Henning Mankell: O krok pozadu aneb Jak dohnat temný stín ve stopách zavražděného kolegy?

125

Sedmý díl proslulé série o komisaři Wallanderovi, který napsal švédský autor Henning Mankell nazvaný O KROK POZADU, vychází jako audiokniha v podání herce Jiřího Vyorálka. „„Mankell, Wallander a Vyorálek, to jsou jména, která patří k vydavatelství OneHotBook již od jeho počátku. Je to jedna z prvních sérií, které jsme před pěti lety zkusili v audioknižní podobě načrtnout vlastní tvář a vdechnout život, i když vyhlídky na sedmé pokračování se tenkrát zdály nesmírně vzdálené a značně nejisté.

Dnes se nebojím prohlásit, že si sympatické, vlastním tempem pulsující krimi-romány vydobyly mezi posluchači kultovní status a dle ohlasů je celá série navíc rok od roku populárnější. Za to jsem rád, protože ʹwallanderovky’ mají svoji nezaměnitelnou zvukovou formu, na které po celou dobu spolupracuje stejný tým tvůrců a která zdařile reflektuje Wallanderovu oprýskanou, ale stále zaťatou plavbu životem. Tentokrát navíc komisař přijde o kolegu, po jehož boku pracoval dlouhá léta a uvědomí si, kolik toho o svých každodenních souputnících vlastně nevíme,“ uvedl Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook.

Netradiční oslava slunovratu v maskách a kostýmech z osmnáctého století má neslavný konec – trojice mladých lidí, která se jí zúčastnila, je pohřešovaná. V letním klidu ystadské policejní stanice se však nikdo příliš neznepokojuje… Starosti rodičů bere vážně snad jen Wallanderův kolega Svedberg, který se do pátrání pouští na vlastní pěst. Když je pak nalezen zavražděný ve svém bytě, začne Kurt Wallander hledat stopy v nejniternějších tajemstvích respektovaného spolupracovníka a mimo jiné najde fotografii okostýmované mládeže. Komisaři, jenž se vzpamatovává z otcovy smrti a zároveň čelí nepříjemným zdravotním problémům, jako by cosi unikalo. Jeho jediným vodítkem je fotografie neznáme ženy, kterou se stále nedaří identifikovat. Někde se pohybuje bezohledný vrah a Wallander je v pátrání pořád o krok pozadu.

„Je to pro mě už sedmý Wallander, tím pádem je pro mě starý známý, dá se to považovat za takové důvěrné a v podstatě už rodinné setkání. Dostal se mi docela pod kůži. Prožívám s ním nové životní fáze a jde to úplně přirozeně, jako lidský vývoj,“ líčí Jiří Vyorálek, který je hlasem celé série. A dodává: „Teď je na tom zase o trochu hůř než kdy předtím, to přichází s věkem. Je to rozvedený alkoholik, rozpadají se mu vztahy, nedaří se mu navazovat nové, zdravotně na tom není nejlíp… Jeho cesta vede spíš z kopečka, ale přesto se snaží vyšetřovat – je to jeho přirozenost, že i přes všechny tyhle věci jde po zločinu. Začíná mít trošku větší zdravotní problémy, má děs, co se s ním vlastně děje, a je tam i nejistota ohledně toho, co vlastně víme o lidech kolem sebe, takže ho to hází do takových zvláštních pochyb o sobě samém, o existenci všeho a o smyslu jeho práce.“

Jako pravidelný interpret Wallanderových případů už má Jiří Vyorálek svůj způsob práce s textem. „Režisér Michal Bureš na mě vždycky kouká výhrůžně, že nemám žádné poznámky, že si udělám jenom čárku, když mě přeruší, abych věděl, odkud mám znovu začít. Já se ale snažím text dopředu načíst takovým způsobem, abych si do něj nemusel nějak zvlášť čmárat. Spíš se opírám o paměť a vlastní koncentraci, abych zbytečně nespoléhal na to, co budu mít v textu za vysvětlivku. Připadá mi to intenzivnější, než si pomáhat značkami,“ popisuje herec.

Nahrávku v režii Michala Bureše doprovází původní, elektronické, jednoduše aranžované skladby připomínají svým charakterem signifikantní seriálové znělky budující požadovanou náladu. Silná nosná melodie, ve které si překvapivě prozpěvuje rejstřík spinetu upomínající smutně ukončený piknik na historické téma, v mnoha svých variacích uvozuje atmosféru, střídá tóniny i tempo. Z ní pak vycházející rozehrané fragmenty oddělují kapitoly a části kriminálního příběhu.

Audiokniha vychází jako mp3 ke stažení prostřednictvím digitálních distribucí za 329 Kč i jako 2CD mp3 za 369 Kč. Pouze na portálu www.audiolibrix.com však mohou členové předplatitelského klubu koupit audioknihu jen za 199 Kč.