Zbývá nám představit posledních dvacet nejlepších desek z našeho výběru. Tentokrát potěšíme zejména fanoušky klasických alb, které jsme prostě z našeho seznamu nemohli vynechat. Vyberete si spíše Michaela Jacksona, U2 nebo Johnnyho Cashe?

20. Black Sabbath – Paranoid

Britská kapela v čele s Ozzy Osbournem je dnes považována za průkopníky heavy metalu. Jejich druhé a průlomové album Paranoid způsobilo revoluci ve vývoji tohoto žánru. Rozhodně se jedná o jedno z nejvlivnějších a nejlepších alb v dějinách rockové hudby.

19. The Jimi Hendrix Experience – Are You Experienced

Fenomenální debutové album udělalo z Jimiho Hendrixe a celé jeho kapely megahvězdy. Are You Experienced (1967) je považováno za jedno z nejlepších rockových alb všech dob. Posluchači se dodnes nemohou nabažit mixu nejrůznějších vlivů od rocku, psychedelie, bluesu i R&B, ale nejvíce zde samozřejmě vyniká Hendrixova hra na kytaru.

18. Depeche Mode – Violator

Po vydání sedmého studiového alba Violator (1990) se Depeche Mode dočkali celosvětového uznání a slávy. Byla to jejich první nahrávka, která se dostala do Top 10 žebříčku Billboardu. Obsahuje dnes již nesmrtelné hity Enjoy the Silence a Personal Jesus.

17. Elvis Presley – Elvis Presley

Náš žebříček by nebyl kompletní bez krále rock’n’rollu. Z jeho diskografie vybíráme jeho eponymní debut, který odstartoval nejen Elvisovu fenomenální kariéru, ale také uvedl do popředí zájmu rock’n’roll a změnil tak chod hudebních dějin. Zaposlouchejte se do tanečních vypalovaček Tutti Frutti a Blue Suede Shoes nebo srdceryvných balad jako je například I’ll Never Let You Go (Little Darlin‘).

16. Queen – A Night At The Opera

Čtvrté studiové album A Night At The Opera (1975) legendárních Queen obsahuje jejich nejlepší skladbu vůbec – Bohemian Rhapsody. Ovšem zdaleka to není deska jednoho hitu, Queen zde šikovně mísí žánry a vlivy bez jakékoli přeplácanosti. Geniální Mercuryho zpěv je pak podtržen skvělými kytarovými i klavírními party. Pokud znáte pouze ty největší hity Queen, určitě dejte šanci i celé této desce!

15. The Doors – The Doors

Hned po vydání debutového alba se z celých The Doors staly megahvězdy. Nejen pro posluchače, ale chválu pěli i kritici. Nahrávka z roku 1967 nechybí v žádném žebříčku nejlepších alb všech dob a byla dokonce uvedena do Síně slávy ceny Grammy. Obsahuje geniální hity kapely – Break On Through (On the Other Side), Light My Fire a The End, ale doporučujeme poslechnout si desku celou – postrčila vývoj psychedelického rocku zase někam dále.

14. Bob Dylan – Highway 61 Revisited

Vybrat nejlepší album tohoto amerického písničkáře je opravdu oříšek, protože Bob Dylan je prostě a jednoduše záruka kvality. Podle hodnocení kritiků i fanoušků je nejlepší jeho šestá studiová nahrávka z roku 1965. V žebříčku nejlepších alb časopisu Rolling Stone se umístila na čtvrtém místě. Poslechněte si jeden z největších hitů Boba Dylana Like a Rolling Stone a další geniální skladby.

13. Johnny Cash – At Folsom Prison

Trochu netradičně zařazujeme do našeho výběru záznam živého koncertu. Ovšem jedná se o opravdový skvost této country legendy, který zachycuje atmosféru věznice Folsom v roce 1968 i Cashův procítěný projev. Titulní píseň Folsom Prison Blues se ve zdejším provedení dostala do čela singlové hitparády.

12. Led Zeppelin – Led Zeppelin IV

Co vybrat z diskografie kultovních Led Zeppelin? Jednoznačně jejich čtvrté album z roku 1971, které patří k nejlépe prodávaným deskám v historii hudby. Jedná se o jedno z nejlepších alb klasického rocku, mimo legendární Stairway to Heaven určitě oceníte i další skladby.

