21 filmů, kterými si můžete okořenit sváteční atmosféru

- Reklama -

Během vánočních svátků a posledních dní v roce bývá televize zahlcená osvědčenými oblíbenými filmovými hity, které se opakují každý rok. Proto jsme pro vás vybrali 21 výborných filmů, kterými si můžete okořenit sváteční atmosféru. Některé jsou vánoční více, než byste čekali.

Černá kočka, bílý kocour

Temperamentní jugoslávská komedie uznávaného režiséra Emira Kusturicy patří mezi zlaté klenoty balkánské kinematografie. Příběh jedné domluvené venkovské svatby si diváka získá především svéráznými postavami, mezi kterými vyčnívá místní mafián Dadan v podání výborného Srdjana Todoroviče. Vánoce jsou svátky klidu, ale narušení klidu touhle skvělou šíleností nic nezkazíte.

Dožeň, co se dá!

Pro ty, kteří opravdu touží po klidném a romantickém filmovém zážitku, je jako stvořená tato komedie. Brandon Fraser v ní hraje Adama, jehož rodiče se ještě před jeho narozením ukryli v protiatomovém krytu, aby přežili domnělou nukleární katastrofu. Adam žije pětatřicet let pouze s rodiči v bunkru. Jakmile ale dojdou zásoby, je nucen opustit bunkr a zajistit další. Místo postapokalyptického světa ho však čeká devadesátková Amerika (což je možná ta horší varianta) a sympatická dívka Eva, která Adama zasvětí do nepoznaného prostředí i tajů lásky.

Gangsterská nevěsta

Howard Hawks je klasikem gangsterských filmů a westernů. Gangsterská nevěsta po této informaci klame názvem, jelikož se jedná o výbornou komedii s příjemným nádechem romantiky. V ní se zpěvačka z nočního klubu Sugarpuss potřebuje schovat před policií, jelikož její gangsterský milenec je obviněn z vraždy. Skvělou příležitost jí nabídne profesor Potts, který spolu s dalšími sedmi profesory sepisuje encyklopedii slov a Sugarpuss mu má pomoci s novými slangovými slovy, protože se pohybuje v prostředí, které profesoři neznají. Potts se okamžitě zamiluje, avšak Sugarpuss se její mafiánský přítel nechce vzdát.

Jezinky a bezinky

Jedna z nejlepších komedií v historii kinematografie a předobraz hromady známých bláznivých situačních komedií. V hlavní roli exceluje filmová megastar klasického Hollywoodu Cary Grant pod dozorem neméně uznávaného režiséra Franka Capry. Kdo se chce během svátků opravdu perfektně pobavit, je příběh o spisovateli Mortimeru Brewsterovi a jeho vražedné rodině tou nejlepší možností.

Manituova bota

Protože je u nás velmi oblíbená série o Vinnetouovi, musel jsem do tohoto výběru zařadit německou parodii, která si bere na paškál právě filmy o náčelníkovi Apačů a jeho pokrevním bratrovi Old Shatterhandovi. Zde jsou hlavními hrdiny náčelník Apačů Abahachi spolu s bílým mužem Rangerem, bandita se jmenuje Santa Maria, Abahachi má homosexuální jednovaječné dvojče a pro nedostatek válečných seker se musí vykopávat skládací židle.

Maverick

U westernových komedií ještě zůstaneme. Bret Maverick v podání charismatického Mela Gibsona je všemi mastmi mazaný hazardní hráč, který se chystá vyhrát vyhlášený turnaj v pokeru. Není však jediný, kdo si brousí zuby na obrovskou finanční výhru a brzy to velmi pocítí… Režisér Richard Donner vsadil na osvědčenou spolupráci s Melem Gibsonem a výsledkem je neodolatelná komedie, jež do klidných vánočních svátků vnese trochu dobrodružství.

Ocelová pěst

Rodinný sci-fi snímek Ocelová pěst je především o sbližování otce a syna, což se přesně do těchto dní hodí. Určitou atraktivitu mu dodává hlavně prostředí nedaleké budoucnosti, kde jsou lidští boxeři nahrazení roboty. A právě skrze robotické zápasy si k sobě začnou hledat cestu bývalý boxer s tváří Hugha Jackmana a jeho malý syn Charlie.

