Spolupráce hudební skupiny TATA BOJS a Dekkadancers začala v roce 2005, kdy taneční soubor zinscenoval Nanoalbum. Nyní připravili společný projekt Velký třesk !, který vychází především z posledního alba TATA BOJS Jedna nula. Během koncertu však zazněly i písně z Nanoalba a pár dalších. Premiéra audio-vizuálně tanečního představení se odehrála v prostoru Azyl78.

Velký třesk ! se odehrává kdesi v roce 2034. Digitální technologie ovládají naše životy a do příběhu alba Jedna nula (2020) tak dokonale zapadá i nadčasové Nanoalbum (2004) se svými nanoboty.

Představení tak lze rozdělit na pomyslné tři části. V první zazněly písně z nejnovějšího alba Jedna nula jako Velký třesk, Zavazadlo, Minoritní či Spolek holek. Prostřední část se věnovala příběhu z Nanoalba, který v roce 2005 Dekkadancers ztvárnili ve své inscenaci Nanopicture. Závěr pak opět patří Jedna nula, které doplnily skladby z dalších alb TATA BOJS jako Šťastnější (Biorytmy, 2002) a Opakování (∞, 2011).

Tanečníci, v tmavých kombinézách a s černými krychlemi na hlavách, se po jevišti pohybují již před začátkem koncertu. Ještě netančí, ale jde o jedinou chvíli, kdy si divák členy souboru Dekkadancers vychutná naplno. Jakmile totiž na pódium vpadnou TATA BOJS vedení Milanem Caisem a Mardošou, strhnou veškerou pozornost na sebe. S příchodem hudebníků se také spouští projekce v zadní části manéže, která sice nepůsobila rušivě (naopak, jednotlivé písně doplňovala videoklipy, jak je při koncertech běžné), ovšem vjemů v jednu chvíli bylo až příliš. Usledovat energicky poskakujícího Mardošu se zbytkem kapely, projekce, a ještě Dekkadancers bylo tak poněkud náročné.

Přední část manéže patřila TATA BOJS a Dekkadancers bohužel většinou zůstávali v pozadí. Velký třesk ! tak nepůsobil jako rovnocenné partnerství a společný tanečně-hudební projekt, ale jako regulérní koncert oživený choreografií. S jedinou výjimkou, a to písně 220 Travoltů. U ní jediné jsem měla pocit, že večer není jen o hudbě, ale také o tanci. Těm, kdo přišli primárně na TATA BOJS, to jistě nevadilo. Ti, kdo zamířili hlavně na Dekkadancers, mohli být zklamaní.

Budeme-li však vnímat Velký třesk ! optikou koncertu, není mu co vytknout. TATA BOJS nebrázdí českou hudební scénu 30 let a nesbírají jednoho Anděla za druhým jen tak pro nic za nic. Texty jejich písní jsou vtipné i k zamyšlení a jejich hraní se slovy obojí jen umocňuje. Že jde o oblíbenou kapelu, ukázali hlavně diváci, kteří v Azylu vytvořili pravou koncertní atmosféru.

TATA BOJS se spolu s Dekkadancers v Azylu78 představí pouze v šesti večerech. Komu unikl první, červnový blok Velkého třesku !, má šanci ještě 5., 6. a 7. července. Smutnit nemusí ani ti, kteří se v těchto termínech do Prahy nedostanou. Poslední z koncertů bude živě přenášet platforma Film Naživo, kde bude následně ke zhlédnutí i záznam.