11. Neil Young – After the Gold Rush

Třetí studiové album kanadského folk rockového písničkáře je plné skvělých a procítěných melodií. Po vydání nebylo kritiky přijato okamžitě, ale dnes už je považováno za jeho vrcholné dílo.

10. Michael Jackson – Thriller

Nejlepší, nejznámější, nejprodávanější. A těch nej by se jistě našlo daleko více. K šestému albu Michaela Jacksona z roku 1982 netřeba dodávat více, v našem žebříčku určitě nesmí chybět. Obsahuje hity Billie Jean, Beat It a Thriller.

9. David Bowie – The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders From Mars

Koncepční album Davida Bowieho o jeho alter egu Ziggym Stardustovi dnes nechybí na žádném seznamu nejlepších alb. Vyšlo v roce 1972 a najdete na něm klenoty jako například singly Starman a Rock ‚n‘ Roll Suicide, skvělou titulní skladbu Ziggy Stardust a další.

8. The Velvet Underground & Nico – The Velvet Underground & Nico

Debutové album americké experimentální rockové skupiny a zpěvačky Nico vyšlo v roce 1967. Mělo dalekosáhlý dopad na tehdejší hudební scénu a dodnes zůstává legendární nahrávkou. Překvapí různorodost skladeb od garážového rocku, přes pop k jazzu a R’N’B.

7. Nirvana – Nevermind

Druhé album grungové trojice ze Seattlu změnilo v roce 1991 směřování hudby. Definovalo nový zvuk a dostalo se do čela hitparád, fascinovalo celý svět a puberťáci šíleli. Zvuk Nevermind je pro grunge opravdu typický a album se právem řadí k tomu nejlepšímu, co kdy na hudebním poli vzniklo.

6. U2 – The Joshua Tree

Pátá studiová nahrávka irských U2 je považována za jejich nejlepší. V roce 1987 obdržela dvě ceny Grammy za album roku a nejlepší rockový počin. Není se co divit, hity With Or Without You a I Still Haven’t Found What I’m Looking For prověřil čas a jsou stále aktuální. Album je ovšem geniální opravdu celé.

5. The Rolling Stones – Sticky Fingers

Bez těchto legend by žádný žebříček nejlepších alb nebyl kompletní. V takových seznamech se většinou objeví i několik studiových nahrávek od Jaggera a spol. My vybíráme třikrát platinové Sticky Fingers z roku 1971 s hitem Brown Sugar a skvělými baladami Dead Flowers a Wild Horses.

4. Radiohead – OK Computer

Angličtí Radiohead jsou v seznamech nejkvalitnějších alb opravdu oblíbení. Ok Computer z roku 1997 je jejich třetí a nejlépe hodnocená deska. Kritici oceňují zejména experimentálnost alba, atmosféru a texty dotýkající se nastupujícího 21. století. I přes složitost písní se albu daří i komerčně.

3. The Beatles – Abbey Road

Nejslavnější kapela světa a jejich nejslavnější nahrávka s nejslavnějším přebalem. John, Paul, George a Ringo na přechodu pro chodce. Jedná se o jedenácté a poslední společné album The Beatles (Let It Be bylo nahrané před ní). V seznamech nejlepších alb všech dob se objevuje téměř celá diskografie The Beatles. Jakou desku byste za jejich nejlepší označili vy?

2. The Beach Boys – Pet Sounds

Jedenácté studiové album amerických The Beach Boys bylo vydáno v roce 1966 a je označováno jako jedno z nejvlivnějších vůbec. Deska byla ihned vynášena do nebes kritiky a úspěšná byla i komerčně. Skladby jako Wouldn’t It Be Nice, Sloop John B či I Know There’s an Answer a další jen dokazují skladatelskou genialitu Briana Wilsona, který celé album i produkoval.

1. Pink Floyd – The Dark Side Of The Moon

Hluboké a geniální. Osmé studiové album znamenalo pro Pink Floyd největší úspěch. Kritici nešetřili chválou, album šlo na dračku a drželo se neuvěřitelně dlouhou dobu v albových hitparádách. Právem mu vždy patří jedno z předních míst v žebříčcích nejlepších desek.