Podraz

Komediální kriminálka Podraz má sice vyšperkovaný scénář, ale půl úspěchu už jí zajistilo hvězdné obsazení. V hlavních rolích se totiž doplňují herecké legendy Robert Redford a Paul Newman. Svým postavám šibalských podvodníků dodávají takové charisma, že byste jim fandili, i kdyby byli zápornými postavami.

Rain Man

K Vánocům patří silné rodinné příběhy a takovým bezesporu disponuje americké drama Rain Man. Charlie (Tom Cruise) právě zjistil, že majetek po zesnulém otci zdědil ústav, kde žije jeho autistický bratr (Dustin Hoffman), o kterém neměl do této chvíle ani tušení. Rozhodne se bratra unést, aby získal alespoň trochu dědictví, během společného putování ovšem nacházejí cestu hlavně sami k sobě. Oscarový snímek s brilantními výkony obou hlavních představitelů (Hoffman byl oceněn Oscarem za nejlepší výkon v hlavní roli) pohladí po duši kdejakého vánočního pesimistu.

RRRrrrr!!!

V době kamenné kmen Čistovlasých objeví tajemství šampónu na vlasy. Vzácnou recepturu chtějí získat lidé z konkurenčního kmene Špinavovlasých. Tento spor se odehrává na pozadí prvního zločinu v dějinách lidstva a sleduje zároveň první vyšetřování. Šílená francouzská komedie o tom, jak to asi tehdy bylo. Ideální na mezisváteční nedělní odpoledne.

Smrtonosná zbraň

Možná se ptáte, co je na tomto filmu svátečního. Kultovní kriminálka plná akce, napětí a skvělého humoru se odehrává ve vánočním čase. Dokonce končí ve chvíli, kdy jdou hlavní hrdinové usednout k vánoční večeři. Geniální scénář Shanea Blacka dal světu nejlepší filmovou policejní dvojku. Usedlý seržant Roger Murtaugh dostává pár týdnů před důchodem jako parťáka mladšího a výbušného seržanta Martina Riggse. Ten se jen těžko vyrovnává se smrtí manželky a velmi často si pohrává se sebevražednými myšlenkami. Jejich neshody ale musí stranou ve chvíli, kdy je v ohrožení života Rogerova dcera… Film byl natolik úspěšný, že si vysloužil další tři pokračování. Zároveň se jedná o první spolupráci režiséra Richarda Donnera a herce Mela Gibsona.

Smrtonosná past

I děj Smrtonosné pasti (jejíž český název je trochu nešťastným řešením distributora, který chtěl diváky nalákat právě na úspěch Smrtonosné zbraně) se odehrává během Vánoc. Policista John McClane jde navštívit svou ženu, která je právě na firemním večírku. Budovu firmy v tu chvíli obsadí německý terorista Hans Gruber a jediný McClane může teroristy zneškodnit a zachránit manželku a její kolegy. Nejslavnější role Bruce Willise, který si ji v průběhu let zopakoval ještě čtyřikrát.

Střihoruký Edward

Tuto klasiku od Tima Burtona zná téměř každý. Milý romantický fantasy snímek otevřel dveře do světa velkého filmu mladému Johnnymu Deppovi, který se v roli uměle stvořené bytosti s nůžkami místo rukou herecky vyšvihl. Snímek o tom, že být jiný neznamená být špatný se k Vánocům hodí už jenom proto, že Edward svými nůžkami dokáže zasněžit krajinu v ospalém městečku.

Tohle je náš svět

Každý by si měl rozhodovat o tom, jak chce žít. Co když pro to ale společnost nemá pochopení? Ben (Viggo Mortensen) žije s šesticí dětí hluboko v lese. Daleko od civilizace. Smrt manželky a matky jeho dětí je donutí vyrazit napříč Amerikou na její pohřeb. Konfrontace s okolním konzumním světem ale otřese jeho nezpochybnitelnou autoritou… Vynikající film o jedné netradiční rodince, která si chce jen žít po svém, vynesl režisérovi Mattu Rossovi ocenění za nejlepší režii na festivalu v Cannes.

Truman Show

Truman Burbank je na první pohled obyčejným americkým mužem, který žije na předměstí a dochází do celkem nudné práce. Netuší však, že jeho dosavadní život je jen jednou velkou lží. Od narození totiž žije v obřím televizním studiu a je hvězdou populárního seriálu. On sám nic z toho netuší a myslí si, že žije normální život. Tedy jen do chvíle, než vyvstanou první pochybnosti… Krásné drama Petera Weira dalo Jimu Carreymu příležitost dokázat, že je to i charakterní herec.

