Zvláštní trend dnešní doby, který je potřebný více než kdy dříve. Dnes, kdy je heslem: Vše rychle a efektivně.  Člověk se stává otrokem času a k tomu ho ovládá stres přetékající do deprese a končící naprostým vyhořením v práci nebo ve škole. Abychom se vyhnuli maniodepresivním stavům, stačí si do stresového koloběhu zařadit chvilku pro sebe. Každého baví něco jiného, ale jednou z velmi meditativních činností je vymalovávání. A ač omalovánky mohou působit jako aktivita pouze pro děti, v posledních letech jde o trend rozšiřující se i mezi dospělými.

Konec stresu, začíná zábava

Omalovánky pro dospělé nesou dokonce i své přízvisko antistresové, čímž rovnou nabádají ke své uklidňující funkci. Mimo to ale dokážou člověka i docela dobře pobavit. Může jít totiž o zábavné kresby s vtipnými popisky, u kterých se člověk nejen maximálně zrelaxuje, ale skutečně zasměje. Takovým příkladem je omalovánkový sešit Unicorns Are Jerkskde jsou v hlavní roli jednorožci, kteří dělají lidem neustálé neplechy. Například když jeden takový duhový jednorožec stojí spolu s lidmi ve výtahu a uletí mu pšouk. To se pak vykresluje jedna radost! 

Kdo chce do Bradavic?

Mezi velmi populární patří ale také omalovánky s filmovou tématikou. Jedny z nejoblíbenějších jsou z prostředí Harryho Pottera, kterých je nespočet. V různých knihkupectvích a internetových portálech člověk může najít sešit zaměřený přímo na magická zvířata objevující se ve světě kouzel, na magické předměty, samozřejmě na postavy a místa anebo je také možné objevit sešit omalovánek zaměřující se na mudly. Výběr je velmi široký, a to nejen ohledně omalovánek z Bradavic. Takovou Selekci nebo Skleněný trůn si oblíbí čtenáři young adult a omalovánky Doctora Who nebo Star Wars si zamilují zase sci-fi fajnšmekři.

Skokem do relaxační zóny

Naprosté uvolnění slibují relaxační omalovánky, které jsou zobrazeny ve stylu mandal. Jde o různé symbolické obrazce, které nemají hmatatelný tvar jako třeba kůň, židle a podobně. Proto jsou tak relaxační. Člověk si může naprosto vyhrát s barvami a nestresovat se tím, že pes by asi neměl být růžový, a i když se v antistresových omalovánkách může všechno, někomu by takové porušení řádu mohlo způsobit další stres. Proto tu jsou neutrální obrazové vzory. Ty pomáhají uklidnit mysl, která se má zcela zaměřit na kreativní činnost a nemyslet na svět okolo, pouze na vybarvovaní.

Antistresové omalovánky jsou navíc navržené především pro dospělé, a proto je u nich důležitější mít preciznější ruku. Ale ať se přihlásí ten, kdo nikdy nepřetáhl! Nicméně jde ale také o to, že obrazce jsou mnohem složitější, a tak kreativita člověka je bezedná. Složitost obrazců se pojí i s časovou náročností, takže pokud chce člověk mít precizně vymalovaný obrázek, zabere mu to více času. To ovšem není na škodu, protože omalovánky tak déle vydrží.

Kde se vzaly?

Pokud bychom se podívali do historie, omalovánky pro děti existovaly už ve druhé polovině 19. století. Tedy ještě před vznikem klasických pastelek, a proto se vymalovávaly vodovými barvami.  

Éra omalovánek pro dospělé započala až v 60. letech 20. století písní My Coloring Book od Barbry Streisand. Omalovánky tak začaly pronikat do pop kultury a sešit, který nakreslil karikaturista Mort Drucker, který nese název JFK, se v roce 1962 celých čtrnáct týdnů držel na vrcholu seznamu bestsellerů v New York Times. Je zde v karikaturách zobrazen právě tehdejší prezident Kennedy a ke každému obrázku je i delší slovní popisek.

První omalovánky 60. let. Je tam rozdíl?

Oproti dnešním omalovánkám, které se skutečně svými obrazci snaží navodit co největší komfort, byly ty počáteční ze 60. let spíše satirické. Například úplně první dospělé omalovánky vydané v roce 1961 zesměšňovaly konformismus, který převažoval v poválečných korporacích. K obrázkům byly dopsané i popisky, které toto odmítání podporovaly. Například na jednom z obrázků stojí muž v obleku a pod ním je napsáno: „Toto je můj oblek. Vybarvěte ho šedě, nebo přijdu o práci.“

Postupně omalovánky začaly zahrnovat témata přes národní bezpečnost a technologii až po sex či duševní choroby. S jejich rozšířením a vývojem se všechny omalovánky ale začaly opakovat a spíše se soustředily na zesměšňování různých povolání, politických stran, vládních nařízení nebo určitého životního stylu.

Od satiry k přírodním motivům

Antistresové omalovánky jsou trendem několika posledních let. Za průkopnici této antistresové metody je považována skotská ilustrátorka Johanna Basford, která kreslí především bohaté vzory s přírodními motivy, a které se později začaly využívat celosvětově. 

Do České republiky přivedla omalovánky pro dospělé Lenka Tréglová. Jelikož v době, kdy antistresové omalovánky už ve světě kolovaly, u nás po nich zela velká díra a Lenka byla ta první, která si vzpomněla na uklidňující pocit z dětství, kdy mohla jen vymalovávat, a přitom nemusela ani umět kreslit. Spolu tak s Jolanou Daňkovou vytvořila Antistresové omalovánky pro dospělé, které dnes mají už několik dílů a přivedla tak do Česka i omalovánky z ciziny.