Možná patříte mezi ty, kteří chtějí občas vypadnout z města. Hodit všechno za hlavu, přestěhovat se do maringotky a pěstovat saláty. Nadechněte se, vydechněte a zamyslete se nad tím, jestli by pro začátek nestačilo vyzkoušet si zasadit salát na balkoně nebo ve vnitrobloku.

Trendem poslední doby je naštěstí zazelenání měst. V Praze můžete nezřídka vidět na balkonech jehličnany, v Berlíně a dalších metropolích se jednotlivci i rodiny v některých sousedstvích skoro předhání, kdo bude mít zelenější a barevněji rozkvetený balkon nebo terasu. Obyvatelé měst, kteří se věnují pěstování rostlin bez zahrady, často zápasí s místem a ti požehnanější z nás mají alespoň malý balkón, jehož zábradlí se dá ověšet bylinkami. 

Co ale obnáší městské zahrádkářství bez zahrady? Parapetičení? Balkoničení? Vnitrobločení? Podívejte se na nejčastější tipy zkušenějších městských pěstitelů.

Zvažte funkci svojí zahrádky

Je důležité si rozmyslet, jaký záměr se zahrádkou máte. Chcete pěstovat bylinky? Zeleninu a ovoce? Okrasné květiny pro zdokonalení relaxační zóny na terase? Prakticky nic není tabu. Uzpůsobte tomu ale složení rostlin. Ideální jsou samozřejmě bylinky, které lze pěstovat několik let. Například levandule, meduňka nebo máta jsou druhy bylin, kterým svědčí pár let počkat, než dojde k reálné sklizni. Pokud toužíte po vlastní čerstvé zelenině, pro balkon jsou velmi vhodná rajčata a papriky, některé druhy okurek, z ovoce by se vám mohlo povést vypěstovat například jahody, pokud se jim budete věnovat. 

Vyzkoušejte kontejnerové a vertikální zahradničení

Vertikální zahradničení obnáší pěstování ve více úrovních, což ocení zejména majitelé menších balkonů. Existuje řada visutých a nástěnných kaskádových systémů, které můžete opřít nebo přivrtat ke zdi, pověsit na mříž, zábradlí nebo položit na zídku. Kontejnerové pěstování je trochu punkovější varianta, nevyhýbá se použití jakékoli nádoby k sázení a výjimkou nejsou velké plastové boxy osázené více rostlinami.

Promyslete závlahový systém

Pakliže máte v plánu během léta odjíždět, nebo nechcete péčí o rostliny strávit každý den, zvažte, jaké možnosti závlahových systémů máte k dispozici. Ti šťastnější mají na balkoně nebo terase kohout s vodou, ale to je spíš výjimka. V takových případech však můžete investovat pár korun k zakoupení automatizovaných kapkových systémů, které zavlažují rostliny pomocí soustavy hadiček. Pochopitelně existují různé spádové systémy, které ale nejsou tak spolehlivé. Nejlepší alternativou jsou samozavlažovací truhlíky, díky nimž můžete kytičkám dopřát jistotu dostatečné vláhy i po několik dní.

Správné zaslunění

Možná zvažujete, zda máte k dispozici dostatek světla. Rostliny by měly být umístěny na místě, kde mají možnost alespoň 6-8 hodin denně přijímat denní světlo.

Nebojte se experimentů, vyzkoušejte hydroponie

Buďte trochu rebel a vyzkoušejte hledat opravdu vhodná řešení právě pro vás. Skvělým příkladem je hydroponické pěstování, ideální pro obyvatele měst, kteří nechtějí trávit čas hrabáním se v hlíně, ale přesto by si rádi vypěstovali vlastní salát. Hydroponické systémy jsou mnohdy uzpůsobené právě pro použití na balkonech nebo dokonce v domácnostech, kde je však potřeba dopřát jim vhodné světlo, třeba i umělé. Pakliže se nevyhýbáte těmto řešením, mohou vás zaujmout tzv. chytré květináče. Jde o trochu dražší řešení, podobný model stojí přibližně od dvou tisíc korun, avšak stačí jej připojit do sítě a občas dolít vodu a květináč rostlinky vypěstuje sám. Díky vhodnému vyvážení teploty světla je vhodný i do tmavých interiérů. Kromě bylinek v něm lze pěstovat také okrasné květiny.

