- Reklama -

Po delší odmlce přinášíme čtvrtý díl našich seriálových tipů. Opět vám doporučíme jak novinky, tak i starší tituly.

 

The Handmaid’s Tale (Autor fotografie: George Kraychyk/Hulu, pressroom HBO)

 

61. Divorce

Divorce (v češtině Rozvod) je novým počinem stanice HBO a byla odvysílaná už celá první řada. V hlavní roli se představuje hlavní hvězda Sexu ve městě, Sarah Jessica Parker. Žije v manželství se dvěma dětmi a manželem, kterého ztvárňuje Thomas Haden Church. Úvodní díl seriálu je oslavou padesátých narozenin kamarádky ústředního manželského páru, kde dojde k ostré výměně názorů mezi oslavenkyní a jejím manželem.

Sarah Jessica si po této oslavě uvědomí, že je nejvyšší čas přehodnotit svůj život a prvním krokem je rozvod s Thomasem Churchem. Ten s tím nesouhlasí a pár začne rozvod vyřizovat poněkud bizarním způsobem, ačkoliv je možné, že i tohle se děje v reálném světě (naštěstí tuto zkušenost nemám). Sarah Jessica Parker v sobě bohužel nezapře Carrie Bradshaw a tmavé líčení s černými linkami jí opravdu nesluší, ale Rozvod je i tak kvalitním seriálem. Emoce, vtip, určitá dávka zloby a skvělý herecký výkon Thomase Hadena Churche coby zhrzeného manžela. Seriál pravděpodobně zaujme spíše ženy.

 

 

62. Taboo

Tom Hardy opět ve vrcholné formě. Coby James Delany se po několika letech vrací z Afriky do Anglie na pohřeb svého otce, který mu v závěti zanechal území Nootka, o které má však zájem jak britská, tak i americká vláda. Většina lidí Delanyho odsuzuje, považuje ho za špinavého negra a odvrací se od něj pryč. James se však svého dědictví nehodlá vzdát a postaví se všem institucím i dalším nepřátelům. Zároveň si přijel i pro svou sestru, se kterou měl kdysi milostný poměr a jejich láska stále přetrvává.

Na postavě, kterou Hardy ztvárňuje, je fascinující jeho stoický klid, ať se děje cokoliv. Seriálem mnohokrát z jeho úst zazní pouze „Hmmmmmm…“, což nenechá v klidu nejednu dámu. A to se nebudu raději rozepisovat o tom, jak se herec svlékl donaha. Franka Potente v roli majitelky bordelu potěšila, zvlášť, když našemu miláčkovi Hardymu pomáhala. Prvních osm epizod je za námi, tvůrci oznámili, že chystají i druhou sérii, takže nám nezbývá nic jiného, než se těšit na další Jamesova dobrodružství.

 

 

63. The Handmaid’s Tail

Nový seriál z produkce HBO. Ke zhlédnutí jsou zatím čtyři díly z deseti, ale už nyní mohu říct, že se jedná o mimořádně povedený počin. Umíte si představit, že ze dne na den převezmou nadvládu nad světem muži, ženy jsou okamžitě vyhozeny z práce a jsou jim zmrazeny účty? Přestanou se rodit děti, ženy se dělí na ty plodné a neplodné. Ty neplodné jsou buď poslány sbírat toxický odpad, nebo pracují jako služky u svých Velitelů a jejich manželek. Ty plodné slouží jako rodičky dětí opět pro své Velitele a jejich neplodné ženy.

Musí podstoupit absurdní pohlavní styk a jakmile dítě porodí a odkojí ho, je předáno Velitelově ženě a dívka je poslána do další rodiny, kde se celý proces musí opakovat. Pokud neotěhotní, vina se dává pouze a jenom jí a je za to ztrestána. Říct o muži, že je neplodný, je zakázáno (ač řada mužů neplodných skutečně je). Homosexualita je trestný čin, který se trestá buď smrtí, nebo zohyzděním genitálií. Syrový seriál podle románu Margaret Atwood, u kterého se nebudete rozhodně cítit komfortně, ale přesto nebudete moci od obrazovky odtrhnout oči.

