10 hudebních interpretů, kteří stojí za pozornost

Připadá vám, že rádia nabízejí stále stejné playlisty? Zavedené kapely už se vám ohrály? Chcete poznat nové interprety, na které v mainstreamovém éteru nenarazíte? Pak je následující seznam přesně pro vás. Ve výběru níže vám krátce představíme pět kapel a pět sólových interpretů, zástupců z oblasti popu i rocku, kterým by vaše pozornost rozhodně neměla ujít.

1BATTLE TAPES

Elektro-rocková formace z Los Angeles funguje již od roku 2010 a jejich tvorbu jste mohli zaslechnout v řadě seriálů (například Teen Wolf či The Originals). Skutečnou pozornost však tato čtveřice získala v roce 2013 díky hernímu trháku Grand Theft Auto V a jeho fiktivní stanici Radio Mirror Park, jejíž playlist obsahuje chytlavou píseň Feel the Same. Battle Tapes mají v diskografii zatím tři EP a debutové album Polygon z roku 2015. Lásku k elektronice členové vyjadřují také přes vlastní remixy skladeb jiných interpretů.

2BLACK HONEY

Čtveřice z anglického Brightonu se zrodila v roce 2014 a zpočátku o sobě dala vědět dvěma EP. Přestože zůstávají tito indie–rockeři bez záštity velké nahrávací společnosti, se svým eponymním debutovým albem se loni dokázali umístit na slušné 33. příčce britského žebříčku. V tuto chvíli už si jich všímají největší hudební magazíny Británie a kapela se chystá na turné po západní Evropě. Black Honey si zakládají na své důkladné retro image, kterou čerpají z filmových klasik režisérů typu Quentina Tarantina, a možná právě proto zní jejich tvorba v současnosti tak svěže.

3MARMOZETS

Z této anglické pětice sálá nefalšovaná rocková energie, a to jak na studiových nahrávkách, tak při živých vystoupeních. O tom se ostatně mohli přesvědčit už i návštěvníci loňského ročníku festivalu Rock for People, který Marmozets v Česku poprvé přivítal. Kapela od roku 2009 postupně vydala čtyři EP, díky kterým získala v roce 2013 cenu britského magazínu Kerrang! jakožto nejlepší britský nováček. Alba The Weird and Wonderful Marmozets i loňské Knowing What You Know Now se umístila těsně pod nejlepší dvacítkou britského žebříčku.

4TIRED LION

Indie–rocková kapela, jejíž zvuk připomíná grunge devadesátých let, se v australském Perthu původně ustálila jako čtveřice, od loňského roku ale pokračuje jako trojice. Tired Lion již po druhém EP Figurine získali v roce 2015 prestižní australskou cenu WAM jako nejlepší rocková kapela. O rok později si je už povolal mezi účinkující anglický festival Glastonbury a v roce 2017 sestava konečně představila debutové album Dumb Days. Na jeho nástupci členové aktuálně pracují.

5VUKOVI

Se skotskými pop-punkery už měli tu čest ti čeští posluchači, kteří v listopadu 2017 vyrazili do Lucerna Music Baru na koncert kapely PVRIS. Právě té Vukovi tehdy předskakovali a svými energickými vypalovačkami a interaktivním vystupováním si publikum lehce podmanili. Ve stejném roce vydali eponymní debutové album. Do minulého roku sestávala kapela ze čtyř členů, nyní funguje už jen jako duo. A malá zajímavost: slovo „vukovi“ pochází ze srbštiny a v překladu znamená „vlci“.

6HAYLEY KIYOKO

Od doby, kdy hrála v pořadech na kanálu Disney Channel, ušla Hayley Kiyoko dlouhý kus cesty. Zaměřila se na svou hudební kariéru a po třech EP přišla loni s debutovým albem Expectations, které se v americkém žebříčku umístilo na 12. místě. Díky otevřeným textům o své sexuální orientaci, zabalených do dream–popové produkce, se stala ikonou LGBT komunity. Za svůj průlom na hudební scéně získala při posledních MTV Video Music Awards cenu v kategorii Push Artist of the Year.

7LIGHTS

Celým jménem Lights Poxleitner-Bokan figuruje na hudební scéně už deset let, přesto zůstává nejpopulárnější ve své domovské Kanadě. Tamější hudební ceny Juno Awards ji pravidelně nominují a Lights je jejich trojnásobnou držitelkou. Ať už sáhnete po debutovém albu The Listening nebo pět let starém Little Machines, její diskografie si i po čtyřech řadovkách zachovává jednu milou vlastnost; Lights vám svým jemným hlasem a pozitivními synthpopovými písničkami totiž spolehlivě zvedne náladu.

8MEG MYERS

Pro tvorbu Američanky Meg Myers je naopak typická melancholie. Rodačka z Nashvillu zvukově čerpá zejména z indie a alternativního rocku, na loňském albu Take Me to the Disco lze slyšet i trochu elektroniky. Svou kariéru započala v roce 2011, nejvýraznější úspěch zaznamenala s debutovým albem Sorry v roce 2015. Pro Meg Myers je typický emotivní projev a intenzivní živá vystoupení. Její repertoár zahrnuje jak akustické balady, tak vypjaté, hlučné skladby.

9OLIVIA O’BRIEN

Teprve devatenáctiletá zpěvačka z Kalifornie si získala velkou pozornost už v roce 2016 díky hitu I Hate U, I Love U, na který si ji přizval hudebník Gnash. Následně se jí ujala nahrávací společnost Island, pod kterou Olivia vydala hrstku singlů a EP It’s Not That Deep. Její tvorba s minimalistickou popovou produkcí se točí okolo melancholických, až depresivních témat. Aktuálně zpěvačka pracuje na debutovém albu, na které láká různými singly od loňského roku.

10TOVE LO

Od megahitu Habits (Stay High) uteklo už pár let a běžnému rádiovému posluchači by se mohlo zdát, že tato Švédka už nikdy nic dalšího hudebnímu světu nenabídla.

Tove Lo se ale dávno přestalo dostávat pozornosti, kterou by si zasloužila, a proto vězte, že po debutu Queen of the Clouds přišla už dvě další skvělá, ucelená alba se jmény Lady Wood a Blue Lips. Hutný elektro-popový zvuk a upřímné texty o lásce, vztazích a sexu jsou kombinací, která dělá z Tove Lo jednu z nejzajímavějších popových zpěvaček posledních let.