Umění kaligrafie je všeobsažná učebnice, se kterou hravě zvládnete dvacet stěžejních ručně psaných písem.

Kniha je rozdělena na dva oddíly: první se zabývá praktickými začátky a teorií o některých základních pravidlech tohoto řemesla, druhý oddíl tvoří 21 psaných abeced doplněných přehledem hlavních informací a podrobným pohledem na jednotlivá písmena.
Historické pozadí a charakteristika písem obsahuje úvodní odstavec, ve kterém se vysvětluje, kdy a jak daný typ písma vznikl, kam se vyvíjel a jak se používá v současnosti. Nechybí tři zvětšené podoby vzorových písem, jsou zde patrné hlavní tvarové prvky daného písma i jak se pojí v konstrukci pismen. Někdy se v kapitole objevuje i dobový dokument, který dokládá historické kořeny písma. Kde je to nutné, porovnávají se tři písmena z historické a moderní podoby daného písma, aby vynikly hlavní rozdíly a podobnosti. Moderní verze z pera současných kaligrafů zase ukazuje, jak se písmo dá využít nebo se už využívá v současnosti.

Abeceda písma vyobrazuje vhodné pero včetně užitečných rad ohledně šířky hrotu, úhlu natočení, střední výšky písma a délky dotahů. Na hlavní rysy upozorňují podrobné popisky. Ve většině případů je pořadí tahů vyznačeno barvami: červená = první tah, modrá = druhý tah, zelená = třetí tah a fialová = čtvrtý tah.
V knize navíc najdete i odkazy na instrukrážní videa dostupná zdarma na internetu, kde autorka a další odborníci ukazují, jak psát konkrétní vybraná písmena z daného písma. Jednoduše oskenujete QR kód, nebo zadáte do prohlížeče příslušné webové stránky.
Tvary písem v datailech a praxi upřesňují veškeré praktické informace, které potřebujete od začátku znát, včetně charakteristických vlastností daného písma. Každé písmo je rozčleněné na skupiny písmen, jež sdílejí určitý podobný tvat nebo vlastnost. Písmeno (či písmena) rozepsané v krocích najdete po pravé straně stránky a označuje jej červená šipka.

Vybraná písmena jsou rozložená na jednotlivé kroky s přesným návodem, na vzorovém slově vidíte velikost mezer mezi písmeny a také natočení pera pro jednotlivé tahy.
V publikaci Umění kaligrafie autorky Vivien Lunnissové, kterou vydalo Nakladatelství Slovart, najde vše, od unciály a bastardy přes římskou kapitálu a gotické písmo až po moderní, volně tvarovaný „kreslený“ styl psaní, vždy včetně kompletní abecedy. Kniha dále nabízí podrobné návody krok za krokem a také nádherné historické i novodobé ilustrace od význačných kaligrafů.

Kniha: Umění kaligrafie

Autor: Vivien Lunnissová
Vazba: měkká
Počet stran: 192
Formát: 19,5 x 22,5 cm
Rok vydání: 2016
Cena: 314 Kč
www.slovart.cz

 

PŘEHLED RECENZE
Zpracování
10
Obsah
10
Informační hodnota
10
umeni-kaligrafieVšeobsažná učebnice, která mapuje 20 stěžejních ručně psaných písem, nabízí jejich srozumitelné a názorné zpracování, jejich historii, abecedu a pokyny, jak je psát.