 

 

64. The Childhood’s End

Třídílná sci-fi minisérie, ideální na sobotní večer. Nad několika velkými městy po celém světě se objeví mimozemské lodě a vyšlou informaci, že přijely lidstvo zachránit. Přestanou války, skončí veškeré konflikty, lidé začnou žít v perfektní harmonii. Všechny nemoci jsou léčitelné, všeho je dostatek, ze Země se stává ráj. Ne každý se však s novým světem dokáže smířit – velkými odpůrci jsou například lidé věřící v Boha.

Vytrácí se kultura, věda i vzdělávání. Opravdu je tu mimozemská civilizace proto, aby lidstvo zachránila? Bude ráj na Zemi nekonečný, nebo je to jen začátek konce? Řeknu dvě jména, která by vás měla o kvalitě tohoto malého počinu přesvědčit. Arthur C. Clarke, podle jehož knihy je seriál natočen. A Charles Dance (ano, jak už jsem zmiňovala v předchozích dílech našich seriálových tipů, Charles je starej Lannister z Hry o trůny), který má na sobě epický kostým a zastupuje mimozemšťany.

 

 

65. Trpaslík

Šestidílná komedie o tom, co s lidmi udělá jeden malý sádrový trpaslík, který plní přání. Blonďatý klouček chce být černošským rapperem, frustrovaná strhaná mamina si přeje být neodolatelná a zkrachovalec s věčnýma depkama, který se neustále pokouší o sebevraždu, chce mít v životě štěstí. Herci své role zvládli skvěle, hláškami je seriál protkaný od začátku do konce a korunu tomu nasazuje Josef Abrhám, který hraje senilního dědečka a jeho oblíbená věta „Bude kaše?“ jednoho dne vstoupí do dějin. Seriál můžete zhlédnout v archivu České televize na www.ivysilani.cz.

 

 

66. Kitchen Confidential

Milovníci gastronomie, kuchaři, číšníci a dámy, kterým připadá Bradley Cooper sexy, budou ve svém živlu. Seriál natočený podle knihy světoznámého kuchaře Anthonyho Bourdaina Důvěrnosti z kuchyně. Je to vtipné, je to milé a my, co máme ke gastronomii blízko, jsme řadu podobných situací možná zažili na vlastní kůži. Výborná oddychovka, ale pozor! Než se začnete dívat, uvařte si něco dobrého, protože se vám budou sbíhat sliny!

 

 

67. Breaking Bad

Seriál Breaking Bad je už starší záležitostí, je ukončený, ale je tak skvělý, že by byl hřích jej do tipů nezahrnout. Jak se spořádaný otec rodiny Walter White, konzervativní učitel chemie, spojí se svým bývalým, věčně sjetým studentem a stane se z něj drogový král? Jak se z hodného chlapíka od vedle stane chladnokrevný byznysmen, který se nebojí postavit i drogovému kartelu? A co když je jeho švagr agent z protidrogového?

Bryan Cranston ve své životní roli. To, jakým způsobem se jeho postava mění a jak její chování a přístup graduje, je takřka neuvěřitelné. A Aaron Paul nezůstává pozadu. Pokud jste tento seriál ještě neviděli, vyhraďte si na něj celý víkend, protože jakmile ho jednou rozkoukáte, nedá vám šanci vypnout televizi, dokud se nedostanete k závěrečné scéně z posledního dílu.

 

 

68. Better Call Saul

Spin–off k Breaking Bad. Jedna z vedlejších postav seriálu Breaking Bad, výstřední právník Saul Goodman, dostává v Better Call Saul hlavní roli. Sledujeme jeho příběh o tom, jak se stal právníkem a jak se dostal z malinké kanceláře v nehtovém studiu k vlastnímu bodyguardovi a kanceláři, která zastupovala Waltera Whitea. Potkáváme zde řadu dalších postav z Breaking Bad, Saul je stále stejně výstřední i zábavný a neustále se pohybuje na hraně zákona, kličkuje mezi různými právními skulinami a nedá si pokoj, dokud se mu to nevymstí.