Používejte přenosné nádoby

Z více důvodů oceníte, pokud lze nádoby a systémy, do nichž sázíte květiny, snadno přenášet, a to jak kvůli úklidu nebo nepřízni počasí, tak kvůli možnému stěhování, kdy není třeba zahrádku ničit; stačí ji přemístit a o úrodu nepřijdete.

Nezapomínejte na správné sázení

Zjistěte, jakou půdu nebo směs půdy vyžaduje právě vaše rostlinka. Do každé nádoby pro pěstování nezapomeňte vytvořit drenážní otvory pro odtékání přebytečné vody. Myslete na rozdíly mezi hliněnými a plastovými nádobami; plastové nádoby déle drží vodu a rostlinám mohou při časté zálivce hnít kořeny. Na druhou stranu hliněné nádoby velmi rychle vysychají. Na dno některých květináčů bude dobré nasypat vrstvu jílu nebo rašeliny, což jsou minerály, které v květináči udrží déle vodu, aniž by se květiny přemokřily. Některým rostlinám prospívá promíchání hlíny s trochou písku.

Hnojení je základ

Rostliny na balkoně, v oddělených nádobách, potřebují dohnojit, protože přicházejí o přirozené zdroje živin, k nimž by se dostaly za normálních okolností přímo v zemi. Vhodná jsou organická hnojiva, například hnůj nebo slepičince, kvůli nimž však nemusíte navštěvovat vzdálené farmy a kravíny s plastovou krabičkou. Tyto zdroje živin lze pohodlně zakoupit v lahvi nebo pytlíčku v nejbližším hobbymarketu. Z poloviny vyhráno máte tehdy, pokud vaše domácnost přirozeně zkonzumuje hodně zeleniny. Pak si můžete v bytě založit nenápadný vermikompostér.

Myslete na škůdce


Pokuste se svou městskou zahrádku zpracovat tak, abyste dokázali nakrmit hmyz v okolí bez úhony. Například vysaďte několik rostlin lákajících motýly a včely, čímž povzbudíte život na své zahrádce. Naopak je potřeba myslet na škůdce, kteří se mohou do vaší zahrádky dostat ze sousedství, nebo ze zahradnictví s půdou a sazenicemi. Nejčastěji jde o mšice, smutnice, vrtalky, třásněnky, molice a svilušky. V přízemních zahradách si na vašich rostlinkách mohou pochutnat také slimáci nebo kobylky. Tito škůdci mohou způsobit úplnou zkázu rostliny tím, že ji snědí, nebo na ní vytvoří poškození vedoucí ke vzniku plísní a hniloby. Řešením jsou postřiky, které se aplikují večer, kdy právě motýly a včely už nelétají. Řada z nich je zdravotně nezávadná. Pomoci si můžete ale také speciálními parazity, kteří výskyt nežádoucích organismů regulují, například v případě smutnic a vrtalek.

Staňte se členy komunitní zahrady

Do budoucna zvažte členství v některé z komunitních zahrad, které se mohou v okolí vašeho bydliště vyskytovat. Patrně bude třeba zaregistrovat se dříve, o místa je velký zájem. Každý člen obdrží jeden vyvýšený záhon nebo vyhrazený prostor, kde smí zahradničit dle vlastního uvážení a v souladu s pravidly zahrady (v komunitní zahradě může být například zakázáno podporovat agresivní chemii, jako je například glyfosát k hubení plevele). Hledejte komunitní zahrádku se zdrojem vody, abyste mohli záhon snadněji zalévat. Některé spolky nabízí další výhody, třeba možnost bezpečně využít ohniště nebo gril, což zejména obyvatelé velkých měst ocení.

Ať už svou městskou zahradu budujete na balkoně, v interiéru či na střeše, vždy je potřeba najít optimální podmínky pro pěstování rostlin, ale také pro váš pobyt v zahradě. Je třeba tomu uzpůsobit složení sázených rostlin a další uspořádání místa, aby rostliny mohly přežít. V případě dalších dotazů se neobávejte vyhledat konkrétní skupiny na Facebooku, kde je řada zkušených zahrádkářů.