Pět tipů na letní čtení

175

Plavky, voda a relax. Není nic lepšího než být v létě někde na pláži a úplně vypnout. Pořád se mezi námi ale najdou tací, kteří jen tak vypnout neumí a už se natahují po mobilu, aby vyřídili pár mailů, zkontrolovali Facebook nebo Instagram anebo napsali pár kamarádům, jestli se také nechtějí přidat. Zkuste letos zahodit mobil a vzít si s sebou knihu. V ní můžete najít jak vytoužený klid, tak i super dobrodružství a na čas možná také nové přátele.

V létě se nabídka letních romantických knih na lidi valí stejnou rychlostí, jakou gepard útočí na gazelu. Výběr je tak opravdu široký a každý si dokáže podle recenzí vybrat, zda danou knihu chce, nebo nechce číst. Seznam mého výběru nebude zcela obvyklý, ale zato půjde o skvělé tituly, které zklidní vaši mysl a po jejich přečtení si budete jistí, že život je prostě nádherný.

Kroniky prachu – Lin Rina

Někdy nás ta moderní doba a zejména moderní seznamování na online seznamkách může zmáhat. Zkuste se proto vrátit a ponořit se do 19. století, kde všechno bylo jinak. Muži se ženám dvořili, ženy naopak mužům posílaly přes půlku místnosti nesmělé úsměvy …anebo také ne. Kroniky prachu jsou dlouhým románem vypovídajícím o tom, jak se jedna slečna rozhodla své šlechtické kořeny nechat za sebou a zkusit pracovat. Místo knihovnice není tak úžasné, jak si sama myslela, a ještě do toho má za zády neustále rozčíleného šéfa, který ji očividně nemá úplně v lásce a ona mu jeho chování oplácí stejnou měrou. Má tahle bichle o 500 stranách šanci udržet vaši pozornost pouze na rozporech těchhle dvou? Už teď vám mohu říct, že jistojistě má, ale jen v případě, že máte rádi hate to love romantiku, a to skutečně, ale skutečně pomalou. Nečekejte žádnou červenou knihu, vždyť to by se k 19. století ani neslušelo. Jde tu o emancipaci žen, o vydobytí si svého místa v lepší společnosti, jde o to skutečně žít a jen tak mimochodem se k tomu připlete trochu lásky.

Instant karma – Marissa Meyer

Zatím ještě zůstaneme u hate love, protože kdo by ji nemiloval? Tentokrát jsou to ale především vody young adult, jelikož celý děj sleduje dva studenty. To však nebrání ničemu, aby si tuhle pohodovou knihu, kterou přečtete na jeden zátah při opalování, přečetl jakýkoliv dospělý. Hlavní hrdinové Prudence a Quint se nemohou více lišit. Ona je úplným stereotypem šprta s vysokými ambicemi a Quint je typický třídní flákač. Nejspíš je už teď jasné, že mezi těmahle dvěma to bude jiskřit na všechny strany, co ale nevíte, je, že kniha má i jeden super magický prvek. Prudence totiž umí na kohokoliv přivolat karmickou odplatu. No a kdo by tohle nechtěl? Občas vám Prudence nejspíš poleze na nervy, ale to se postupem času bude měnit s tím, jak bude poznávat Quinta. Víc vám už neprozradím, jen to, že se u téhle knihy budete vážně bavit a zároveň potutelně usmívat.

Rande na balkoně – Felicia Kingsley

Ano, ještě pořád jsme u romantiky, protože té není nikdy dost. Felicia přišla s knihou Rande na balkoně v době koronaviru. Ničeho se ale nebojte, protože v tomhle případě se budete královsky bavit. Autorka popisuje velmi dobře, jak probíhala první vlna koronaviru v Itálii a jak to nesla její hlavní hrdinka Didi. Ta bohužel uvízla v domě svých rodičů, kde už dávno dlouhodobě nebydlí. Zároveň v jejich velmi malém bytě bydlí její sestra, a ještě jeden z prarodičů. Kde ale najít klid, když je úplný zákaz vycházení? Aspoň na tom balkoně je ticho. Ve vedlejším bytě zase trpí Alex se svojí bývalou přítelkyní a stejně jako Didi i jeho touha po troše klidu ho zažene na balkon, a tak se nakonec oba potkávají. Frustrovaní svým nenadálým uvězněním nachází radost právě v tzv. sedánkách na balkoně, ze kterých se postupem času začíná stávat něco víc. Tahle útlá kniha o necelých 200 stranách se vám pomalu vleze i do kapsy a kombinace romantiky a humoru je pro vaši případnou depresivní náladu doslova vražedná kombinace.

Úzkosti a jejich lidé – Fredrik Backman

Název této knihy nemusí zrovna navodit příslib odpočinkových dnů při jejím čtení, opak je však pravdou. Kdo už má za sebou Backmanovu tvorbu, ví, že autor sice píše o lidských životech, které nemusí být úplně ty nejšťastnější, jeho styl však čtenáře dostává do tak meditativního stavu, že je těžké nemít během čtení plnou hlavu otázek. Ničeho se ale nemusíte bát, veškeré jeho knihy budete dočítat s klidem na duši. Mým doporučením jsou nicméně Úzkosti a jejich lidé právě proto, že i tady se často zasmějete. Je to bláznivá komedie, která zahrnuje bandu rukojmích, kteří jsou zajati na prohlídce bytu. Lupič, který skupinku zajal, se spolu s ní zamkl uvnitř bytu, odkud není bezpečného úniku ani pro něj ani pro zajaté. Tady začíná zábavné a někdy i politováníhodné sledování všech účastníků a jejich vztahu k sobě navzájem. Čtenář má také možnost nahlédnout na úplně druhou stranu, a to na stranu vyšetřujících policistů, kteří se s lupičem snaží vyjednávat. Celý příběh je retrospektivou, takže už na začátku víme, že policie lupiče nedopadla a vy stejně jako oni můžete poslouchat výpovědi všech zúčastněných a snažit se dopátrat toho, kdo se skrýval za tmavou punčochou.

Ten, koho přece znám – Mike Gayle

Posledním tipem nebude ani romantika ani komedie. Tahle kniha je o přátelství, o přátelství tak velkém, že ani konec světa by ho nezlomil. Hlavními hrdiny jsou Danny Allen a James DeWitt, kteří byli kdysi premianty školy. Život je však zavál tam, kde by někdejší premiant nikdy nechtěl skončit. Oba dva se totiž po nezměrně dlouhé době potkají v pečovatelském domě. Jeden je zdejším zaměstnancem a druhý se stává pacientem. Setkání po letech může být znepokojivé, a to mnohonásobně více, pokud se člověk ocitne v ne zcela lichotivé pozici. Ani jeden však nebyl na tom správném místě, aby se druhému mohl vysmívat, a tak postupně vznikalo nekonečné přátelství. Občas sem tam zakázané vycházky na pivo, občas výčitky a křik a přesto. Oba dva byli na dně, ale spolu se od něj dokázali odrazit a dostat zpět nad hladinu. I když se tato kniha může zdát jako ohraným klišé, rozhodně tomu tak není. Pohladí vás po duši a s klidným srdcem ji rozhodně budete doporučovat vašim přátelům.