Po delší odmlce přinášíme čtvrtý díl našich seriálových tipů. Opět vám doporučíme jak novinky, tak i starší tituly.

The Handmaid’s Tale (Autor fotografie: George Kraychyk/Hulu, pressroom HBO)

61. Divorce

Divorce (v češtině Rozvod) je novým počinem stanice HBO a byla odvysílaná už celá první řada. V hlavní roli se představuje hlavní hvězda Sexu ve městě, Sarah Jessica Parker. Žije v manželství se dvěma dětmi a manželem, kterého ztvárňuje Thomas Haden Church. Úvodní díl seriálu je oslavou padesátých narozenin kamarádky ústředního manželského páru, kde dojde k ostré výměně názorů mezi oslavenkyní a jejím manželem.

Sarah Jessica si po této oslavě uvědomí, že je nejvyšší čas přehodnotit svůj život a prvním krokem je rozvod s Thomasem Churchem. Ten s tím nesouhlasí a pár začne rozvod vyřizovat poněkud bizarním způsobem, ačkoliv je možné, že i tohle se děje v reálném světě (naštěstí tuto zkušenost nemám). Sarah Jessica Parker v sobě bohužel nezapře Carrie Bradshaw a tmavé líčení s černými linkami jí opravdu nesluší, ale Rozvod je i tak kvalitním seriálem. Emoce, vtip, určitá dávka zloby a skvělý herecký výkon Thomase Hadena Churche coby zhrzeného manžela. Seriál pravděpodobně zaujme spíše ženy.

62. Taboo

Tom Hardy opět ve vrcholné formě. Coby James Delany se po několika letech vrací z Afriky do Anglie na pohřeb svého otce, který mu v závěti zanechal území Nootka, o které má však zájem jak britská, tak i americká vláda. Většina lidí Delanyho odsuzuje, považuje ho za špinavého negra a odvrací se od něj pryč. James se však svého dědictví nehodlá vzdát a postaví se všem institucím i dalším nepřátelům. Zároveň si přijel i pro svou sestru, se kterou měl kdysi milostný poměr a jejich láska stále přetrvává.

Na postavě, kterou Hardy ztvárňuje, je fascinující jeho stoický klid, ať se děje cokoliv. Seriálem mnohokrát z jeho úst zazní pouze „Hmmmmmm…“, což nenechá v klidu nejednu dámu. A to se nebudu raději rozepisovat o tom, jak se herec svlékl donaha. Franka Potente v roli majitelky bordelu potěšila, zvlášť, když našemu miláčkovi Hardymu pomáhala. Prvních osm epizod je za námi, tvůrci oznámili, že chystají i druhou sérii, takže nám nezbývá nic jiného, než se těšit na další Jamesova dobrodružství.

63. The Handmaid’s Tail

Nový seriál z produkce HBO. Ke zhlédnutí jsou zatím čtyři díly z deseti, ale už nyní mohu říct, že se jedná o mimořádně povedený počin. Umíte si představit, že ze dne na den převezmou nadvládu nad světem muži, ženy jsou okamžitě vyhozeny z práce a jsou jim zmrazeny účty? Přestanou se rodit děti, ženy se dělí na ty plodné a neplodné. Ty neplodné jsou buď poslány sbírat toxický odpad, nebo pracují jako služky u svých Velitelů a jejich manželek. Ty plodné slouží jako rodičky dětí opět pro své Velitele a jejich neplodné ženy.

Musí podstoupit absurdní pohlavní styk a jakmile dítě porodí a odkojí ho, je předáno Velitelově ženě a dívka je poslána do další rodiny, kde se celý proces musí opakovat. Pokud neotěhotní, vina se dává pouze a jenom jí a je za to ztrestána. Říct o muži, že je neplodný, je zakázáno (ač řada mužů neplodných skutečně je). Homosexualita je trestný čin, který se trestá buď smrtí, nebo zohyzděním genitálií. Syrový seriál podle románu Margaret Atwood, u kterého se nebudete rozhodně cítit komfortně, ale přesto nebudete moci od obrazovky odtrhnout oči.

64. The Childhood’s End

Třídílná sci-fi minisérie, ideální na sobotní večer. Nad několika velkými městy po celém světě se objeví mimozemské lodě a vyšlou informaci, že přijely lidstvo zachránit. Přestanou války, skončí veškeré konflikty, lidé začnou žít v perfektní harmonii. Všechny nemoci jsou léčitelné, všeho je dostatek, ze Země se stává ráj. Ne každý se však s novým světem dokáže smířit – velkými odpůrci jsou například lidé věřící v Boha.

