20 DJů, kteří hýbou elektronickou taneční hudbou

Elektronická taneční hudba je v poslední době fenomén, o který se začíná zajímat stále více lidí. Pamatuju si, když jsem zmíněnému hudebnímu odvětví před pěti lety podlehla já… Zatímco jsem si na YouTube místo jednotlivých písniček pouštěla celé sety DJs z různých festivalů, především potom z Tomorrowlandu nebo Ultra, většina mých přátel nedokázala moji vášeň pochopit. Ale stačilo pár let, a kdo alespoň jednoho z věhlasných DJs neviděl či neslyšel naživo, jako by nebyl. A pokud vás tahle hudba stále nezaujala, vybrala jsem 20 interpretů, kteří jsou podle mě nejlepší a vybere si mezi nimi opravdu každý.

1Steve Aoki

Jestli je někdo, kdo umí spojit hudbu s opravdovou show, tak je to právě tento Američan, který se proslavil házením dortů do davu fanoušků. Ať to zní jakkoliv bláznivě, fanoušci to milují a slovní spojení „cake me“ od nich uslyšíte hodně často. Jak k tomuhle nápadu přišel? Tvrdí, že při sledování videa Turn Up The Volume od Autoerotique. A tak jsou nejenom všichni milovníci dortů, ale i jeho elektro-housové hudby rádi, že nezůstal jen při hraní šachů, kde se dostal mezi 250 nejlepších hráčů světa.

2The Chainsmokers

Americké duo ve složení Drew Taggart a Alex Pall odstartovalo svou kariéru hitem #SELFIE a následovaly další hity jako Roses nebo Don’t Let Me Down. Za krátkou dobu si svou kombinací různých stylů EDM vybudovali velkou fanouškovskou základnu, kterou však poslední dobou zase pomalu ztrácejí. Je to hlavně díky popovým singlům, které jejich příznivci neslyší rádi, ale pokud mají možnost slyšet je živě během letních festivalů, určitě budou souhlasit s naším tvrzením, že v tomhle žebříčku si své místo rozhodně zaslouží.

3Robin Schulz

Tohle jméno může v seznamu řadu čtenářů překvapit. Německý rodák Robin Schulz totiž nepatří k těm největším a ani nejoblíbenějším hvězdám EDM světa. Na druhou stranu má také co nabídnout. Proslul především svými remixy, které jsou jako stvořené pro fanoušky klidnější hudby.

4W&W

“Véčka” jsou podle mě velmi nedoceněným duem z Nizozemska. Na stage mají vždy energie na rozdávání, v hudbě nemají hranice a nebojí se kombinovat všechno možné i nemožné. A pokud si myslíte, že život DJů vlastně není vůbec náročný a máte čas na cokoliv, W&W vám to hned vyvrátí. Stále si například nenašli čas na získání řidičského průkazu.

5Armin van Buuren

Nizozemského Armina van Buurena můžeme považovat za nejúspěšnějšího DJe světa. Dokázal totiž jako jediný pětkrát vyhrát anketu Top 100 DJs magazínu DJ Mag. Jeho jméno je dnes už legendární a svým trance stylem dobyl svět. Prozatím tak pověsil na hřebík svou kariéru právníka a miliony fanoušků doufají, že se k ní ani nikdy nevrátí.

6KSHMR

Pro milovníky orientální kultury je tady Kashmir. Právě v jeho písničkách můžeme slyšet prvky převzaté z Indie a ovlivnění touto kulturou se projevuje i na jeho shows. Tento indicko-americký DJ navíc dokáže skvěle propojit hudbu s vizualizací příběhu, který se vždy promítá na LED obrazovkách a celý zážitek tím posunuje na vyšší level.

7Dimitri Vegas & Like Mike

Další velké jméno. Tito belgičtí bratři patří k tomu nejžádanějšímu, co EDM svět nabízí. Práci mají rozdělenou: Dimitri je v roli DJe a Mike se stará o efekty a vokály. Sami přiznávají, že kdyby to tak nebylo a Mike by bratrovi říkal, jaké písničky má pouštět, nikdy by se nedomluvili. Typičtí sourozenci.

8Timmy Trumpet

Zaujmout je těžké. Musíte být něčím originální, jenže to se v záplavě všeho, co dnešní svět nabízí, lehce řekne a hůř udělá. Navíc je jen tenká hranice mezi originalitou a trapností. Tento Australan vsadil na trubku a vyšlo mu to. Živá trumpetová sóla v doprovodu taneční hudby, navíc v kombinaci s neobvyklými druhy EDM (jako psytrance nebo hardstyle) lidi baví. A mě taky. Není proto divu, že jeho popularita roste každým dnem do nebeských výšin.

9Kygo

Norský DJ Kygo ještě nepatří k nejznámějším jménům na scéně, v poslední době ale zažil boom a občas se o něm mluví i jako o ,,náhradě” Aviciiho, který byl jeho největší inspirací. Jeho sety sice patří spíše k těm pomalejším, ale zaujme melodičností a také svou hrou na klavír. Kyga jsem na vlastní oči viděla v Budapešti a musím říct, že se na něj roztančili i lidi, kteří jinak EDM nevyhledávají.

10Don Diablo

DJ, který si na stage bere (nejenom) plyšové hračky, rád při setech pije mléko a ve svých písničkách často využívá vokály. Tak by se dal charakterizovat nizozemský Don Diablo. Může to znít jako oxymóron, protože hračky nebo pití mléka s elektronickou hudbou nejdou příliš dohromady, ale je to tak.

