Nemáte nápady, co si pustit do uší, a hledáte kvalitní hudbu, která ani časem neztrácí nic ze své dokonalosti? Vybrali jsme pro vás sto tipů na nejlepší hudební alba napříč žánry. Každé dva týdny se můžete zaposlouchat do námi vybraných desek a možná objevíte svého nového hudebního oblíbence.

100. Daft Punk – Discovery

Francouzské synth-popové duo, které se do podvědomí posluchačů dostalo díky hitu Around The World z prvního alba Homework, si pozornost zaslouží zejména díky své druhé studiové nahrávce s názvem Discovery z roku 2001. Ta obsahuje mnoho dalších skvělých skladeb, které jsou směsicí elektro-popu, disca, R&B a house music.

99. Robbie Williams – Escapology

Nejúspěšnější a také nejlepší album britského showmana pochází z roku 2002. Obsahuje silné a hitové skladby jako Feel, Come Undone nebo Sexed Up. Žádná z dalších nahrávek už úspěch Escapology nepřekonala.

98. Green Day – American Idiot

Největší úspěch a totální průlom zaznamenalo punk-rockové trio Green Day až díky svojí sedmé studiové desce v roce 2004, která byla plná hitů a mířila proti americké politice. Album můžeme doporučovat neustále, a to díky skladbám Boulevard of Broken Dreams, Wake Me Up When September Ends nebo Jesus of Suburbia.

97. Metallica – Master of Puppets

Metallica se svým třetím albem zapsala do dějin. Jedná se o první thrash metalové album, které bylo oceněné jako platinové, a to dokonce šestkrát. Kdo si nevíte rady při výběru toho pravého alba z dlouhého seznamu americké metalové legendy, sáhněte po jistotě.

96. Linkin Park – Hybrid Theory

Debutová deska amerických nu-metalistů znamenala mezník ve vývoji moderního rocku. I když Linkin Park vydali ještě několik skvělých alb a nahráli spoustu silných skladeb, Hybrid Theory zůstalo nepřekonané.

95. Foo Fighters – The Colour and the Shape

Druhé a průlomové album amerických rockerů spatřilo světlo světa v roce 1997 a předznamenalo kapele budoucí slávu. Úspěchy slavily dnes již legendární skladby My Hero, Monkey Wrench nebo Everlong.

94. Coldplay – A Rush of Blood to the Head

Grammy ověnčené druhé studiové album britských Coldplay je skutečný klenot. Pokud jste fanoušky nejnovější tvorby kapely, nezapomínejte ani na její kořeny, a to nejenom na In My Place nebo The Scientist. Celé album má specifickou atmosféru, kterou dokázali vykouzlit pouze ještě slávou nedotknutí Coldplay.

93. Björk – Homogenic

Album Homogenic této originální islandské zpěvačky vyšlo v roce 1997 a Björk k nám z něho promlouvá vším, co je pro ni typické i dnes. Určitě si poslechněte jedno z nejexperimentálnějších a nejextrovertnějších alb, jaké kdy vzniklo.

92. Kanye West – My Beautiful Dark Twisted Fantasy

Páté studiové album Kanyeho z roku 2010 přineslo spoustu kolaborací se slavnými hudebníky – mimo jiné s Nicki Minaj, Jay-Z či Johnem Legendem. Jedná se o nejlepší album slavného rappera, na kterém je opravdu poznat masivní a opulentní produkce.

91. R.E.M. – Automatic for the People

Jedná se o jedno z nejúspěšnějších alb alternativního rocku 90. let, které obsahuje legendární skladbu Everybody Hurts. V žebříčcích nejlepších alb všech dob se pravidelně objevuje na předních místech.

90. Joy Division – Unknown Pleasures

Z této desky můžete plně načerpat atmosféru alternativního temného punk-rocku osmdesátých let, ze kterého čiší bolest zpěváka Iana Curtise. Joy Division vydali celkem dvanáct alb, z nichž kvalitní poslech zaručují všechny, debut ale žádné nepřekoná.

89. Sigur Rós – Ágætis Byrjun

Je libo trochu islandštiny? Jemný progresivní art-rock s příjemným falzetem zpěváka Jónsiho je na druhém albu kapely doveden k dokonalosti.

88. Prince – Purple Rain

Nejlepší album legendárního zpěváka a skladatele vyšlo v roce 1984 a ihned začalo dobývat žebříčky všech hitparád, nejúspěšněji s titulní skladbou. Dodnes se prodalo více než 25 milionů kopií této desky.

87. Elton John – Goodbye Yellow Brick Wall

Sedmé studiové album Eltona Johna z roku 1973 je považováno za jeho nejlepší. V roce 2003 byla tato nahrávka dokonce uvedena do Síně slávy ceny Grammy. Obsahuje například krásnou skladbu Candle in the Wind, kterou Elton John zazpíval v pozměněné verzi na pohřbu princezny Diany.

86. Simon and Garfunkel – Bridge Over Troubled Water

Bridge Over Troubled Water je pátým a posledním albem slavného dua. Za všechno hovoří první místo v žebříčku Billboardu, Grammy pro nejlepší album roku 1970 či přes 25 miliónů prodaných výlisků. Perfektně naladí do melancholie sedmdesátých let.

85. Pearl Jam – Ten

Jednou ze zásadních desek 90. let a celého grungového hnutí byl debut seattleských Pearl Jam v čele s Eddiem Vedderem. Třináctkrát platinová deska dnes nachází místo v každém žebříčku nejlepších alb všech dob, a to díky skvělým skladbám Even Flow, Jeremy, Alive a dalším.

84. The Stooges – Raw Power

Iggy Pop ve své vrcholné formě, rok 1973. Naprosto výstižný název pro takové album, při jeho poslechu se na vás vrhne opravdu jen syrová síla punk-rocku.

83. Blondie – Parallel Lines

Díky tomuto albu se z americké pop-rockové bandy v čele s krásnou Debbie Harry staly mezinárodní hvězdy. Zabodoval zejména singl One Way or Another.

82. Arcade Fire – Funeral

Debutové album kanadské indie-rockové partičky z roku 2004 je považováno za jedno z nejlepších v celé nové éře. Bylo nominováno na cenu Grammy v kategorii Best Alternative Music Album. Pokud si libujete v pomalejším tempu indie rocku, je tahle deska stvořená přímo pro vás.

81. Bruce Springsteen – Born to Run

Vybrat to nejlepší album z dlouhé diskografie Bruce Springsteena je velmi těžké, dáme tedy slovo žebříčkům. Tam zcela vede třetí nahrávka Born To Run, která pro zpěváka znamenala proniknutí do vod mainstreamu.