Máte doma hromadu starého oblečení, které dávno vyšlo z módy a zároveň máte chuť se pustit do něčeho kreativního? Zkuste upcycling! Pokud vyznáváte minimalismus, zero waste a ekologický životní styl, bude se vám tahle aktivita líbit. Upcycling je něco jako recyklace na steroidech. Díky pár šikovným úpravám a trikům doma a za hubičku vykouzlíte ze starých věcí nové, s větší užitnou i případnou hodnotu. Důkazem budiž, že jako o život „upcyclují“ i módní návrháři.

Upcycling nebo upcyclace patří k postmoderním trendům spojených s potřebou ekologického životního stylu a udržitelnosti planety, a zároveň vyhovuje chuti měnit své oblečení, interiér nebo dekorace podle módních trendů. Termín poprvé použil Reiner Pilz v novinách Salvio v roce 1994, když si všiml, že společnost vyžaduje, aby recyklace hodnotu výrobku zvýšila. 

Dnes má upcycling spoustu příznivců napříč různými odvětvími, uplatňuje se v průmyslu, například u firem Forewear nebo Contiqua, v umění, kdy někteří umělci chytře skládají „odpad“ do uměleckých děl, a především jako chytrý nápad na DIY tvoření, které umožňuje komukoliv přetvořit nepotřebné oblečení či přebytečné věci v originální a nové výtvory.

Protože možnosti upcyclingu jsou v podstatě nepřeberné, na následujících řádcích se pokusím popsat alespoň zlomek technik, pomocí kterých můžete vrátit a vylepšit krásu svému oblečení, botám či doplňkům.

Malování

Malovat na oblečení jste už určitě zkoušeli minimálně jako malí fixou. Proč se k tomu nezkusit vrátit? Jenom tentokrát vezměte kvalitní barvu na textil nebo textilní fixy. S těmi se snadněji zachází, ovšem nikdy nedosáhnete tak syté barvy jako s tekutými barvami. Před malováním si oblečení pořádně napněte, ideální je navléknout jej na kus kartonu. Barva na textil je většinou hustá, ale stejně se vsakuje, takže jednodušší tvary a podkladové vrstvy budou chtít přetřít několikrát. Při malování se skutečně fantazii meze nekladou, ale pokud se necítíte na tvorbu celého obrazu, můžete využít šablony. Pro vytvoření stylových vzorů někdy stačí málo, například pomocí lepicí pásky vyznačit rovné pruhy, nebo tupovat barvu do jednoduchých tvarů vystřižených z pevnějšího papíru. Nemusíte nutně tvořit konkrétní věci, často vypadá lépe abstrakce, která podpoří tvar nebo původní vzor oblečení. Nakonec zažehlete podle návodu na lahvičce.

Malovat můžete i na plátěnky. Tam ale použijte akrylové barvy, abyste se vyhnuli problému se zažehlením.

Využijte barvu i na otisky, můžete si vytvořit razítko například z brambor, nebo obtisknout cokoliv máte doma: hezký efekt by mohl udělat třeba klíč, nebo prostě ruka či zmačkaný obarvený hadr.
Na oblečení, boty i šperky maluje například @fila­_venom_art.

Psaní

Nápisy na oblečení můžete vytvořit dvěma způsoby: zaprvé jednoduše tak, že si vezmete barvu na textil a štětec a píšete jako na papír. V tomto případě je třeba počítat s tím, že písmo budete přetírat ještě nejméně jednou, aby bylo pěkné. Pro preciznost znovu využijte šablony. V počítači si vyberte font, vytiskněte na papír, který přilepíte na čtvrtku, pečlivě vyřežete řezákem písmenka (neztraťte vnitřky obloučků!) a přilepte oboustrannou páskou na napnutou látku. Pak opatrně tupujte barvu od kraje dovnitř, aby se vám nedostala pod šablonu. Výsledné písmo bude lehce nedokonalé, ale u většiny fontů vzniká spíš hezký efekt. 
Na oblečení píše i @esterdiy.

