20 DJů, kteří hýbou elektronickou taneční hudbou

9122

Elektronická taneční hudba je v poslední době fenomén, o který se začíná zajímat stále více lidí. Pamatuju si, když jsem zmíněnému hudebnímu odvětví před pěti lety podlehla já… Zatímco jsem si na YouTube místo jednotlivých písniček pouštěla celé sety DJs z různých festivalů, především potom z Tomorrowlandu nebo Ultra, většina mých přátel nedokázala moji vášeň pochopit. Ale stačilo pár let, a kdo alespoň jednoho z věhlasných DJs neviděl či neslyšel naživo, jako by nebyl. A pokud vás tahle hudba stále nezaujala, vybrala jsem 20 interpretů, kteří jsou podle mě nejlepší a vybere si mezi nimi opravdu každý.

1. Steve Aoki

Jestli je někdo, kdo umí spojit hudbu s opravdovou show, tak je to právě tento Američan, který se proslavil házením dortů do davu fanoušků. Ať to zní jakkoliv bláznivě, fanoušci to milují a slovní spojení „cake me“ od nich uslyšíte hodně často. Jak k tomuhle nápadu přišel? Tvrdí, že při sledování videa Turn Up The Volume od Autoerotique. A tak jsou nejenom všichni milovníci dortů, ale i jeho elektro-housové hudby rádi, že nezůstal jen při hraní šachů, kde se dostal mezi 250 nejlepších hráčů světa.

2. The Chainsmokers

Americké duo ve složení Drew Taggart a Alex Pall odstartovalo svou kariéru hitem #SELFIE a následovaly další hity jako Roses nebo Don’t Let Me Down. Za krátkou dobu si svou kombinací různých stylů EDM vybudovali velkou fanouškovskou základnu, kterou však poslední dobou zase pomalu ztrácejí. Je to hlavně díky popovým singlům, které jejich příznivci neslyší rádi, ale pokud mají možnost slyšet je živě během letních festivalů, určitě budou souhlasit s naším tvrzením, že v tomhle žebříčku si své místo rozhodně zaslouží.

3. Robin Schulz

Tohle jméno může v seznamu řadu čtenářů překvapit. Německý rodák Robin Schulz totiž nepatří k těm největším a ani nejoblíbenějším hvězdám EDM světa. Na druhou stranu má také co nabídnout. Proslul především svými remixy, které jsou jako stvořené pro fanoušky klidnější hudby.

4. W&W

“Véčka” jsou podle mě velmi nedoceněným duem z Nizozemska. Na stage mají vždy energie na rozdávání, v hudbě nemají hranice a nebojí se kombinovat všechno možné i nemožné. A pokud si myslíte, že život DJů vlastně není vůbec náročný a máte čas na cokoliv, W&W vám to hned vyvrátí. Stále si například nenašli čas na získání řidičského průkazu.

5. Armin van Buuren

Nizozemského Armina van Buurena můžeme považovat za nejúspěšnějšího DJe světa. Dokázal totiž jako jediný pětkrát vyhrát anketu Top 100 DJs magazínu DJ Mag. Jeho jméno je dnes už legendární a svým trance stylem dobyl svět. Prozatím tak pověsil na hřebík svou kariéru právníka a miliony fanoušků doufají, že se k ní ani nikdy nevrátí.

6. KSHMR

Pro milovníky orientální kultury je tady Kashmir. Právě v jeho písničkách můžeme slyšet prvky převzaté z Indie a ovlivnění touto kulturou se projevuje i na jeho shows. Tento indicko-americký DJ navíc dokáže skvěle propojit hudbu s vizualizací příběhu, který se vždy promítá na LED obrazovkách a celý zážitek tím posunuje na vyšší level.

7. Dimitri Vegas & Like Mike

Další velké jméno. Tito belgičtí bratři patří k tomu nejžádanějšímu, co EDM svět nabízí. Práci mají rozdělenou: Dimitri je v roli DJe a Mike se stará o efekty a vokály. Sami přiznávají, že kdyby to tak nebylo a Mike by bratrovi říkal, jaké písničky má pouštět, nikdy by se nedomluvili. Typičtí sourozenci.

8. Timmy Trumpet

Zaujmout je těžké. Musíte být něčím originální, jenže to se v záplavě všeho, co dnešní svět nabízí, lehce řekne a hůř udělá. Navíc je jen tenká hranice mezi originalitou a trapností. Tento Australan vsadil na trubku a vyšlo mu to. Živá trumpetová sóla v doprovodu taneční hudby, navíc v kombinaci s neobvyklými druhy EDM (jako psytrance nebo hardstyle) lidi baví. A mě taky. Není proto divu, že jeho popularita roste každým dnem do nebeských výšin.

9. Kygo

Norský DJ Kygo ještě nepatří k nejznámějším jménům na scéně, v poslední době ale zažil boom a občas se o něm mluví i jako o ,,náhradě” Aviciiho, který byl jeho největší inspirací. Jeho sety sice patří spíše k těm pomalejším, ale zaujme melodičností a také svou hrou na klavír. Kyga jsem na vlastní oči viděla v Budapešti a musím říct, že se na něj roztančili i lidi, kteří jinak EDM nevyhledávají.

✱ Pokračování na další stránce…