Playlist na celý rok made in Ukraine. Dvanáct ukrajinských kapel, které budete chtít poznat blíže.

2044

Ukrajina je zemí nejen krásné kultury a skvělého jídla, ale také domovem mnoha úžasných kapel. Následující seznam předkládá dvanáct hudebních skupin různých žánrů, na každý měsíc v roce jednu, ať máte čas si je pořádně vychutnat. Tyhle kapely vám dokážou i to, jak je ukrajinština lahodným hudebním jazykem pro vaše ouška. Takže buď láska! (tzn. ukrajinsky prosím) 

1. Okean Elzy

Na začátek nejde ani umístit jinou kapelu než tuto pop-rockovou legendu, která od svého založení ve Lvově roku 1994 stále získává na popularitě, vyprodává koncertní sály a svými singly v ukrajinštině krade srdce milionům fanoušků. Charismatický frontman Svjatoslav Vakarčuk s jedinečným zabarvením hlasu je zároveň zářným příkladem renesančního člověka. Krom toho, že nebesky zpívá, má doktorát z teoretické fyziky a je aktivně politicky činný. Poslechněte si je sami, prostě Okean Elzy nejde nemilovat!

2. Odyn V Kanoe

Tato tříčlenná indie-rocková kapela vznikla roku 2010 ve Lvově a určitě stojí za poslech. Na svém kontě má zatím jen dvě alba, ale poddajné melodie a měkký hlas zpěvačky vám rozhodně zaručí příjemný poslech. Za zmínku stojí i loňská píseň Misto vesny, kterou nahráli společně se svými slavnějšími lvovskými kolegy Okean Elzy.

3. Skryabin

Skryabin představuje mezi ukrajinskými hudebními skupinami typ legendárního veterána. Kapela je činná už od roku 1989 a prošla si vývojem od synthpopu, post-punku, techna až k popu. Jejím mnohaletým frontmanem od úplného začátku byl Andrij Kuzmenko, ani po jeho tragické smrti roku 2015 ale kapela nezanikla a dodnes hraje. 

4. Go_A

Mnozí z vás si jistě vzpomenou na loňský ročník Eurovize, kde mezi ostatními vystupujícími upoutala pozornost ukrajinská elektro-folková skupina Go_A. Ta hraje od roku 2012 a kombinací lidových písní, elektronické hudby, sugestivního hlasu a tajemné vizáže zpěvačky umí zaujmout i náročné posluchače.

5. 5’nizza

Tato dvoučlenná kapela vás prostě hodí do pohody. Kombinuje ve své tvorbě prvky reggae a hip-hopu, vznikla roku 2000 v Charkově, roku 2007 se sice na krátko rozpadla, ale od roku 2015 znovu hraje. Její věhlas pronikl i za hranice a všimli si ji mnozí fanoušci u nás, v Německu i Polsku.

6. Jinjer

Jestli se nebojíte trochu tvrdší muziky, tahle kapela je pro vás. Jinjer patří bezesporu mezi nejlepší ukrajinské metalové skupiny, založená byla roku 2008 a má za sebou i evropské turné, pomalu si tedy buduje fanouškovskou základnu i mimo Ukrajinu. A jejich zpěvačka vás rozhodně bude bavit. 

7. Made in Ukraine

Pop-folková skupina Made in Ukraine, která byla založena roku 1996, prezentuje lidové písně v moderním, tanečním techno hávu. Jestli považujete za nemožné si zaskotačit v rytmu diska na národní písně, tato kapela vás vyvede z omylu.

8. TNMK

TNMK neboli Tanok na majdani Kongo je hip-hopová skupina založená v Charkově už roku 1989. Pokud jste fanouškem hip-hopu, hudba této formace bude něco pro vás. Už má s psaním písní v tomto stylu letité zkušenosti.  

9. Vivienne Мort

Tato skupina má sice období tvůrčí pauzy, ale s šesti vydanými alby, které kapela vypustila od začátku svého fungování roku 2007, si nový fanoušek chvilku vystačí. Písním ve stylu indie-rocku dominuje jemný hlas hlavní zpěvačky a romantické zasněné melodie.

10. Bumboks

Další skvělá hip-hopová ukrajinská kapela. Na devíti albech máte možnost si poslechnout, jak se tento hudební styl na Ukrajině dělá, a pochopit, proč je Bumboks od dob založení roku 2004 velmi oblíbený. Roku 2019 nahrál společný song s populární ukrajinskou zpěvačkou Tinou Karol, a i kdybyste nebyli přáteli hip-hopu, tato píseň si vás chytne.  

11. Žadan i Sobaki

Roku 2000 byla založena charkovská ska kapela Sobaki v kosmosi, která od roku 2008 začala spolupracovat se spisovatelem a zpěvákem Serhijem Žadanem, načež změnila své jméno. Jestli ska moc nemusíte, ale máte rádi literaturu, pak si nynějšího frontmana zařaďte do svého seznamu četby. Letos byl totiž Žadan nominován na Nobelovu cenu za literaturu, takže o něm ještě uslyšíte.

12. Druha Rika

Žytomyrská pop-rocková legenda, jejíž styl může být charakterizován jako britpop, hraje už od roku 1996. Svými podmanivými písněmi, které jsou zvukově široké a otevřené jako ukrajinské stepi, si dokázala získat srdce nejednoho Ukrajince. Nechte se také zlákat, nebudete litovat.