Batika

Hlavní módní vlna batikování už sice odezněla, ale rozevlátá hippie sukně v zářivých barvách udělá parádu pořád. Existuje několik technik batiky, neznámější jsou za horka a za studena. Při klasickém batikování si připravíte barvicí lázeň podle návodu na krabičce, barva by měla být tmavší než výsledný kousek. Kus oblečení od středu zmačkejte a svažte provázkem, abyste získali motiv kruhu, nebo složte a svažte pro proužky. Pak namočte látku nejdříve do studené vody, vyždímejte a na požadovanou dobu ponořte do lázně a stále míchejte. Tričko/sukni/šátek vyndejte z vody, nechte chvilku zchladnout a na pět minut vložte do octového roztoku (1:20). Opatrně ho vymáchejte, odstraňte provázky, znovu vymáchejte, neždímejte a nechte volně uschnout. Při studené batice tričko opět svážeme do požadovaného motivu a namočíme do studené vody. Barvu pak nanášíme štětcem nebo stříkačkou, případně v ní oblečení opět vymácháme. Na závěr je třeba obarvenou látku vložit do fixátoru (je součástí balení barvy), vymáchat a šetrně vyprat přebytečnou barvu. (Mimo jiné) batikuje i @kousek_zeme.

Savování

Neboli batika pomocí Sava spočívá v odbarvování místo barvení. Potřebujete tedy oblečení tmavé barvy a Savo. Můžete ho libovolně ředit a ovlivnit tak intenzitu odbarvení. Savo můžete nanášet buď houbičkou, štětcem nebo rozstřikovat pomocí rozprašovače. V každém případě ale pracujte v rukavicích a vždy chvilku počkejte, než Savo začne působit, abyste průběžně stále viděli výsledky. Dávejte pozor, abyste nepoškodili okolí a zbytečně to nepřehánějte s množstvím žíraviny. Savo je možné stříkat i přes šablonu nebo krajku, oblečení vázat jako při batice a vytvořit abstraktní vzor. Posléze je možné kombinovat vzor i s malováním. V každém případě ale oblečení před nošením vyperte.
Savuje mimo jiné @bora.be.punk.

Trhání a přešívání

Možná si netroufáte na to, abyste si ušili oblečení sami. To neznamená, že nemůžete experimentovat s přišíváním kapes, zipů a nášivek. Nebo prostě ustřihněte ošoupané nohavice a udělejte rozparek na té staré usedlé sukni. Kategorie sama pro sebe jsou roztrhané džíny. Ty jsou skoro ikonické už od devadesátek. Že nechcete platit za díry? Já taky ne. Ale všichni máme doma ty staré kalhoty s povolenými gumičkami na stehnech, že… Při trhání džín vložte dovnitř do nohavice kus kartonu, abyste neprodřeli látku skrz obě vrstvy. Pak si vezměte smirkový papír a začněte nohavici vodorovně drbat. Látka bude pouštět chloupky, až se objeví hlavní nitě, které drží džínovinu pohromadě. Snažte se je moc nepoškodit. Jakmile se prodřete skrz, rukama zbytek díry roztrhněte. Pak odstraňte přebytečné a trčící nitě. Ty se stejně budou objevovat pořád, takže se nemusíte obzvlášť snažit, ale bylo by fajn, kdyby vám z kalhot neodpadávaly. 
Svatební šaty přešívá třeba @salonmina_.

Aplikace

Existuje nepřeberné množství věcí, které se dají na oblečení přišít, přilepit, a nebo připíchnout. Vyzkoušejte nášivky, nažehlovací motivy, při troše hledání se dají najít vkusné. Bundu můžete pobít cvočky a na halenku nalepit speciální kamínky a třpytky či flitry. Ke klasikám patří „sichrhajsky“ nebo řetězy připnuté k oblečení. Na jiné oblečení se dá dokonce vyšívat, pokud máte trpělivost. 
Aplikace přidává například @crackwear.

Tisk fotografií na látku

Na většinu textilu se jednoduchým způsobem dají přenést vytištěné obrázky. Obtiskování fotek či obrazů na látku se využívá například při vytváření kopií uměleckých děl nebo právě v módě. Hodí se k tomu například džínové bundy nebo jiné kousky, které mají velkou rovnou plochu pevné látky, ale technika se dá použít i na tričko. Fotku si zrcadlově obráceně vytisknete v obyčejné tiskárně a na textil naneste vrstvu transfer gelu (například Heavy Liquitex Medium nebo jiné). Obrázkem dolů přiložíte papír na vrstvu gelu tak, aby pod ním nezůstaly žádné bubliny, a necháte zaschnout do druhého dne. Pak papír lehce namočíte a opatrně ho začnete strhávat, ideálně stírat houbičkou nebo rukou. Dávejte pozor, abyste nesetřeli i tenkou vrstvičku barvy.
Fotky na všechno možné tiskne třeba @glasskimono.

A dál už je to na vás. Konkrétní návod na upcycling neexistuje. Zkoušejte kombinovat techniky, vymýšlejte vlastní vzory a buďte originální.