Knižní tipy nakladatelství Slovart – umění, superhrdinové a Stephen Hawking

107

Nakladatelství Slovart opět vydalo řadu vynikajících knih a my si některé z nich nenechali ujít. Zaujala nás obrazová kniha o superhrdinech, životopis fyzika Stephena Hawkinga a překrásné knihy o Bauhausu a Andy Warholovi. 

Stephen Hawking – Paměti o přátelství a fyzice 

Stephen Hawking  byl jedním z nejvýznamnějších fyziků naší doby, který ovlivnil životy milionů lidí. Fyzik a spisovatel Leonard Mlodinow ve své nové knize nabízí unikátní a nanejvýš osobní portrét jedinečného muže, s nímž téměř dvě desetiletí spolupracoval na různých knihách a se kterým ho pojilo vřelé přátelství. Setkáváme se s Hawkingem jako s géniem, který se zaměřuje na odhalení záhad vesmíru a nakonec formuluje průkopnickou teorii černých děr, jež znovu rozvíří vody kosmologie a odkryje zcela nové cesty fyzikům zkoumajícím původ vesmíru. 

Setkáváme se také s Hawkingem jako kolegou, jemuž jeho vážná nemoc umožňuje  komunikovat rychlostí šest slov za minutu, ale nikdy nezapomene do těchto rozhovorů začlenit i humor. A setkáváme se s Hawkingem také jako s přítelem, který toho dokáže tolik říct pouhým úsměvem nebo jen zvednutým obočím. 

Příběh hlubokého přátelství, který má čtenář před sebou, vás naučí mnohé nejen o povaze a užitečnosti fyziky, ale také o životě a schopnostech lidí překonat ty nejtěžší překážky. 

Radim Kopáč, Jakub Šofar – Praha jinak

Praha jinak. Praha „jinohledem“. Praha poskládaná jako noviny z éry mezi dvěma válkami. Dramaticky i vesele. Informačně a zábavně. Slovem i obrazem. Kolážovaný dokument doby, kdy se dělaly moderní česko(slovenské) dějiny. Co se tehdy o městě psalo, co se tady dělo, jak se měnila řeč, jak se měnila vizualita míst? To všechno přehledně ve dvanácti třaskavě nabitých kapitolách: první strana, z domova, ze zahraničí, ze společnosti, kultura, sport, zdraví, zábava, móda, černá kronika, inzerce – a samozřejmě literární příloha. A spíš než středem jede tahle kniha po okrajích, po výjimkách, po periferii. Prostě jinak. Poznejte jak! 

DC – Absolutně všechno, co musíte vědět 

Kniha jako stvořená pro milovníky komiksů je plná hrdinů. Zjistíme zde fakta a celou řadu zábavných, poučných i osvětlujících informací o vesmíru DC. Věděli jste, že Supergirl kdysi zachránila Supermana tím, že odnesla do vesmíru meteorit ze zeleného kryptonitu? A že Aquaman dokáže ovládat takřka všechny smrtonosné vodní tvory s výjimkou piraní? O Hrdinech z Ligy spravedlnosti asi není třeba příliš mluvit – chrání svět před tvorem Starro (obrovská mimozemská hvězdice), protože ovládá mysl! 

Klaus Honnef – Warhol 

Andy Warhol je čelný představitel popartového hnutí. Tento kreativní a kritický pozorovatel americké společnosti dokázal najít ty správné klíče k tak aktuálním tématům, jako jsou spotřeba, materialismus, média a celebrity. 

Dělal reklamy, potisky předmětů běžné spotřeby, komiksy, portrétoval nejslavnější tváře Hollywoodu, a tím vším přispěl k radikálnímu přehodnocení toho, co je a není umělecké dílo. 

Právě díky Warholovi se plechovka Campbellovy polévky a láhev coca-coly staly objekty se stejnou uměleckou hodnotou jako předměty na klasických zátiších. 

Tato kniha přináší vhled do Warholova rozsáhlého a pestrobarevného životního díla, které do umění vneslo taková témata jako bydlení, výroba a konzum, a tak zcela přehodnotilo pojetí „vysokého“ a „nízkého“ umění. 

Magdalena Droste – Bauhaus

Výtvarná škola Bauhaus se zrodila v krátkém meziválečném období a působila 14 let. Za tu dobu se jí však podařilo zcela proměnit tvář moderny. Přinesla odvážné umělecké vize a novátorské propojení klasického umění, řemesla a techniky, to vše napříč nejrůznějšími druhy umění, jako je malba, sochařství, design, architektura, film, fotografie, textil, keramika, divadlo a umělecké instalace. 

Kniha představuje průkopnickou činnost této školy, a to jak v rámci modernistického hnutí, tak na poli vzdělávání. Svoboda kreativního vyjádřenía smělé ideje se tu spojily, aby vedly k funkčním a krásným výtvorům.