Vytrácí se kultura, věda i vzdělávání. Opravdu je tu mimozemská civilizace proto, aby lidstvo zachránila? Bude ráj na Zemi nekonečný, nebo je to jen začátek konce? Řeknu dvě jména, která by vás měla o kvalitě tohoto malého počinu přesvědčit. Arthur C. Clarke, podle jehož knihy je seriál natočen. A Charles Dance (ano, jak už jsem zmiňovala v předchozích dílech našich seriálových tipů, Charles je starej Lannister z Hry o trůny), který má na sobě epický kostým a zastupuje mimozemšťany.

65. Trpaslík

Šestidílná komedie o tom, co s lidmi udělá jeden malý sádrový trpaslík, který plní přání. Blonďatý klouček chce být černošským rapperem, frustrovaná strhaná mamina si přeje být neodolatelná a zkrachovalec s věčnýma depkama, který se neustále pokouší o sebevraždu, chce mít v životě štěstí. Herci své role zvládli skvěle, hláškami je seriál protkaný od začátku do konce a korunu tomu nasazuje Josef Abrhám, který hraje senilního dědečka a jeho oblíbená věta „Bude kaše?“ jednoho dne vstoupí do dějin. Seriál můžete zhlédnout v archivu České televize na www.ivysilani.cz.

66. Kitchen Confidential

Milovníci gastronomie, kuchaři, číšníci a dámy, kterým připadá Bradley Cooper sexy, budou ve svém živlu. Seriál natočený podle knihy světoznámého kuchaře Anthonyho Bourdaina Důvěrnosti z kuchyně. Je to vtipné, je to milé a my, co máme ke gastronomii blízko, jsme řadu podobných situací možná zažili na vlastní kůži. Výborná oddychovka, ale pozor! Než se začnete dívat, uvařte si něco dobrého, protože se vám budou sbíhat sliny!

67. Breaking Bad

Seriál Breaking Bad je už starší záležitostí, je ukončený, ale je tak skvělý, že by byl hřích jej do tipů nezahrnout. Jak se spořádaný otec rodiny Walter White, konzervativní učitel chemie, spojí se svým bývalým, věčně sjetým studentem a stane se z něj drogový král? Jak se z hodného chlapíka od vedle stane chladnokrevný byznysmen, který se nebojí postavit i drogovému kartelu? A co když je jeho švagr agent z protidrogového?

Bryan Cranston ve své životní roli. To, jakým způsobem se jeho postava mění a jak její chování a přístup graduje, je takřka neuvěřitelné. A Aaron Paul nezůstává pozadu. Pokud jste tento seriál ještě neviděli, vyhraďte si na něj celý víkend, protože jakmile ho jednou rozkoukáte, nedá vám šanci vypnout televizi, dokud se nedostanete k závěrečné scéně z posledního dílu.

68. Better Call Saul

Spin–off k Breaking Bad. Jedna z vedlejších postav seriálu Breaking Bad, výstřední právník Saul Goodman, dostává v Better Call Saul hlavní roli. Sledujeme jeho příběh o tom, jak se stal právníkem a jak se dostal z malinké kanceláře v nehtovém studiu k vlastnímu bodyguardovi a kanceláři, která zastupovala Waltera Whitea. Potkáváme zde řadu dalších postav z Breaking Bad, Saul je stále stejně výstřední i zábavný a neustále se pohybuje na hraně zákona, kličkuje mezi různými právními skulinami a nedá si pokoj, dokud se mu to nevymstí.

69. Ballers

Seriál Hráči od scénáristy Stevea Levinsona zkoumá životy skupiny současných i bývalých hráčů amerického fotbalu. Dwayne Johnson se představí v hlavní roli někdejší fotbalové hvězdy Spencera Strasmorea. Mezi další postavy patří vždy dobře naložený Charles, který ukončil kariéru vrcholového sportovce a hledá nové uplatnění; soutěživý a duchovně založený Ricky, současná senzace amerického fotbalu; finanční poradce Joe, který se zoufale snaží zapadnout; agent špičkových sportovců Jason; profesionální fotbalista Vernon, pro něhož je v životě nejdůležitější rodina; bývalá manželka špičkového atleta Julie; sportovní reportérka Stephanie Michaelsová, která je zamilovaná do Spencera, a vdova po jednom ze Spencerových nejbližších přátel, Tina. Pozlátko bohatých lidí, mejdany, ne úplně bystří sportovci a The Rock zaručují příjemnou a oddychovou zábavu.

✱ Pokračování na další stránce…