Deset červnových videoklipů, které nás v roce 2020 zaujaly

23

Přestože už to možná nechcete ani slyšet, koronavirová situace stále ovlivňuje produkci klipů, ať už tematikou nebo možností zpracování. Tentokrát ale museli umělci ustoupit i dalšímu tématu, kterým je Pride Month, jak bývá LGBT+  červen někdy označován. Vše ale není jenom o COVIDU-19, a s ním spojenou izolací. Najdou se i oblíbená témata, jako je láska nebo snaha najít to pravé místo na světě. 

Danna Paola – TQ Y YA

Mexickou zpěvačku Dannu Paolu můžete znát především z netflixového seriálového hitu Elite. Volný překlad názvu písně je „miluji tě, a tak to je“, což je reference k tématice LGBT+ komunity, jíž je červen zasvěcený, stejně jako Pride Month. Nechybí tak barvy z duhové vlajky, které se pomalu vytváří na tanečnících, jejichž výkon dominuje celému klipu. 

Kygo, OneRepublic – Lose Somebody

Natáčení klipu k novince Kyga a OneRepublic zhatil vir, jenž na několik měsíců uvrhl celý svět do izolace. Oba interpreti si ale se zákazem cestování poradili hravě díky zelenému plátnu. Frontman OneRepublic Ryan Tedder tak byl před jedním v Los Angles, zatímco Kygo natáčel v Norsku, odkud pochází. Ve finále vznikl absurdní klip, který si nejde nezamilovat. 

J. Balvin – Azul

Jinak než animací by těžko šla pokrýt podlaha slzami se třpytkami. Což je okamžik, který během animovaného klipu J. Balvina zaujme a jen tak se nevidí. Ukazuje nám tím kromě dobrých časů ve vztahu i ty smutné. I když v tomto případě je přítelkyně jenom umělá. Série povedených animovaný videoklipů pokračuje a čím dál více umělců se uchyluje k této formě vizuálního zpracování. Především v současnosti se jedná o nejbezpečnější způsob vizualizace. 

Pokáč – Nešahej na mě

Pokáč k singlu Nešahej na mě natočil zábavný klip s přáním krásného bezdotykového léta všem. Inspiraci našel v událostech posledních měsíců, už se ale nejedná o další písničku natočenou k situaci kolem koronaviru. Váže se tak spíše k přání, aby lidé i za normálních okolností dodržovali osobní prostor a rozestupy. Jak už ale bývá Pokáčovým stylem, píseň i klip natočil s humorem. Video je směsicí všeho možného a jde jen stěží popsat. Svou stylizací se ale trefuje do letní nálady, která konečně pomalu dorazila.

Bring Me The Horizon – Parasite Eve

O novince Bring Me The Horizon někteří mluví jako o „pandemické hymně“. Písničku natočili během nouzového stavu ve Velké Británii a kapela píseň popisuje jako zprávu naděje zabalené ve smutku a zlobě. Podle toho vypadá i videoklip založený na vizuálních efektech, které vytvářejí temnou, téměř až děsivou podívanou. 

Klára Vytisková – Gold 

Klára Vytisková v březnu uvedla své druhé sólové album Love Is Gold a nyní přichází s letním počasím čas na další singl a klip. Duet Gold je plný různobarevných květin a hlavní role v něm hrají Klára a Albert Černý, frontman Lake Malawi. „Gold je duet, v němž každý z nás zpívá sám sobě milostnou píseň. Je to nosná skladba desky o vnitřním dialogu, je o pokladu, o lásce, která v nás dřímá a my ji musíme opečovávat jako květinu,“ vysvětluje Vytisková koncept klipu, na němž pracoval takřka kompletně dívčí tým a který skvěle podtrhuje sílu samotné písně. Na živo si jej budete moci poslechnout na sklonku roku na dvojkoncertu Kláry Vytiskové a Lake Malawi, který bude 25. listopadu hostit pražský klub ROXY.

Doja Cat – Like That (Official Video) ft. Gucci Mane

Další umělec, jenž vsadil na kombinaci hraného videa a animace. Čím dál populárnější kombinace je sázkou na působivou podívanou, což se povedlo i zpěvačce Doja Cat. Singl Like That je z jejího debutového alba Hot Pink a ve videoklipu se proměnila v animovanou superhrdinku. Animace se střídají s tanečními scénami zasazených do futuristických kulis, jež dohromady vytvářejí zajímavý výsledek.

Katy Perry – Daisies (Can’t Cancel Pride)

I Katy Perry neopomněla natočit klip k podpoře červnového Pride měsíce. Nechybí barvy z vlajky LGBT+ komunity, do kterých je klip stylizován. Perry je i v pokročilém stádiu těhotenství aktivní a produkuje jeden klip za druhým. Přestože Daisies je mnohem minimalističtější, než jsme u Katy zvyklí, jeho pestrobarevnost a povedené kulisy spolu s dekoracemi stále fungují. 

BTS (방탄소년단) ‚Stay Gold‘ Official MV

Idolové K-pop scény BTS se v klipu Stay Gold ocitají v izolaci a představují si společně strávené okamžiky zalité Sluncem. Projasňují si tak myšlenky v temnotě zalitých koutech, kam proniká minimum jasu. Nakonec se jim ale podaří uniknout a spolu se dostávají na místo zalité květinami a hřejivým denním světlem. Stay Gold je hlavním singlem pro jejich čtvrté japonské studiové album s názvem Map of the Soul: 7 ~ The Journey.

O5 a Radeček – To až jednou

Kapela O5 a Radeček vydává už šestý singl s klipem z úspěšného alba Dobrý zprávy. V rozverné skladbě s názvem To až jednou zpívají muzikanti z jesenických hor o smrti. S nadsázkou, pokorou a smířením. „Bavit se o smrti je pro někoho tabu, ale určitě každý z nás o ní občas přemýšlí. Neutečeš jí, ale nemusíš být na ni sám. A o tom je náš nový klip,“ popisuje hlavní myšlenku klipu zpěvák Tomáš Polák. Přestože má klip na první pohled temnou tématiku, laděný je do teplých barev, a i konec odpovídá pozitivnímu vyznění celého videoklipu.