 

 

69. Ballers

Seriál Hráči od scénáristy Stevea Levinsona zkoumá životy skupiny současných i bývalých hráčů amerického fotbalu. Dwayne Johnson se představí v hlavní roli někdejší fotbalové hvězdy Spencera Strasmorea. Mezi další postavy patří vždy dobře naložený Charles, který ukončil kariéru vrcholového sportovce a hledá nové uplatnění; soutěživý a duchovně založený Ricky, současná senzace amerického fotbalu; finanční poradce Joe, který se zoufale snaží zapadnout; agent špičkových sportovců Jason; profesionální fotbalista Vernon, pro něhož je v životě nejdůležitější rodina; bývalá manželka špičkového atleta Julie; sportovní reportérka Stephanie Michaelsová, která je zamilovaná do Spencera, a vdova po jednom ze Spencerových nejbližších přátel, Tina. Pozlátko bohatých lidí, mejdany, ne úplně bystří sportovci a The Rock zaručují příjemnou a oddychovou zábavu.

 

 

70. Atlanta

Vzestup rapové hvězdy, gangy, vyřizování účtů přes sociální sítě, černý Justin Bieber. Povedené postavy i dialogy a hudba. Hodně hudby.

 

 

71. And Then There Were None

Seriál na motivy slavné knihy Deset malých černoušků Agathy Christie. Deset osob je pozváno na ostrov na sídlo významné rodiny. Zde na ně čekají dva podivní sluhové a večírek. Hostitelé se však na večírku neobjeví, zato se spustí gramofon a začne oslovovat každého z hostů a připomínat mu závažné hříchy z minulosti. Jak čas plyne, začnou postavy jedna po druhé umírat. Začíná boj o přežití. Ano, vím, že už je to trochu ohrané, ale opět tu máme Charlese Dance, který celou minisérii pozdvihuje na vyšší úroveň.

 

 

72. Mozart in the Jungle

Myslíte si, že lidé, kteří se věnují vážné hudbě, jsou nudní? Mozart in the Jungle vás přesvědčí, že tomu tak není. Je libo sex, halucinogenní drogy, mladého a překrásného dirigenta, který se bouří všem konvencím a k tomu nádhernou hudbu? Nechte se unést skvělým hereckým výkonem Gaela Garcíi Bernala v roli maestra a spokojeně relaxujte. A pozor na bránici, bude vás nejspíš bolet!

 

 

73. Narcos

Pablo Escobar byl v 80. letech nejobávanějším, největším a nejbrutálnějším zločincem, měl pod palcem celou Kolumbii a trh s kokainem, vydělával desítky milionu dolarů denně a důsledky jeho činnosti nemají dodnes konkurekci. Netflix bravurně zpracoval jeho život do dvou sérií, počínaje jeho vzestupem, dále jeho kariérním vrcholem a jeho smrtí konče.

Seriál je natočen jak z pohledu samotného Escobara, tak i agentů FBI, kteří se ho snažili dopadnout. Zajímavostí je, že Escobarův syn Juan Pablo Escobar (nechal se přejmenovat na Sebastiána Marroquína ze zřejmých důvodů) poskytl brazilskému deníku Estadão rozhovor, ve kterém tvrdí, že tvůrci seriálu život jeho otce překroutili a udělali z něj senzaci. Ať už je to, jak chce, scénáři se nedá nic vytknout a hereckým výkonům už vůbec ne.

 

74. Fargo

Pochmurná, satirická detektivka. Černý humor. Zatímco v první sérii svůj herecký koncert předvedl Billy Bob Thornton, druhá série jeho výkon doslova shazuje. Příběh o tom, jak všude stříká krev, jak se Kirsten Dunst (která mimochodem předvádí neskutečně skvělý herecký výkon) rozhodne nechat v řeznictví pomlet chlápka na fašírku, šerif nahání místní gang a Indián Hansee má stále stejný výraz v obličeji, skoro jako Chuck Norris. A pak přiletí UFO. Je to tak bizarní, až je to geniální. Momentálně je v plném proudu série třetí, zatím jsem ji neměla možnost zhlédnout, ale vzhledem k tomu, co nám zatím bylo naservírováno, očekávám opět 100% kvalitu.

