Válka ve filmu i seriálu

3939

Válka dala za vznik spoustě filmům a seriálům. Některé z nich ukazují hrůzy války do detailů, jiné zas používají komedii a černý humor na zjemnění skutečnosti. Historie bitev nabízí filmovým studiím mnoho materiálu na roky dopředu a nevyřčené vzpomínky válečných hrdinů se tak dostávají na plátna kin. Příběhy z období válek nejsou jen o bojištích, ale i o tom, co se dělo mimo ně. 

Hlava 22

Určitě jste už slyšeli o absurditě jménem Hlava XXII. Ta tvrdí, že letecké povinnosti může být zbaven ten, kdo byl uznán jako psychicky narušený a zároveň on sám požádá o uvolnění ze služby. Ovšem to, že požádá o uvolnění, svědčí o tom, že je psychicky zdravý. Přesně tento problém má Yossarian, americký pilot bombardéru druhé světové války.

Řím

Lucius Vorenus a Titus Pullo. Dva římští legionáři Julia Caesara se ocitají v situacích, které ovlivní osud Říma, tehdy nejmocnějšího města světa. Caesarovy intriky a boje začnou měnit životy i legionářům, stejně tak přeměna republiky na nejznámější impérium všech dob. To všechno sledujeme v 1. sérii. Další série se odehrává po Caesarově smrti, kdy nastupuje k moci první římský císař – Augustus.  

Mr. Sunshine (Miseuteo Syeonsyain) 

Choi Yoo-Jin se narodil do otroctví. Po vraždě rodičů se v roce 1871 pokusí uprchnout do USA a podaří se mu to. O třicet let později se vrací zpět do Joseonu jako kapitán amerických námořních sil. V Americe je považován za Korejce a ve své domovině za Američana. Má jasný cíl – pomstít své rodiče, ale do cesty mu vstoupí mladá Go Ae-Shin a japonské plány na ovládnutí císařství.

The Vietnam War

Desetidílný dokumentární seriál o jednom z nejdelších válečných konfliktů. V průběhu epizod se seznamujeme s tím, co válce předcházelo, do jaké míry se zapojí americká armáda nebo jak tohle všechno vnímal Vietnam. Čistá fakta a pohledy na obě strany jsou základem seriálu. Série obsahuje rozhovory jak s americkými, tak i vietnamskými vojáky, kteří se akcí účastnili.

Apokalypsa: 1. světová válka

Jak již název napovídá, dokumentární série se zaměřuje na období 1. světové války. Díky novému a zrestaurovanému materiálu se ocitnete přímo na bojištích všech známých i neznámých front. Dostanete odpovědi na otázku, proč Velká válka vypukla a jestli se jí dalo předejít. 

Neznámý Voják

Sovětská armáda vstupuje za hranice Finska. I přes silný odpor se jí po několika měsících podařilo ukořistit kousíček území. Jakmile Německo napadne Sovětský svaz, finská jednotka se chopí šance získat své území zpět. Po dobu celého pokračovací války, která se odehrála v letech 1941–1944, sledujeme jejich přátelské pouto a hrdinské činy na pomoc své vlasti. V jednotce se setkáváme se škálou charakterů pocházejících z různých společenských vrstev.

Na život a na smrt

Operace Red Wings. To byl název obrovského neúspěchu týmu námořní jednotky SEAL, operujícího v Afghánistánu v roce 2005. Průzkumná jednotka o čtyřech členech je vyslána do hor, aby našla Ahmada Shaha, vůdce Talibanu. Mise s jasným cílem se rázem mění na holý boj o život. Jednotka je vycvičena tak, aby dokázala přežít i v těch nejextrémnějších podmínkách, ale Taliban má početní převahu.

Pouta války

Příběh o dvou bratrech a jejich vzájemné lásce. Lee Jin-Tae by pro svého mladšího bratra udělal cokoliv. Vydělává, aby Jin-Seok mohl jít na studia a matka by tak byla šťastná. Idylku rozvrátí vpád severokorejských vojsk z června roku 1950. Oba jsou odvedeni na vojnu, ale Jin-Tae je rozhodnut sourozence osvobodit od spárů války. Zapojí se do akce a bude se snažit získat Řád za vojenské zásluhy. Odměnou za něj bude propustka jeho bratra z boje. Situaci změní i další problém v podobě podezření spolupráce s komunistickou stranou, které padlo na Jin-Taeovu snoubenku Young-Shin. 

Chlapec v pruhovaném pyžamu

Jak vidí válku malé dítě? Chápe, co to je koncentrační tábor a jaké hrůzy se v něm dějí? Osmiletý Bruno je nucen se odstěhovat, protože otce povýšili na velitele jednoho z koncentračních táborů. Bruno je zvídavý, a proto objevuje okolí nového domu. Z pokoje vidí „farmu“, kde potká židovského chlapce Shmuela. Začne mu dávat jídlo a dozvídá se věci, které se v táboře dějí. Bruno brzy zjišťuje se nejedná o farmu a že židé nejsou ti špatní. 

Bitva o Hill 60 

V první světové válce se objevilo několik bojových novinek. Kromě toho válčilo mnoho národů a mezi nimi i Australané. Oliver Woodward se ocitá na západní frontě a stává se velitelem jednotky, která má za úkol tunelovat povrch pod nepřítelem. Jednotka se skládá především z australských horníků. Ti tvoří neuvěřitelný systém chodeb a trhavin. V pravý čas přicházejí ničivé exploze.