10 tipů na filmy a dokumenty pro milovníky gastronomie

6554

Milujete jídlo? To vám jedině schvalujeme. A baví vás sledovat filmy a pořady o jídle? To vám schvalujeme ještě víc. V tomto článku vám doporučíme deset filmů a pořadů, které pohladí žaludek nejednoho gurmána a nebojte se; Prostřeno!, Láďu Hrušku ani Babicovy dobroty v našem výběru rozhodně nenajdete.

1BIZZARE FOOD WITH ANDREW ZIMMERN

Andrew Zimmern se zajímá o vyhledávání nových, cizích a neobvyklých jídel. Cestuje po celém světě a v každé zemi ochutnává speciality, které by běžný turista do úst nedal. Divákům přibližuje historii, chutě i zvyky jednotlivých národů a musíme přiznat, že ač v úvodu článku píšeme, že námi doporučované pořady pohladí žaludek, tohle je jen pro otrlé. Zimmern musí mít zažívací ústrojí ze železa, protože to, co je schopen dát do úst, pokousat a spolknout, aniž by hnul brvou, to chce mimořádnou odvahu a odolnost. Na druhou stranu je pořad velmi poučný, divák si rozšíří obzory o stravovacích zvycích lidí kolem celého světa a co my víme – na druhé straně kontinentu může někdo kroutit hlavou nad naší vepřovou pečení se špekovým knedlíkem a kysaným zelím.

2BAR RESCUE

Jon Taffer, světoznámý restaurační a barový konzultant, sdílí své profesionální zkušenosti a radí, jak provozovat úspěšný podnik.

3THE MIND OF A CHEF

Šéfkuchař David Chang spolu se svými kuchařskými přáteli objevuje, přibližuje, ochutnává a užívá si jídla ze všech koutů světa.

4HELL’S KITCHEN

Gordon Ramsay postrach všech kuchařů. Soutěž profesionálů, kteří se na několik týdnů zavřou do restaurace Hell’s Kitchen a ve dvou týmech bojují o výhru, kterou je obvykle pozice šéfkuchaře v jednom z Ramsayho nových podniků. Reality show, kdy vidíme rivalitu jednotlivých soutěžících, hádky, intriky… Zde je otázka, jak moc jsou tyto scény reálné a jak moc nahrané. Zajímavější jsou záběry z kuchyně, kdy týmy vaří pro reálné hosty a Gordon Ramsay se s nikým rozhodně nemazlí. Zde není prostor pro sebemenší chybu, Ramsay nikdy neservíruje špatně připravené jídlo…

5ANTHONY BOURDAIN: NO RESERVATIONS

Známý a svérázný šéfkuchař Anthony Bourdain jezdí po celém světě, ochutnává místní jídla a divákovi servíruje život lidí ve všech možných koutech světa. Dělá to velmi osobitě; nečekejte oceněné restaurace ani ten nejdražší kaviár. Seznámíte se s obyčejnými lidmi a jejich tradicemi. V díle z České republiky se Bourdain podíval mimo jiné i na českou zabijačku!

6JIRO DREAMS OF SUSHI

Milovníci sushi, zpozorněte! Skvělý dokument ukazuje cestu k úspěchu vyhlášené michelinské japonské restaurace. Preciznost, věhlasná japonská pracovitost, pokora, mimořádný zážitek při poslechu pravidelného kontaktu nabroušeného nože s prkénkem a neuvěřitelné charisma sushimastera Jira, kterému je přes osmdesát let… To vše vás chytne za srdce a pokud jste sushi ještě nikdy nejedli, pravděpodobně začnete na internetu hledat nejbližší (a dobře hodnocený) sushi bar, abyste tuto vynikající japonskou pochoutku konečně vyzkoušeli…

7CHEF’S TABLE

Dokument z produkce Netflix, který dává nahlédnout pod pokličku šéfkuchařů, kteří získali Michelinskou hvězdu a jejich restaurace jsou v žebříčku Top World 50 Restaurants. Každý díl je zaměřený na jednoho šéfkuchaře a otevírá dveře do jeho kuchyně. Milovníci jídla budou vrnět blahem. A pozor! Tuto dokumentární minisérii natočil David Gelb, který stojí i za předchozím zmiňovaným dokumentem o Jirovi.

8EAT DRINK MAN WOMAN

Šéfkuchař Chu je dlouholetý vdovec, který žije v obrovském domě v Taipei se svými třemi svobodnými dcerami. Život v domě se točí kolem rituálu honosných nedělních večeří a milostných eskapád všech členů rodiny.
Režisér Ang Lee navazuje na svůj překvapivý kasovní trhák Svatební hostina snímkem skýtajícím další pohled na etické a sexuální konflikty v rámci čínské rodiny, jehož středobodem jsou opulentní hostiny.

Jistě, tento film obsahuje notnou dávku romantiky, ale pořád je zde to jídlo. Čínské jídlo. A jsou zde vyobrazeny doslova vizuální hody tohoto – pro nás čím dál méně exotického – jídla. Jeho příprava, jeho servis, jeho konzumace. Skuteční milovníci asijské kuchyně zhlédnou film právě kvůli vizuálním food–orgiím… Jak dopadnou Chuovy dcery, jim bude nejspíš vcelku jedno 🙂

9TANPOPO

Nápaditá japonská komedie sleduje cestu několika postav za dokonalým receptem na tradiční jídlo z nudlí a vývaru, který doplňují plátky masa a obloha. Pokrm má název rámen a stává se záminkou k pojednání o přístupu Japonců k jídlu a všemu, co s ním souvisí.

10SUPER SIZE ME

Proč jsme tak tlustí? Stačí dvě slova: rychlé občerstvení. Co by se stalo, kdybyste nepozřeli nic jiného než stravu z rychlých občerstvení po dobu celého měsíce? Filmař Morgan Spurlock se vydá na takovou cestu a je to ta nejriskantnější pouť jeho života. Pravidla? Třicet dní nesmí jíst nic jiného, než co je v nabídce McDonalds, stravovat se v tomto řetězci třikrát denně, musí si objednat vše, co je v nabídce alespoň jednou a musí si dát XXL menu, pokud je k tomu vyzván.

Zatímco Spurlock přežvykuje pod zlatými oblouky, sjíždí celou zemi a rozmlouvá s počtem odborníků na rychlé občerstvení, s obyčejnými lidmi a navštěvuje školy, firmy a politiky. Spurlockova trýznivá hamburgerová dieta ho dovede k fyzické a citové proměně, která vás donutí zamyslet se nad objednávkou dalšího Big Macu. Super Size Me je film nabízející nový pohled na jeden z našich největších národních zdravotních problémů, na obezitu.