 

 

75. The Knick

Knick: Doktoři bez hranic je dramatický seriál z produkce Cinemaxu od oscarového režiséra Stevena Soderbergha. Odehrává se v centrálním New Yorku roku 1900 a soustředí se na legendární nemocnici Knickerbocker Hospital, kde na začátku dvacátého století pokrokoví lékaři, zdravotní sestry a všechen ostatní personál posouvali hranice medicíny v době, kdy úmrtnost lámala rekordy a antibiotika neexistovala.

Clive Owen ztvárňuje hlavní roli doktora Johna Thackeryho, skvělého chirurga, jenž je průkopníkem nových metod v oboru, navzdory své vážné závislosti na kokainu. Thackery vede tým lékařů, který zahrnuje jeho chráněnce Dr. Everetta Gallingera, mladého Dr. Bertieho Chickeringa a Algernona Edwardse, nadějného chirurga, který byl Thackerymu nedávno vnucen. Steven Soderbergh si před divákem servítky rozhodně nebere a Clive Owen se pro hlavní roli narodil. Filmařská lahůdka, syrová podívaná, která bude slabším povahám zřejmě činit problém.

 

 

76. The Crown

Nebaví vás historické seriály? Možná změníte názor. Alžběta II. je nejdéle vládnoucí britskou panovnicí. Seriál mapuje její život od chvíle, kdy byla mladou a nezkušenou dívkou. Nechybí politické machinace, intriky, těžká rozhodnutí, která musela učinit. Seriál se pyšní naprosto úchvatnou výpravou, každý díl vás vtáhne do děje a vzbudí ve vás řadu emocí. Jedenáct hvězd z deseti. A to historické záležitosti taky dvakrát nemusím.

 

 

77. Daredevil

Marvel potkává Netflix a vzniká z toho překrásný počin. Hell’s Kitchen, ne příliš oblíbená čtvrť, kde o kriminalitu není nouze, ale žije zde i řada obyčejných NewYorčanů. Krutý král podsvětí versus slepý advokát, jehož ostatní smysly jsou však mnohem silnější. Matt Murdock, kterého ztvárnil Charlie Cox, se v masce vydává do boje se zločinem.

 

 

78. Horace & Pete

Americké komediální drama odehrávající se ve 100 let starém baru v Brooklynu, který vedou Horace a Pete, jejich synové, synové jejich synů a synové synů jejich synů. Autorem všech epizod je komik Louis C. K., který hraje i jednu z hlavních rolí, zdatně mu sekunduje Steve Buscemi.

 

 

79. The White Princess

Výpravné historické drama Bílá princezna, natočené podle románu Philippy Gregoryové, vypráví příběh o moci, rodině, lásce a zradě, ve kterém můžeme sledovat jedno z nejbouřlivějších období britské historie unikátním pohledem žen. Manželství mezi Alžbětou z Yorku (Jodie Comer) a králem Jindřichem VII. (Jacob Collins-Levy) oficiálně znamenalo ukončení válek růží, ale reálná bitva o trůn ještě zdaleka neskončila.

 

 

80. Queer as Folk

Další seriál zasazený do gay komunity. Brian miluje sex, který si dopřává vždy a všude. Zaplete se s nezletilým a nezkušeným studentem Justinem a netuší, že z toho bude víc než známost na jednu noc. Michael v práci tají svou orientaci, ale v noci žije mnohem zajímavější život. Emmett holduje virtuálnímu sexu a po planém poplachu s pozitivním testem na HIV se rozhodne stát heterosexuálem. Ted po drogovém deliriu rázně přehodnotil svoje priority. A Lindsay a Melanie, které mají dítě s Brianem, jsou vždy po ruce s ramenem na vyplakání a s teplou večeří…