Tipy na filmy, které vás naladí na jaro

3134

Astronomické jaro sice už přišlo, ale na celodenní pobyt venku to ještě úplně není. Pořád je lepší si večer zalézt pod peřinu a zkouknout pěkný film. Zimy a tmy bylo dost, a tak vám přinášíme tipy na jarně laděné filmy plné slunce, květin, zeleně a svěží nálady. S těmi vám čekání na příjemné počasí uběhne mnohem rychleji.

1Králova zahradnice

S jarem je samozřejmě spojena probouzející se příroda a zahrady plné květin. Úžasnou scenerii versailleských zahrad si užijete v historickém filmu Alana Rickmana z roku 2014. Kate Winslet zde jako rázná a emancipovaná zahradnice tvoří, sází, zalévá a hrabe se v hlíně. Možná pak také dostanete chuť na své zahrádce něco vysadit. I když se na dvoře Ludvíka XIV. dějí i nějaké intriky, film je hlavně o lásce – dvou lidí i o lásce k rostlinám.

2Velká ryba

Film Tima Burtona z roku 2003 je úžasně pestrobarevnou dojemnou pohádkou. Velká ryba v hlavní roli s Ewanem McGregorem je na jaro ideální podívaná s kouzelnou atmosférou, která vás nabije pozitivní energií. Pokud tedy máte rádi trošku těch „burtonovských“ bizarností – tentokrát však nejsou temné, ale krásně barevné. Nechte si vyprávět všechny fantastické historky Edwarda Blooma a uvěřte jim. A díky scéně na louce plné narcisů ucítíte jarní slunce přímo u vás v obýváku.

3Tajemství nesmrtelných

U milého filmu z roku 2002 plného fantazie se uvolníte a pozitivně naladíte, i když film neřeší zrovna jednoduché téma. Je dobré žít věčně? Proč tolik lidí touží po nesmrtelnosti, když potom neumí skutečně prožívat? Nejkrásnější na filmu je však výprava a hudba. Winnie (Alexis Bledel) a Jess (Jonathan Jackson) se tu prohánějí krásnou krajinou a nekonečnými lesy, poznávají nespoutanou přírodu i nové začátky.

4This Beautiful Fantastic

Bella Brown (Jessica Brown Fidley) si žije ve svém samotářském světě se svými bizarními rituály a snem, že se stane spisovatelkou. Ovšem opravdový svět ji o samotě nenechá, najednou se věci dávají do pohybu a ona musí vystoupit na denní světlo a dát všechno do pořádku. Hlavně tedy svoji zahradu, o kterou se nejdřív odmítla starat. S tím jí pomůže její nabručený soused, který nakonec není tak špatný, jak se zdálo. Film má příjemně kouzelnou atmosféru, oslavuje individualitu, všímá si maličkostí i toho, že všechno není tak, jak to na první pohled vypadá. A minimálně se po jeho zhlédnutí budete chtít vrhnout na obdělávání zahrádky.

5Jaro, léto, podzim, zima… a jaro

Poetický jihokorejský film z roku 2004 získal mnoho ocenění na nejrůznějších filmových festivalech. Nemá zběsilý děj, spíše plyne jako krásná lyrická báseň. Režisér Ki-duk Kim nás zavádí do buddhistického chrámu uprostřed průzračné přírody, kde se odehrává příběh starého mnicha a jeho učně. Roční období zde symbolizují koloběh života. Prim hraje jaro, které značí nový, lepší začátek. Film je plný smíření, života, krásné uklidňující přírody. I když není vyloženě pohodový a radostný, zanechá ve vás příjemný pocit souznění se vším živým.

6Hank a Mike

K jaru neodmyslitelně patří Velikonoce, s nimi i roztomilá zvířátka. V kanadském snímku z roku 2008 nás překvapí tak trochu jiní zajíčci. Hank a Mike pracují u společnosti Velikonoční s.r.o., roznášejí košíčky s vajíčky poklidně spícím rodinám. Bohužel Velikonoce už nefrčí a oba dva dostanou vyhazov. Stanou se z nich ztroskotanci v depresi, co občas (spíš častěji) sáhnou i po nějaké té lahvince. Zoufale se snaží zapadnout v jiných zaměstnáních, ale v hloubi duše jsou pořád velikonočními zajíčky. Tak trochu bizarní komedie vám vykouzlí pořádný úsměv na tváři ze zjištění, že žádná práce přeci není tak důležitá jako pevné přátelství.

7Tajemná zahrada

Film Agnieszky Holland z roku 1993 plný květin a slunce nelze vynechat. Malá Mary je nucena strávit nějaký čas u strýčka na venkově, kde s dalšími dětmi objeví zamčenou a opuštěnou zahradu. Uprostřed stromů a květin se dějí neuvěřitelné věci. Děti postupně navrací zahradě krásu, ta ožívá díky jejich přátelství a velké péči. I nemocný bratranec Colin se začne zázračně uzdravovat. Příběh s pohádkovým nádechem plyne klidně, důležitá je však i atmosféra a krásné záběry přírody a zahrady.

8Začátky

Jaro není pouze o květinách a pučících stromech, je také o nových nadějích a začátcích. Film z roku 2010 v hlavní roli s Ewanem McGregorem vypráví jednoduše o životě a jeho nestabilitě. Spíše smutně, melancholicky, děj plyne pomalu, ale v tom všem objevujeme zvláštní romantickou krásu. Hlavní hrdina hledá sám sebe, smiřuje se s faktem, že jeho otec byl celý život gay, ale nachází i lásku. Prožívá veškeré banality života, ale diváka se hluboce dotýkají. I když je hlavní hrdina spíše smutný, pokud se do filmu opravdu ponoříte a prožijete ho, budete se po jeho zhlédnutí cítit krásně svěže.

9Moneyball

Snímek z roku 2011 v hlavní roli s Bradem Pittem nadchne hlavně sportovní fandy. Ze záplavy zelené na baseballových hřištích načerpáte spoustu jarní energie, možná se i po jeho zhlédnutí odhodláte a začnete na sobě po zimě zase makat. Zejména je to ovšem skvěle zfilmovaný příběh bývalého hráče Billyho Beaneho, který se začne angažovat v administrativě a najímání hráčů. A dělá to hodně po svém, nebojí se riskovat a jít vlastní cestou. Pokud se sportovním snímkům ze zásady vyhýbáte, zkuste udělat výjimku – emoce z něj totiž srší na všechny strany a prostoupí i vás.

10Hop

Animované filmy nejsou jen pro děti, ale tenhle velikonoční snímek si rozhodně užijete víc, když vedle vás nějaké to mrně bude sedět. Film je plný barevných vajíček, zajíčků, kuřátek a veselých barev. A překvapivě i rockové hudby.

Hlavní hrdina Hop se totiž nechce stát velikonočním zajdou, ale rockovou hvězdou, co brázdí svět. To trochu komplikuje plány jeho rodičů. Nejedná se o žádný skvost svého žánru, ale pokud se těšíte na svátky jara a máte v rodině malé dítě, Hop vás rozhodně pobaví.