák stále v kurzu.

2The Rasmus: Dark Matters – 6. října 2017

Mysleli jste si, že to tihle finští havrani zabalí stejně jako jejich krajané HIM? Ale vůbec! Fanoušci museli čekat na novou desku dlouhých pět let, kdy se členové kapely věnovali jiným projektům. Frontman Lauri se dokonce přestěhoval do Kalifornie, kde se věnuje interiérovému designu.

Touha vytvářet hudbu ovšem jen tak z někoho nevyprchá. Delší odmlka se zřejmě vyplatila, podle vypuštěných singlů Paradise nebo Wonderman se The Rasmus vrací silnější než kdy předtím. Nesnaží se měnit styl, stále si tedy udržují svou image melancholických rockerů, ale dělají to s mnohem větší vyspělostí. Doufejme, že se celé album ponese ve stejném duchu.

3Cyhra: Letters To Myself – 20. října 2017

Bývalí členové In Flames (Peter Iwers, Jesper Strömblad), Amaranthe (Jake E) a Luca Turilli’s Rhapsody (Alex Landenburg) založili zcela novou kapelu Cyhra. Z prvního singlu Karma to vypadá, že půjde spíše o energický rock než o metalový nářez ve stylu In Flames. Ale kdo ví? Nicméně se zcela jistě bude jednat o kvalitní a příjemný poslech, který umocní skvělý vokál bývalého tahouna Amaranthe Jakea E.

4Trivium: The Sin And The Sentence – 20. října 2017

Floridská kapela vydává nové album téměř pravidelně každé dva roky. Od roku 2003 si tak mezi metalovými fanoušky vytvořila opravdu silné postavení. Na nové nahrávce dostanou velký prostor čisté vokály zpěváka Matta Heafyho, což u Trivium úplně zvykem není.

Samotní členové říkají, že nahrávání alba bylo především o snaze vybalancovat Mattův zpěv a řev. Z prvních dvou zveřejněných videoklipů to vypadá, že kapela tíhne opět spíše k melodice. Ovšem nezní to vůbec špatně, tak se nechme překvapit, jaké album nakonec bude.

5Hallatar: No Stars Upon The Bridge – 20. října 2017

Minulý rok bohužel navěky odešla zpěvačka finské kapely Trees of Eternity Aleah Stanbridge, když podlehla rakovině. Nadaná umělkyně nejenom zpívala, ale také psala básně a různé texty, na kterých bude nový projekt Hallatar stát.

Ten založil životní partner Aleah, kytarista Juha Raivio. Na pomoc mu přišli zpěvák Amorphis Tomi Joutsen a bývalý bubeník HIM Gas Lipstick. Hallatar slibují smutný a temný mix doom a death metalu, někde dokonce doplněný jemným hlasem Aleah. První singl Mirrors je opravdu temné veledílo!

6Evanescence: Synthesis – 10. listopadu 2017

Američtí Evanescence existují více než 20 let a za tu dobu se stali opravdovými ikonami symfonického rocku. Víte ale, kolik vlastně nahráli studiových alb? Překvapivě pouze tři! Ani tenhle rok nepřicházejí s úplnou novinkou. Rozhodli se přepracovat své starší skladby v elektronických a orchestrálních aranžích.

I když by nebylo od věci vydat po šesti letech regulérní desku, není třeba nad Synthesis lámat hůl. Jednoznačně se jedná o zajímavý projekt, při kterém budou hity jako Immortal nebo Bring Me To Life úplně nově přepracovány a nahrány. A že Evanescence neztrácejí kreativitu, nás přesvědčí i dvěma novými skladbami.

7The Dark Element: The Dark Element – 10. listopadu 2017

Úplně nový projekt zkušených finských a švédských hudebníků se představí na svém prvním a eponymním albu. Spolupráci zde navázali ex-zpěvačka Nightwish Anette Olzon a bývalý kytarista skupiny Sonata Arctica Jani Liimatainen. Vliv obou kapel je na prvních zveřejněných skladbách citelně znát. Nebude se jednat o žádné přelomové album, ale pokud máte rádi chytlavé power metalové songy s ženským vokálem, určitě ho nepřehlédněte!

8Elvenking: Secrets Of A Magick Grimoire – 10. listopadu 2017

Abychom nezůstávali pouze na severu, i na jihu se dělá dobrý metal. Této italské partičce vyjde v listopadu v pořadí již deváté studiové album. Bude znovu nabité power metalem s folkovými prvky, neobvyklými nástroji a objeví se i pár významných hostů!

9Santa Cruz: Bad Blood Rising – 10. listopadu 2017

Ve Finsku se tito mladí hard rockeři probíjí na výsluní velmi rychle a stejně tak začínají dobývat i Evropu. Pokud máte rádi hair metalové kapely z osmdesátek jako Mötley Crüe nebo Def Leppard, tak zbystřete. Nadějní Finové nám i se svým třetím albem nabídnou výlet do starých časů, ovšem v moderním stylu.

10Tarja: From Spirits And Ghosts (Score For A Dark Christmas) – 17. listopadu 2017

Co poslouchají metalisti o Vánocích? Asi metal. Ale proč si to trochu neozvláštnit? Finskou divu Tarju Turunen už omrzely klasické vánoční skladby a koncerty, takže nám letos nabídne něco trošku jiného. Ano, bude se jednat o vánoční hity jako We Three Kings nebo Have Yourself A Merry Little Christmas, tentokrát ovšem zahalené v temném gotickém hávu. Rozhodně zajímavý nápad! A pro skalní fanoušky Tarja přidá i zbrusu novou píseň Together.