V Bruggách

Víte, kam pošlou nájemného zabijáka, když pokazí docela jednoduchou prácičku? Do Brugg. A víte, co jsou to Bruggy? Pro impulzivního a ukecaného Raye je to utrpení, zatímco pro staršího Kena je to ráj na zemi s překrásnými památkami. Šéf těchto dvou zabijáků Harry je do Brugg poslal také proto, aby tam Ken oddělal Raye, který pokazil tu jednoduchou prácičku. Jenže oba zabijáci se mezitím spřátelili, proto musí Harry vyrazit do Brugg také. Parádní komediální thriller s opravdu vtipnou ústřední hereckou sestavou (Colin Farrell, Brendan Gleeson, Ralph Fiennes) na vás během svátků zapůsobí hlavně překrásnými záběry úchvatného belgického města – Brugg.

Vražda na večeři

Dokonalá detektivní parodie si utahuje především ze všech známých geniálních vyšetřovatelů, kteří kdy spatřili fiktivní světlo světa. Hereckou skvadru tvoří oblíbení herci tehdejší doby (70. léta), kteří ve svých kariérách několikrát ztvárnili geniální detektivy. Možná právě sami sebe i parodují. Za zmínku také stojí perfektně strašidelné prostředí hradu, na který jsou hlavní hrdinové pozvaní a kde se příběh odehrává. Pro fanoušky detektivních géniů je to naprostá povinnost. A kdy jindy si udělat čas než během svátků?

Záměna

Skvělá americká komedie se odehrává v čase Vánoc. Eddie Murphy a Dan Aykroyd zde hrají dva mladíky, kteří jsou zpočátku jen loutkami ve hře bohatých znuděných bratrů. Louis (Aykroyd) je úspěšný byznysmen, zatímco Billy Ray je podvodníček z ulice. Louisovi nadřízení se vsadí, zda by dokázal ve zdraví přežít, kdyby o všechno přišel a zároveň by chtěli vědět, jestli by Billy Ray zvládl Louisovu prestižní funkci, přestože nemá žádné vzdělání a zkušenosti v dané oblasti. Zařídí pomocí zákeřných podvodů, aby byl Louis zdiskreditován a dají Billy Rayovi jeho pracovní místo i dům k bydlení. Oběma manipulovaným ovšem dochází, že je něco špatně a rozhodnou se tomu přijít na kloub.

Ztraceno v překladu

Romantické drama s lehkým nádechem inteligentního humoru vypráví o slavném stárnoucím americkém herci Bobovi, který přijel do Japonska natáčet reklamu na whisky. Bob žije několik týdnů na hotelu, kde se seznámí s mladičkou Charlotte, která s manželem cestuje za jeho prací. Taktéž tráví většinu času osaměle na hotelu. Oba spolu stráví několik příjemných chvil a začnou přemýšlet o něčem víc, než jen povídání… Boba si s chutí zahrál Bill Murray, Charlotte si střihla mladá Scarlett Johansson. Film natočila Sofia Coppola, dcera legendárního filmového tvůrce Francise Forda Coppoly.

Život Briana

Brian se narodil ve stejný den jako Ježíš. Žije s matkou, která ho spíš utlačuje a nenávidí Římany. Připojí se k Lidové frontě Judea a chce se podílet na atacích proti Římanům. Během toho všeho ho však lidé začnou považovat za mesiáše a tím začnou vytvářet geniálně vtipné momenty, které dodnes působí vrásky církevním hodnostářům. Život Briana je famózním počinem uskupení Monty Python, které má na svém kontě několik výborných komediálních snímků.

Život je krásný

Jako poslední jsem vybral ryze vánoční film. Život je krásný je v USA vánoční klasikou, kterou televizní stanice reprízují každý rok. George Bailey je hodný a čestný člověk vedoucí malou banku, avšak je vytlačován bezcitným podnikatelem Potterem. Ten dokáže Baileyho natolik pokořit, že se nešťastný muž rozhodne spáchat sebevraždu. Protože se za něj modlí hodně lidí, rozhodnou v nebi vyslat na zem anděla Clarence, který má Georgovi ukázat, že stojí za to žít. Oblíbený vánoční příběh natočil Frank Capra a v hlavní roli zazářil nepřekonatelný James Stewart.