11Martin Garrix

Jméno Martin Garrix vletělo do EDM světa v roce 2013 se songem Animals a jako raketa se vyneslo až na vrchol slávy. Mladý Nizozemec už třetím rokem sedí na pomyslném trůnu nejlepšího DJe. Odvrácenou stranou toho všeho je fakt, jak moc velkým mainstreamem se Martin za dobu svého působení stal. Myslím, že víc k tomuto mladíkovi dodávat nemusím.

12Nervo

Mohlo by se zdát, že EDM je oblast čistě mužská. Tak to ale není. I do tohoto odvětví už začaly pronikat ženy a já tady zmíním duo Nervo – blonďaté sestry z Austrálie. Samy tvrdí, že se v prakticky čistě mužském prostředí prosadily díky svému odhodlání, tvrdé práci a vášni. Svým ženským vzhledem můžou klamat, když si ale pustíte jejich set nebo remixy, budete překvapeni. Jejich hudba je drzá a hlavně progresivní.

13Vinai

Další dvojicí jsou italští bratři, kteří si říkají Vinai. Ti mají jeden dar: dokáží své fanoušky smést neuvěřitelnou vlnou energie a vydobyli si tak místo mezi top DJs. Pokud se jich zeptáte, kde všechnu tu energii berou, s největší pravděpodobností vám odpoví, že pochází z jejich šílených myslí.

14Hardwell

S tímhle jménem je to složitější. Ačkoliv jen málokdo nikdy o Hardwellovi neslyšel a i letos se v žebříčku Top 100 DJs umístil velmi vysoko, v září své působení na scéně přerušil. Jako důvod uvedl, že je velmi těžké být Hardwellem 24/7 a chce dát prostor osobě, která za celou tou “maskou” DJe stojí. I přesto ale patří k tomu nejlepšímu, co EDM svět v posledních letech nabízel.

15Vini Vici

Jako poslední duo jsem vybrala Vini Vici. Izraelská dvojice, která za uplynulý rok udělala neuvěřitelný pokrok, se začíná do podvědomí lidí dostávat víc a víc. V hudbě se zaměřují na psytrance a mimo jiné také pomáhají novým talentům, kteří dělají stejný druh hudby. Velký potenciál v nich vidí i Armin van Buuren, který se svěřil, že s tímto duem chtěl spolupracovat od té doby, co se objevilo na scéně.

16David Guetta

Francouz David Guetta se řadí k legendám moderní taneční hudby. Nezaměřuje se na jeden druh hudby a v jeho tvorbě najdeme široké spektrum písniček. Spolupracoval se jmény jako Justin Bieber, Kid Cudi, Sia nebo Rihanna. V nejbližší době od něj ale můžeme čekat změnu. Ačkoliv má popovou hudbu rád, rozhodl se, že se chce vrátit k tvorbě, kterou produkoval na začátku.

17Afrojack

Afrojack je někdo, kdo se na výsluní EDM světa drží už několik let. Fanoušky baví svou house hudbou, kterou tvoří většinou v letadle. Nikdy však prvoplánově netoužil stát se mainstreamovým hudebníkem, je rád za posluchače, kteří dokáží jeho tvorbu skutečně ocenit.

18Quintino

Nizozemsko je v oblasti EDM velmoc. Další rodák z této země je Quintino. V elektronické hudbě se začíná prosazovat čím dál tím víc a jeho pravý čas teprve přijde, na rok 2019 plánuje mimo jiné vydání pilotního alba. A pokud máte rádi seriál Dva a půl chlapa, je Quintino váš kluk. Charlie Sheen for life, #winning.

19Tiësto

Nizozemský DJ se v elektronické hudbě pohybuje od devadesátých let minulého století a stále patří k těm nejlepším. Nejvíce se dostal do povědomí v roce 2004, kdy vystupoval na zahajovacím ceremoniálu Letních olympijských her v Aténách. Sám ale jako highlight jeho kariéry uvádí letošní spolupráci s rapperem Post Malonem. Tiësto se letos opět podívá i do České republiky, kde v prosinci vystoupí na Magnetic Festivalu.

20Avicii

Dlouho jsem přemýšlela, jestli sem mám Aviciiho zařadit. Avicii už od letošního dubna není mezi námi a ztráta takového jména znamenala pro EDM svět velkou ránu. Já sama jsem Aviciiho živě viděla a můžu říct, že jeho show je jeden z nejsilnějších okamžiků, který jsem kdy zažila. Tisíce a tisíce fanoušků stále truchlí a ani kolegové z této branže nezapomněli a doufám, že ani nikdy nezapomenou.

Myslela jsem si, že sepsat mých dvacet oblíbených a podle mě nejlepších DJs bude hračka. Mýlila jsem se. Elektronická taneční hudba je rozmanitá a jelikož je taky v kurzu, záplava jmen je obrovská a vybrat jich jen 20 bylo těžké. I tak jsem se ale snažila připravit list, ze kterého by si měl každý vybrat a já doufám, že jsem alespoň někoho inspirovala si přinejmenším poslechnout pár tracků od výše uvedených interpretů. A i když bylo náročné žebříček sestavit, ve finále jsem si to neskutečně užila, jelikož mi při psaní v uších nehrálo nic jiného než sety zmíněných umělců.