Domů Film Filmové tipy 21 filmů, kterými si můžete okořenit sváteční atmosféru

21 filmů, kterými si můžete okořenit sváteční atmosféru

454

Během vánočních svátků a posledních dní v roce bývá televize zahlcená osvědčenými oblíbenými filmovými hity, které se opakují každý rok. Proto jsme pro vás vybrali 21 výborných filmů, kterými si můžete okořenit sváteční atmosféru. Některé jsou vánoční více, než byste čekali.

Černá kočka, bílý kocour

Temperamentní jugoslávská komedie uznávaného režiséra Emira Kusturicy patří mezi zlaté klenoty balkánské kinematografie. Příběh jedné domluvené venkovské svatby si diváka získá především svéráznými postavami, mezi kterými vyčnívá místní mafián Dadan v podání výborného Srdjana Todoroviče. Vánoce jsou svátky klidu, ale narušení klidu touhle skvělou šíleností nic nezkazíte.

Dožeň, co se dá!

Pro ty, kteří opravdu touží po klidném a romantickém filmovém zážitku, je jako stvořená tato komedie. Brandon Fraser v ní hraje Adama, jehož rodiče se ještě před jeho narozením ukryli v protiatomovém krytu, aby přežili domnělou nukleární katastrofu. Adam žije pětatřicet let pouze s rodiči v bunkru. Jakmile ale dojdou zásoby, je nucen opustit bunkr a zajistit další. Místo postapokalyptického světa ho však čeká devadesátková Amerika (což je možná ta horší varianta) a sympatická dívka Eva, která Adama zasvětí do nepoznaného prostředí i tajů lásky.

Gangsterská nevěsta

Howard Hawks je klasikem gangsterských filmů a westernů. Gangsterská nevěsta po této informaci klame názvem, jelikož se jedná o výbornou komedii s příjemným nádechem romantiky. V ní se zpěvačka z nočního klubu Sugarpuss potřebuje schovat před policií, jelikož její gangsterský milenec je obviněn z vraždy. Skvělou příležitost jí nabídne profesor Potts, který spolu s dalšími sedmi profesory sepisuje encyklopedii slov a Sugarpuss mu má pomoci s novými slangovými slovy, protože se pohybuje v prostředí, které profesoři neznají. Potts se okamžitě zamiluje, avšak Sugarpuss se její mafiánský přítel nechce vzdát.

Jezinky a bezinky

Jedna z nejlepších komedií v historii kinematografie a předobraz hromady známých bláznivých situačních komedií. V hlavní roli exceluje filmová megastar klasického Hollywoodu Cary Grant pod dozorem neméně uznávaného režiséra Franka Capry. Kdo se chce během svátků opravdu perfektně pobavit, je příběh o spisovateli Mortimeru Brewsterovi a jeho vražedné rodině tou nejlepší možností.

Manituova bota

Protože je u nás velmi oblíbená série o Vinnetouovi, musel jsem do tohoto výběru zařadit německou parodii, která si bere na paškál právě filmy o náčelníkovi Apačů a jeho pokrevním bratrovi Old Shatterhandovi. Zde jsou hlavními hrdiny náčelník Apačů Abahachi spolu s bílým mužem Rangerem, bandita se jmenuje Santa Maria, Abahachi má homosexuální jednovaječné dvojče a pro nedostatek válečných seker se musí vykopávat skládací židle.

Maverick

U westernových komedií ještě zůstaneme. Bret Maverick v podání charismatického Mela Gibsona je všemi mastmi mazaný hazardní hráč, který se chystá vyhrát vyhlášený turnaj v pokeru. Není však jediný, kdo si brousí zuby na obrovskou finanční výhru a brzy to velmi pocítí… Režisér Richard Donner vsadil na osvědčenou spolupráci s Melem Gibsonem a výsledkem je neodolatelná komedie, jež do klidných vánočních svátků vnese trochu dobrodružství.

Ocelová pěst

Rodinný sci-fi snímek Ocelová pěst je především o sbližování otce a syna, což se přesně do těchto dní hodí. Určitou atraktivitu mu dodává hlavně prostředí nedaleké budoucnosti, kde jsou lidští boxeři nahrazení roboty. A právě skrze robotické zápasy si k sobě začnou hledat cestu bývalý boxer s tváří Hugha Jackmana a jeho malý syn Charlie.

Podraz

Komediální kriminálka Podraz má sice vyšperkovaný scénář, ale půl úspěchu už jí zajistilo hvězdné obsazení. V hlavních rolích se totiž doplňují herecké legendy Robert Redford a Paul Newman. Svým postavám šibalských podvodníků dodávají takové charisma, že byste jim fandili, i kdyby byli zápornými postavami.

Rain Man

K Vánocům patří silné rodinné příběhy a takovým bezesporu disponuje americké drama Rain Man. Charlie (Tom Cruise) právě zjistil, že majetek po zesnulém otci zdědil ústav, kde žije jeho autistický bratr (Dustin Hoffman), o kterém neměl do této chvíle ani tušení. Rozhodne se bratra unést, aby získal alespoň trochu dědictví, během společného putování ovšem nacházejí cestu hlavně sami k sobě. Oscarový snímek s brilantními výkony obou hlavních představitelů (Hoffman byl oceněn Oscarem za nejlepší výkon v hlavní roli) pohladí po duši kdejakého vánočního pesimistu.

✱ Pokračování na další stránce…