Deset červencových videoklipů, které nás v roce 2019 zaujaly

První polovina prázdnin je úspěšně za námi. Nedostalo se nám žádných nových letních hitů, zahraniční interpreti se zaměřili více na téma víry v sebe sama a ve své tělo. V našem výčtu nejlepších červencových videoklipů jsme našli prostor pro zamyšlení, ale i pro pobavení. Tentokrát nezahálela ani české scéna a vyprodukovala opravdu kvalitní klipy světové úrovně. 

1KAPITÁN DEMO – KOUZLO (ft. Givi Kross, ProGram)

Jordan Haj a Givinar Kříž se jako režiséři klipu opět překonali. S velkou nadsázkou zpracovaný klip baví od první minuty a jedno zhlédnutí vám stačit nebude. Ať už kvůli drobným detailům, vtipným kostýmům nebo samotnému triu. Klip názorně demonstruje obsah songu a posunuje tak jeho obsah na další úrovně. Stejně jako celou tvorbu Kapitána Dema musíme i video brát s humorem. Pro někoho je to již možná „přes čáru“, nás ale rozhodně baví. 

2Sam Smith – How Do You Sleep?

Sam Smith svým novým klipem upoutal hodně pozornosti. Dominujícím prvkem je tanec, kterým Smith velmi mile překvapil. Choreografie je vytvořena v ženském stylu, přestože pro ženy ve videu nebylo místo. Muži je ale obstojně nahradili a okouzlí vás svými pohyby. Ty dokresluje zajímavé vizuální zpracování, a zvláště v závěrečné části klipu skvěle funguje rychlé střídání snímků. 

3Lizzo – Tempo (feat. Missy Elliott

Přijetí sebe samé a svého těla se stává důležitým artiklem v hudebním průmyslu. Autoři bojují proti destrukčním modelingovým vzorům a propagují přirozenost. Vycházející americká hvězda Lizzo si nebere servítky a obouvá se do vychrtlých dívek. U ní vyhrávají ženy zaoblenějších tvarů, které se je nebojí ukázat a jsou na ně pyšné. Mají prostě své kouzlo.

4Imagine Dragons – Birds (Animated Video)

Celá kapela hlasitě bojuje za práva menšin a za celkové sebepřijetí. I o tom je novinka Birds. Příběh jedinečné matky a dcery, které mají křídla, naprosto vynikl díky animovanému zpracování, kde tvůrci mohli více upustit uzdu své fantazii. Hlavním motivem je šikana holčičky ve škole kvůli její jedinečnosti. Tím, že popírá svoji podstatu, se pak příběh ubírá ke špatnému konci. Krásnými animacemi tvůrci vystihli atmosféru a dojetí je tady na místě. 

5The Lumineers – It Wasn’t Easy To Be Happy For You (Part 4 Of 10)

Netradičním stylem pojali The Lumineers propagaci jejich nové desky, kterou uvedou v září letošního roku. Postupně zveřejnují klipy s jednotlivými písněmi z alba, které tak vypráví uzavřený příběh. V červenci vyšla čtvrtá část, ve které se vracíme do dětství hlavních hrdinů. Další klipy jsou již na cestě a podle předešlých příběhů je stále se na co těšit. 

6Tomáš Klus – Chátrám

Český písničkář je známý jako hlasitý kritik současných politických poměrů u nás. Nejnovější píseň Chátrám vznikla po jeho účasti na pražských demonstracích, jež v něm zanechaly silný zážitek. Pražská Invalidovna posloužila jako postupně chátrající dům, jehož úpadek je analogií k našemu státu. Z domu postupně utíká symbolicky k polím pod Řípem. Krásné interiéry a zajímavé zpracování klip naplňuje svoji funkci kritické tvorby, která je pro Kluse teď tolik typická. 

7Kygo, Chelsea Cutler – Not Ok

Další klip, který se zaobírá sebepojetím. Tentokrát se přesouváme do prostředí ženské konkurence, kde vzhled je všechno. Dívky se snaží s tlakem vyrovnat, ale ne každá to dokáže. I sami organizátoři jsou vyhořelí a nevidí v ničem žádný smysl. Opět další video s odrazem naší doby. 

8Ed Sheeran & Travis Scott – Antisocial 

Pro britského zpěváka Eda Sheerana je jeho nejnovější album No.6 Collaborations Project velice osobní. Dva hity z novinky předvedl i na pražských koncertech. Ty byly součástí jeho tour Divide, která se oficiálně stala nejvýdělečnějším a nejnavštěvovanějším turné v dějinách a překonal tak U2. Singl Antisocial poukazuje na Sheeranovu sociální fobii, kterou zpěvák trpí. Kostýmy nabitý klip dokáže pobavit a ukáže Eda i v novém světle. 

9Lenny – Lovers Do

Pokud by vám někdo řekl, že se jedná o klip české zpěvačky, možná byste se i zasmáli a řekli, že to není možné. Lenny dostává své pověsti hvězdy, která se dokázala dostat za hranice, a je to vidět i na její tvorbě. Přestože má video fádní zápletku, klasické milenecké téma, zpracování je na prvotřídní úrovni. 

10HAIM – Summer Girl (Official Video)

Americké sestry v novém klipu upoutají vrstvami oblečení, které byly na sebe schopny navléknout. Postupně je během dne odhazují a odkrývají více svou vlastní stránku. Nečekejte žádné veledílo. Klip je spíše zajímavý pro svůj nápad s oblečením. Za jedinou dějovou linku by se dal považovat vztah mezi jednou ze sester a saxofonistou.